Şu An Okunan
Bir Yaz Gecesi Festivali’nin ‘Restore Klasikler’ Seçkisi Belli Oldu

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin ‘Restore Klasikler’ Seçkisi Belli Oldu

Kundura Sinema ve Sahne’nin bu yıl yedincisini düzenleyeceği Bir Yaz Gecesi Festivali’nin ‘Restore Klasikler’ seçkisi belli oldu. 4-20 Ağustos’ta Beykoz Kundura’da gerçekleşecek programın odağında Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota var.

Bu sene yedinci yaşını kutlayan Bir Yaz Gecesi Festivali her zaman olduğu gibi müzik ve sinemayı buluşturan bir program sunuyor. 4-20 Ağustos tarihleri arasında Boğaz’ın kıyısındaki Beykoz Kundura’da düzenlenecek festival, takipçileri için açık havada keyifli bir seyir deneyimi sunuyor. Festivalin düzenleneceği Ağustos ayının yaklaşmasıyla programdan detaylar da belli olmaya başladı. ‘Restore Klasikler’ seçkisi açıklanan festival, bu yıl Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’yı odağına alırken müziklerinde Rota’nın imzası bulunan beş klasik filmi restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Kariyeri boyunca pek çok önemli yönetmenle çalışan, ayrıca Luchino Visconti, Franco Zeffirelli ve Eduardo de Filippo gibi isimlerin sahnelediği tiyatro oyunları için müzik icra eden Nino Rota’nın çok sayıda proje için bir araya geldiği Federico Fellini iki filmiyle festivalde yer alıyor. Fellini’nin Altın Palmiye ödüllü filmi Tatlı Hayat‘ın (La Dolce Vita, 1960) gösterimiyle kapılarını açacak festival kapanışı da aynı filmle yapacak. Usta yönetmenin klasik kabul edilen filmlerinden Sekiz Buçuk‘un (8 ½, 1963) da gösterileceği festivalde Patricia Highsmith’in ‘Yetenekli Bay Ripley’inden uyarlanan ve başrolünde Alain Delon’un yer aldığı René Clément’in Kızgın Güneş‘i (Plein Soleil, 1960) de yer alıyor. Festival sinema tarihinin en önemli üçlemelerinden Baba’nın (The Godfather) ilk iki filmini de seyirciyle buluşturuyor. Mario Puzo’nun aynı adlı eserinden uyarlanan, yönetmen koltuğunda Francis Ford Coppola’nın oturduğu Baba (The Godfather, 1972) 50. yılına özel geçen sene restore edilen kopyasıyla programda yer alırken pek çok eleştirmenin sinema tarihinin en iyi devam filmi olarak nitelediği Baba 2 (The Godfather Part II, 1974) de festival kapsamında görülebilecek.

Baba

Canlı müzik eşliğinde sessiz film programının önümüzdeki günlerde açıklanacağı ‘Biz Yaz Gecesi Festivali’ biletleri Beykoz Kundura’nın internet sitesi üzerinden temin edilebiliyor. Festivale dair detaylı bilgiye aynı siteden ulaşmak mümkün.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.