Şu An Okunan
Ayvalık’ta ‘Açık Hava Film Geceleri’

Ayvalık’ta ‘Açık Hava Film Geceleri’

24 Haziran – 2 Temmuz / Ayvalık

Türkiye’nin dört bir yanında kültür sanat faaliyetleri yürüten Seyir Derneği’nce düzenlenen Ayvalık Uluslararası Film Festivali yaklaşıyor. Direktörlüğünü Azize Tan’ın, program danışmanlığını ise Fatih Özgüven’in üstlendiği festival Türkiye ve dünya sinemasından pek çok güncel yapımın yanı sıra çeşitli yan etkinliklerle de beslenen zengin programıyla 14-19 Eylül tarihleri arasında seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Seyir Derneği, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festivali ‘Açık Hava Film Geceleri’ programıyla müjdeliyor. 24 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında seyircilere Ayvalık’ta açık havada film izleme imkânı sunan etkinlik programında on film yer alıyor. İki filmin gösterileceği 30 Haziran Cuma günü dışında her akşam saat 21:15’te başlayacak gösterimler Ayvalık Belediyesi yeni binası bahçesinde yapılacak.


Advertisement

Etkinlik 24 Haziran’da James Cameron’ın En İyi Efekt dalında Oscar kazanan filmi Avatar: Suyun Yolu‘nun (Avatar: The Way of Water, 2022) gösterimiyle başlayacak. Programda Venedik, BAFTA gibi festivallerden ödüller kazanan ve dokuz dalda Oscar’a aday olan Martin McDonagh imzalı The Banshees of Inisherin (2022), Cannes’da Altın Palmiye’ye layık bulunan Ruben Östlund imzalı Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness, 2022), Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleşen dünya prömiyerinin ardından Altın Portakal’da En İyi Yönetmen dâhil dokuz ödül kazanan Emin Alper imzalı Kurak Günler (2022), iki bölümden oluşan başyapıtı The Souvenir’le hafızalarda yer edinen Joanna Hogg’un kendi yaşam öyküsünden izler taşıyan son filmi Sonsuz Sır (The Eternal Daughter, 2022) ve Alice Diop’un dünya prömiyerini Venedik’in ana yarışmasında yapan ilk uzun metraj kurmaca filmi Saint Omer (2022) gibi filmler yer alıyor. Entelektüel birikimini filmlerine de yansıtan İtalyan yönetmen Luchino Visconti’nin Düşman Kardeşler (Rocco e i suoi fratelli, 1960) filminin de yer aldığı etkinlik seyircilere açık havada nostaljik bir deneyim vadediyor.

Düşman Kardeşler

‘Açık Hava Film Geceleri’nin takvimi ise şu şekilde:

  • Avatar: Suyun Yolu / Avatar: The Way of Water – 24 Haziran Cumartesi, saat 21:15
  • The Banshees of Inisherin – 25 Haziran Pazar, saat 21:15
  • Hüzün Üçgeni / Triangle of Sadness – 26 Haziran, Pazartesi, saat 21:15
  • Kurak Günler – 27 Haziran Salı, saat 21:15
  • Dali Diyarı / Daliland – 28 Haziran Çarşamba, saat 21:15
  • Düşman Kardeşler / Rocco and His Brothers – 29 Haziran Perşembe, saat 21:15
  • Suç Bende / The Crime Is Mine – 30 Haziran Cuma, saat 21:15
  • Sonsuz Sır / The Eternal Daughter – 30 Haziran Cuma, saat 23:15
  • Resmi Yarışma / Official Competition – 1 Temmuz Cumartesi, saat 21:15
  • Saint Omer – 2 Temmuz Pazar, saat 21:15

Genç Sinema Programı Devam Ediyor

Festivalin geçen sene başlattığı Genç Sinema programı bu yıl da devam ediyor. 6 Şubat depreminden etkilenen illerden öğrencilerin başvurularının öncelikli kabul edileceği program başta üniversitelerin sinema bölümlerinde okuyan ya da sinema kulüplerine üye olan öğrenciler olmak üzere sinema hakkında bilgi edinmek ve kendisini geliştirmek isteyen tüm öğrencilerin katılımına açık. Başvurusu kabul edilen otuz öğrenci yapımcılıktan yazarlığa, yönetmenlikten kurgu ve post-prodüksiyona farklı alanlarda profesyonel isimlerin vereceği atölye çalışmalarına katılabilecek. Festival filmlerini izleme, etkinliklere katılma ve sinemacılarla tanışma imkânı sunan program, öğrencilerin festival ekibiyle birlikte çalışıp tecrübe kazanmasına da olanak sağlayacak. Öğrencilerin ulaşım, konaklama ve yemek gibi ihtiyaçları ise festival tarafından karşılanacak.

‘Açık Hava Film Geceleri’ biletleri 17 Haziran itibariyle biletix üzerinden ve Ayvalık Belediyesi yeni binası girişindeki gişeden temin edilebilecek. Programla ilgili gelişmelere Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Genç Sinema programına katılmak isteyen öğrencilerin ise 30 Haziran’a kadar şuradaki formu doldurması gerekiyor.

ayvalikff.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.