Şu An Okunan
Engelsiz Filmler Festivali’nde ‘Karanlıkta Uyananlar’ Açıkhava Gösterimi

Engelsiz Filmler Festivali’nde ‘Karanlıkta Uyananlar’ Açıkhava Gösterimi

Bu yıl kaybettiğimiz usta oyuncu Ayla Algan, sinema kariyerine başladığı ilk film olan Karanlıkta Uyananlar‘ın açıkhava gösterimiyle 12. Engelsiz Filmler Festivali’nde hatırlanacak. 9 Haziran Pazar günü saat 20:30’da, Mülkiyeliler Birliği bahçesinde gerçekleşecek etkinliğe katılım ücretsiz.

7-13 Haziran tarihlerinde 12’ncisi düzenlenecek Engelsiz Filmler Festivali programından detaylar belli olmaya devam ediyor. Daha önce festivalin ‘Parmak İzi’ ve ‘Çocuklar İçin’ seçkileri belli olmuş, Kısa Film Yarışması’na seçilen 15 film ve filmleri değerlendirecek jüri üyeleri açıklanmıştı. Son olarak festivalin ‘Özel Gösterim’ programı ve gösterimlere eşlik edecek etkinliklerin duyurusu yapıldı.


Advertisement

Engelsiz Filmler Festivali, tiyatro ve sinema kariyerinin yanı sıra unutulmaz şarkılara da imza atan çok yönlü sanatçı Ayla Algan anısına açıkhavada bir özel gösterim düzenliyor. Geçtiğimiz Ocak ayında hayata veda eden Algan, sinema yolculuğuna başladığı ilk film olan Karanlıkta Uyananlar‘la (1964) festival kapsamında hatırlanacak. Yönetmenliğini Ertem Göreç’in üstlendiği, senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı film 1960’ların İstanbul’unda bir boya fabrikasında çalışan işçilerle babasının ölümünden sonra fabrikanın başına geçen genç işveren arasında yaşananları anlatırken dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik durumuna da bakış atıyor. Türkiye’de grev ve işçi haklarını konu edinen ilk film olması açısından sinema tarihimizde önemli bir yerde duran Karanlıkta Uyananlar‘da Fikret Hakan, Beklan Algan, Tülin Elgin ve Kenan Pars gibi isimler de yer alıyor. Gösterim 9 Haziran Pazar günü saat 20:30’da, Mülkiyeliler Birliği bahçesinde gerçekleşecek. Sinema tarihi araştırmacısı Ali Karadoğan, gösterimden önce film üzerine kısa bir sunum yapacak. Etkinliğe katılım ise ücretsiz.

Festivalin Etkinlik Programı

Engelsiz Filmler Festivali’nde gösterimler paralelinde bir dizi etkinlik düzenleniyor. Festivalin ‘Parmak İzi’ bölümü bu yıl Danimarkalı sinemacı Jørgen Leth’i konuk ediyor. Leth’in beş spor belgeselini seyirciyle buluşturan program kapsamında ‘Spor Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Jørgen Leth’ adlı bir konuşma düzenlenecek. Socrates Dergi ekibinden spor yazarı ve bisiklet anlatıcısı İnan Özdemir’in katılımıyla gerçekleşecek sohbet, Leth’in 1977’de çektiği Cehennemde Bir Pazar (En forårsdag i Helvede) filminin gösterimi sonrası Goethe-Institut’ta yapılacak. Film gösterimi saat 13:00’te, sohbet saat 15:00’te gerçekleşecek olup her iki etkinlik de ücretsiz takip edilebilecek.

Cehennemde Bir Pazar

Festivalin geleneksel etkinliklerinden ‘Stop Motion Animasyon Atölyesi’ bu yıl canlandırma sanatçısı ve eğitmen Deniz Öcal tarafından yürütülecek. 9-12 yaş aralığına hitap eden atölye kendi filmini yapmak isteyen tüm sinema meraklısı çocuklara açık. İşaret dili tercümanı eşliğinde yapılacak atölye 9 Haziran Pazar günü 12:30’da Goethe-Institut’ta gerçekleşecek. Atölyeye ücretsiz katılmak için festivalin internet sitesi üzerinden kayıt yaptırmak gerekiyor.

Festivalin ‘Çocuklar İçin’ programında yer alan filmler ise ‘Otizm Dostu Gösterim’ kapsamında seyirciyle buluşacak. Otizm spektrum bozukluğuyla mücadele eden çocuk ve gençlere özel loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak yapılacak gösterimlerde seyircilere yiyecek içecek tüketme ve diledikleri gibi hareket etme imkânı sunulacak. 10 Haziran Pazartesi günü saat 11:00’de, Goethe-Institut’ta gerçekeleşecek gösterim diğer etkinliklerde olduğu gibi ücretsiz sunulacak.

12. Engelsiz Filmler Festivali’ne dair detaylı bilgiye festivalin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.