Şu An Okunan
80. Altın Küre Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

80. Altın Küre Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

Altın Küreler, Golden Globes

Geçtiğimiz yıl hakkında yaşanan tartışmaların ardından yeniden yapılanma sürecine giden HFPA’nın dağıttığı Altın Küreler için adaylar belli oldu. Film kategorilerinde Martin McDonagh imzalı The Banshees of Inisherin en çok adaylık elde eden yapım oldu.

Uzun yıllardır Oscar’ın habercisi olarak görülen ve ödül sezonunun en önemli basamakları arasında yer alan Altın Küreler (Golden Globes) bir süredir krizde. Ödülleri dağıtan Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association – HFPA) geçtiğimiz yıl Los Angeles Times gazetesinde çıkan bir haberin ardından tüm saygınlığını kaybettiği bir noktaya gelmişti. Hiçbir siyah üyeyi barındırmayan birliğin kurum içinde ırkçı pratikler sergilediği, kimi üyelerin filmleri aday göstermeleri karşılığında stüdyolardan rüşvet aldığı ortaya çıkmış, kurum içi yolsuzlukların belgeleri ortaya serilmişti. Bu skandalların ardından endüstri Altın Küreler’i boykot etti ve yıllardır törenin ev sahipliğini yapan NBC kanalı da geçtiğimiz yıl töreni yayınlamadı.


Advertisement

Geçtiğimiz yılki tartışmaların ardından yeniden yapılanma sürecine giden HFPA, bünyesine 103 yeni üye kattı ve birçok uygulamayı da değiştirdi. Üye dağılımında temel çeşitlilik ilkelerini uygulamak için adımlar atan HFPA’nın sektör tarafından ne kadar affedildiği bilinmez ancak bu yıl tören NBC tarafından yayınlanacak. 10 Ocak gecesi komedyen Jerrod Carmichael’ın sunacağı törenin bu krizler sonrasında nasıl bir ortamda gerçekleştirileceği merakla bekleniyor.

Bu yıl Türkiye’den HFPA üyeleri arasına katılan sinema yazarları Janet Barış ve Selin Gürel’in de oy kullandığı Altın Küreler’e aday olan yapımlar ise dün düzenlenen bir yayınla duyuruldu. Film kategorilerinde Martin McDonagh imzalı The Banshees of Inisherin sekiz adaylıkla en çok adaylık elde eden yapım olurken onu altı adaylıkla Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All at Once) izledi.

80. Altın Küre adaylarının tam listesi şu şekilde:

Film

En İyi Film (Dram)
Avatar: The Way of Water
Elvis
The Fabelmans
Tár
Top Gun: Maverick

En İyi Film (Müzikal ya da Komedi)
Babylon
The Banshees of Inisherin
Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once
Glass Onion: A Knives Out Mystery
Hüzün Üçgeni / Triangle of Sadness

En İyi Yönetmen
James Cameron (Avatar: The Way of Water)
Daniel Kwan ve Daniel Scheinert (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once)
Baz Luhrmann (Elvis)
Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)
Steven Spielberg (The Fabelmans)

The Banshees of Inisherin

En İyi Animasyon Film
Guillermo del Toro’s Pinocchio
Inu-Oh
Marcel the Shell With Shoes On
Puss in Boots: The Last Wish
Kırmızı / Turning Red

En İyi Senaryo
Todd Field (Tár)
Tony Kushner ve Steven Spielberg (The Fabelmans)
Daniel Kwan ve Daniel Scheinert (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once)
Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)
Sarah Polley (Women Talking)

En İyi Uluslararası Film
RRR
All Quiet on the Western Front
Argentina, 1985
Yakın / Close
Ayrılma Kararı / Decision to Leave

En İyi Film Müziği
Alexandre Desplat (Guillermo del Toro’s Pinocchio)
Hildur Guðnadóttir (Women Talking)
Justin Hurwitz (Babylon)
John Williams (The Fabelmans)
Carter Burwell (The Banshees of Inisherin)

En İyi Orijinal Şarkı
Carolina, Taylor Swift (Where the Crawdads Sing)
Ciao Papa, Guillermo del Toro ve Roeban Katz (Guillermo del Toro’s Pinocchio)
Hold My Hand, Lady Gaga ve Bloodpop (Top Gun: Maverick)
Lift Me Up, Tems, Ludwig Göransson, Rihanna ve Ryan Coogler (Black Panther: Yaşasın Wakanda / Black Panther: Wakanda Forever)
Naatu Naatu, Kala Bhairava, M. M. Keeravani, Rahul Sipligunj (RRR)

Her Şey Her Yerde Aynı Anda
Her Şey Her Yerde Aynı Anda

En İyi Kadın Oyuncu (Dram)
Cate Blanchett (Tár)
Olivia Colman (Empire of Light)
Viola Davis (The Woman King)
Ana de Armas (Blonde)
Michelle Williams (The Fabelmans)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Margot Robbie (Babylon)
Anya Taylor-Joy (The Menu)
Emma Thompson (Good Luck to You, Leo Grande)
Lesley Manville (Mrs. Harris Goes to Paris)
Michelle Yeoh (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once)

En İyi Erkek Oyuncu (Dram)
Austin Butler (Elvis)
Brendan Fraser (The Whale)
Hugh Jackman (The Son)
Bill Nighy (Living)
Jeremy Pope (The Inspection)

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Diego Calva (Babylon)
Daniel Craig (Glass Onion: A Knives Out Mystery)
Adam Driver (Beyaz Gürültü / White Noise)
Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)
Ralph Fiennes (The Menu)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Angela Bassett (Black Panther: Yaşasın Wakanda / Black Panther: Wakanda Forever)
Kerry Condon (The Banshees of Inisherin)
Jamie Lee Curtis (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once)
Dolly De Leon (Hüzün Üçgeni / Triangle of Sadness)
Carey Mulligan (She Said)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin)
Ke Huy Quan (Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Everything Everywhere All at Once)
Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin)
Brad Pitt (Babylon)
Eddie Redmayne (The Good Nurse)

Televizyon

En İyi Televizyon Dizisi (Dram)
Better Call Saul
The Crown
House of the Dragon
Ozark
Severance

En İyi Televizyon Dizisi (Müzikal ya da Komedi)
Abbott Elementary
The Bear
Hacks
Only Murders in the Building
Wednesday

En İyi Mini Televizyon Dizisi ya da Filmi
Black Bird
Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Pam and Tommy
The Dropout
The White Lotus: Sicily

House of the Dragon
House of the Dragon

En İyi Kadın Oyuncu (Dram)
Emma D’Arcy (House of the Dragon)
Laura Linney (Ozark)
Imelda Staunton (The Crown)
Hilary Swank (Alaska Daily)
Zendaya (Euphoria)

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Selena Gomez (Only Murders in the Building)
Jenna Ortega (Wednesday)
Jean Smart (Hacks)

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi)
Jessica Chastain (George and Tammy)
Julia Garner (Inventing Anna)
Lily James (Pam and Tommy)
Julia Roberts (Gaslit)
Amanda Seyfried (The Dropout)

En İyi Erkek Oyuncu (Dram)
Jeff Bridges (The Old Man)
Kevin Costner (Yellowstone)
Diego Luna (Andor)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Adam Scott (Severance)

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal ya da Komedi)
Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jeremy Allen White (The Bear)

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi)
Taron Egerton (Black Bird)
Colin Firth (The Staircase)
Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
Evan Peters (Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Sebastian Stan (Pam and Tommy)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Elizabeth Debicki (The Crown)
Hannah Einbinder (Hacks)
Julia Garner (Ozark)
Janelle James (Abbott Elementary)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi)
Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Claire Danes (Fleishman Is in Trouble)
Daisy Edgar-Jones (Under the Banner of Heaven)
Niecy Nash-Betts (Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Aubrey Plaza (The White Lotus)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
John Lithgow (The Old Man)
Jonathan Pryce (The Crown)
John Turturro (Severance)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi)
F Murray Abraham (The White Lotus)
Domhnall Gleeson (The Patient)
Paul Walter Hauser (Black Bird)
Richard Jenkins (Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
Seth Rogen (Pam and Tommy)

Kaynak: The Guardian

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.