Şu An Okunan
Pelin Esmer’in Kraliçe Lear’i Saraybosna’da

Pelin Esmer’in Kraliçe Lear’i Saraybosna’da

Pelin Esmer’in yeni filmi Kraliçe Lear’in dünya prömiyeri 20 Ağustos’ta 25. Saraybosna Film Festivali’nde gerçekleşecek. Festivalin uluslararası belgesel yarışmasında yer alan film, Mersinli köylü kadınlardan oluşan bir tiyatro grubunun Toroslar’da çıktığı bir aylık turneyi ve yol esnasında Shakespeare’in ‘Kral Lear’ oyununun yavaş yavaş Kraliçe Lear’e dönüşmesini anlatıyor.

Bir önceki filmi, Barış Bıçakçı ile birlikte yazdığı İşe Yarar Bir Şey (2017) ile Adana ve Tallinn’de senaryo, İstanbul Film Festivali’nde ise FIPRESCI ödülünü kazanan Esmer, Kraliçe Lear’de karşımıza çıkacak Arslanköy Tiyatro Ekibi ile bizi daha önce Oyun (2005) isimli belgeselinde tanıştırmıştı. Toroslar’da dokuz köylü kadının tiyatro topluluğu kurarak ‘Kadının Feryadı’ adıyla kendi hayatlarını oyunlaştırmalarını ve bu süreçte geçirdikleri değişimi, Esmer’in belgesel ile kurmacayı birbirine yaklaştıran doğal ve eğlenceli anlatımıyla izlemiştik. Esmer Kraliçe Lear’de aynı tiyatrocu kadınlarla on dört yıl sonra bu kez turne amacıyla ücra dağ köylerine yaptıkları yolculuk esnasında bir araya geliyor. “Uçurumlarla dolu yollarda toz toprak içinde ilerlerken, kadınların dünyasıyla ‘Kral Lear’in dünyası iç içe geçiyor; ‘iyi ve kötü’, ‘genç ve yaşlı’, ‘zengin ve fakir’, ‘dürüst ve sahtekâr’ oyunun içinden çıkıp gerçeğe karışıyor.”

Filmin İngilizce afişi ve teaser’ı yayınlandı:

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.