Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Ekim)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Karanlık Gece, The Fall of the House of Usher, Poker Face ve R.M.N. gibi yapımlar dikkat çekiyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Ümit Ünal imzalı Aşk, Büyü vs., Edgar Allan Poe’nun aynı adlı öyküsünden uyarlanan mini dizi The Fall of the House of Usher, Özcan Alper’in Altın Portakal’dan En İyi Film ödüllü filmi Karanlık Gece,  Rian Johnson’ın yaratıcılığını üstlendiği dizi Poker Face ve Avrupa’nın en temel güncel sorunlarından göçmen düşmanlığı meselesine odaklanan Cristian Mungiu imzalı R.M.N. gibi yapımlar öne çıkıyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Aşk, Büyü vs.

MUBI Türkiye

Ümit Ünal imzalı Aşk, Büyü vs. (2019) MUBI Türkiye’de yeniden yayında. Ece Dizdar ve Selen Uçer’i başrollerine taşıyan film Büyükada’da geçmişe uzanan kuir bir aşk öyküsü. Film, İstanbul ve Altın Portakal başta olmak üzere birçok festivalden ödüller kazanmıştı.

Filmi Selin Gürel’in kaleminden okumak için tıklayın.

The Conference

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Patrik Eklund’un üstlendiği The Conference (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Bir çalışma ortamında geçen korku filmi, gizemli bir figürün bir konferansın katılımcılarını öldürmeye başlamasını konu alıyor.

The Fall of the House of Usher

Netflix Türkiye

Edgar Allan Poe’nun aynı adlı öyküsünden uyarlanan mini dizi The Fall of the House of Usher (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Gotik unsurları kullanan dizinin yaratıcılığını korku sinemasının tanınan isimlerinden Mike Flanagan üstleniyor. Flanagan son dönemde yine Netflix’teki The Haunting serisiyle adını duyurmuştu.

Göksel Beden

MUBI Türkiye

Güncel sinemanın yıldız yönetmenlerinden Alice Rohrwacher’in ilk uzun metrajı Göksel Beden (Corpo celeste, 2011) MUBI Türkiye’de yayında. Büyüme öyküsü filmlerine kendine has bir bakış getiren Rohrwacher’in filmi büyümenin yanında inanç ve aidiyet meselelerine dair birçok soru soruyor.

Karanlık Gece

Netflix Türkiye

Özcan Alper imzalı Karanlık Gece (2022) vizyon yolculuğunun ardından Netflix Türkiye’de yayında. Başrolüne Berkay Ateş’i taşıyan film, ana karakteri üzerinden yıllar önce yaşanan travmatik bir olaya hafıza ve vicdan üzerinden yaklaşıyor. Film, geçtiğimiz yıl Altın Portakal’da En İyi Film ödülünü kazanmıştı.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Poker Face

TV+

Star Wars serisine katkısı ve Bıçaklar Çekildi’yle (Knives Out, 2019) adını tüm dünyaya duyuran Rian Johnson’ın yaratıcılığını üstlendiği dizi Poker Face (2023- ) TV+’ta yayında. Başrolde Natasha Lyonne’un yer aldığı dizi oldukça sıradışı bir yeteneği olduğunu fark eden bir karakterin bu yeteneği yüzünden kendini içinde bulunduğu durumları konu alıyor.

R.M.N.

MUBI Türkiye

Yakın dönem Romanya sinemasının önemli yönetmenlerinden Cristian Mungiu’nun dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes’ın ana yarışmasında yapan filmi R.M.N. (2022) MUBI Türkiye’de yayında. Film, Avrupa’nın en temel güncel sorunlarından göçmen düşmanlığı meselesine Romanya’daki küçük bir kentte yaşananlar üzerinden yaklaşıyor. Filmin 2020’de yaşanan gerçek bir olaydan esinlendiği notunu da düşmek gerek.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.