Şu An Okunan
Başka Sinema Rota: Eskişehir Programı Açıklandı

Başka Sinema Rota: Eskişehir Programı Açıklandı

‘Başka Sinema Rota: Eskişehir’in programı belli oldu. 19-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek etkinliğin açılışını Justine Triet imzalı Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d’une chut) yapacak.

Başka Sinema‘nın Eskişehir organizasyonunun programı açıklandı. Sinemaseverleri dünya festivallerini dolaşan filmlerden klasiklere, zengin bir seçkiyle buluşturan ‘Başka Sinema Rota: Eskişehir’ 19-22 Ekim’de Cinetime Eskişehir Özdilek’te gerçekleştirilecek. Etkinliğin açılışını ise Justine Triet’ın Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan filmi Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomie d’une chut) yapacak. Başroldeki Sandra Hüller’in performansıyla övgü topladığı film eşinin ölümünden sorumlu tutulan bir kadınla oğlunun hikâyesini anlatıyor.

Önemli festivallerden yolu geçmiş son dönemin dikkat çeken filmlerinden örnekleri bir araya getiren seçkide dünya prömiyerini Cannes’da yapan ve burada yarıştığı Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü ve Kuir Palmiye kazanan Saim Sadiq imzalı Joyland (2022), Venedik’te Büyük Jüri Ödülü ve FIPRESCI Ödülü’nü kazanan Ryûsuke Hamaguchi imzalı Kötülük Diye Bir Şey Yok (Aku wa sonzai shinai), dünya prömiyerini yaptığı Berlinale’de Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Christian Petzold imzalı Kızıl Gökyüzü (Afire) ve Hayao Miyazaki’nin on yıl aradan sonra çektiği Çocuk ve Balıkçıl (The Boy and the Heron) gibi yapımlar öne çıkıyor. Michel Gondry imzalı Çözümler Kitabı (Book of Solutions), İlker Çatak imzalı Öğretmenler Odası (The Teacher’s Lounge), Kaouther Ben Hania imzalı Dört Kız Kardeş (Four Daughters), Valérie Donzelli imzalı Narsistle Aşk (Just the Two of Us), Alireza Khatami ve Ali Asgari imzalı Terrestrial Verses, Kamal Lazraq imzalı Hounds ve Maiwenn imzalı Jeanne du Barry filmleri de program kapsamında görülebilecek.

Programın kült yapımlara ayrılan kısmı ise son olarak Hayat filmine imza atan Zeki Demirkubuz’un ikonik karakterleri Uğur ile Bekir’in hayatlarının farklı dönemlerine ışık tutan filmleri Masumiyet (1997) ve Kader (2006), Greta Gerwig ve Noah Baumbach işbirliğinden doğan ve şimdiden kült mertebesine erişen Frances Ha (2012) ve genç bir kadının usta yönetmen Ömer Kavur’la kurduğu hayali diyalog üstünden sorularına yanıt aradığı Fırat Özeler imzalı Kavur olmak üzere dört filmi bir araya getiriyor.

National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live ile işbirliğine giden Başka Sinema, “Tiyatro Başka Sinema’da” programından üç oyunu da Eskişehir etkinliğinde seyirciyle buluşturuyor. Programda izlenebilecek oyunlar şu şekilde: Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle’un Londra National Theatre’da sahnelenen ve Benedict Cumberbatch’in Doktor Frankenstein’a, Jonny Lee Miller’ın ise Frankenstein’ın canavarına hayat verdiği oyunu kayda alarak filmleştirdiği National Theatre Live: Frankenstein (2011), BBC yapımı Fleabag (2016-2019) dizisine ilham veren Phoebe Waller-Bridge’in yazıp oynadığı, Vicky Jones’un yönetmenliğini üstlendiği ödüllü oyun National Theatre Live: Fleabag (2019) ve Emilia Clarke’ın başrole hayat verdiği, yönetmenliğini Jamie Llody’un üstlendiği Anton Çehov klasiği ‘Martı’nın günümüze uyarlanmış versiyonu National Theatre Live: The Seagull (2022).

‘Başka Sinema Rota: Eskişehir’ programıyla ilgili detaylı bilgiye ve son gelişmelere Başka Sinema’nın internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.