Şu An Okunan
Akademi Ödüllü Senarist Jean-Claude Carrière Hayatını Kaybetti

Akademi Ödüllü Senarist Jean-Claude Carrière Hayatını Kaybetti

Son olarak 2015 yılında Akademi Onur Ödülü’ne layık görülen, Luis Buñuel ile birlikte unutulmaz senaryolara imza atan senarist ve yazar Jean-Claude Carrière, 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. 

Yönetmen Luis Buñuel’le işbirliklerinin yanı sıra Volker Schlöndorff imzalı Teneke Trampet (Die Blechtrommel, 1979) ve Philip Kaufman imzalı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being 1988) gibi filmlerin senaristliğini üstlenen senarist, yönetmen, oyuncu ve yazar Jean-Claude Carrière, 89 dışında hayata veda etti. 

60 yılı aşkın kariyeri boyunca edebiyatla, sinemayla, tarihle ve resimle ilgilenen Carrière 1963 yılında, ikinci kısa metrajı Happy Anniversary (Heureux Anniversaire) ile En İyi Kısa Film Oscar’ını kazanmıştı. Çeşitli film ve tiyatrolarda oyunculuk görevi üstlendi, edebiyat eserleri kaleme aldı. Carrière’in çok yönlü kariyerinin önemli bir kısmını ise, Luis Buñuel ile yönetmenin geç dönem filmlerindeki senaryo işbirlikleri oluşturdu. İkili Bir Oda Hizmetçisinin Güncesi (Le journal d’une femme de chambre, 1964), Samanyolu (La voie lactée, 1969), Burjuvazinin Gizli Çekiciliği (Le charme discret de la bourgeoisie, 1972) ve Arzunun O Belirsiz Nesnesi (Cet obscur objet du désir, 1977) filmlerinde büyük başarıya imza attı. 

Fransa’nın önemli yazar ve sanatçılarından Jean-Claude Carrière son olarak da 2015 yılında Akademi Onur Ödülü’ne layık görülmüştü. 

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.