Şu An Okunan
Uluç Bayraktar’ın İlk Uzun Metrajı Festival Yolculuğunda

Uluç Bayraktar’ın İlk Uzun Metrajı Festival Yolculuğunda

Daha önce televizyon dizilerindeki yönetmenlik deneyimiyle tanınan Uluç Bayraktar, ilk uzun metrajı 9,75‘le Amerika kıtasında üç festivali dolaşacak. Filmin oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Funda Eryiğit ve Berkay Ateş gibi isimler yer alıyor.

Geçmişte Ezel, Karadayı, Son, Çarpışma ve son olarak Babil gibi popüler televizyon dizilerinde yönetmenlik yapan Uluç Bayraktar, ilk uzun metrajıyla uluslararası festivallerde boy göstermeye hazırlanıyor. İlk olarak Brezilya’daki Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek 9,75, ardından ABD’deki San Diego ve St. Louis uluslararası film festivallerinin programında yer alacak.

Özellikle 1980’li yıllardan itibaren roman ve senaryo çalışmalarıyla tanınan Mehmet Eroğlu’nun ‘9,75 Santimetrekare’ romanından uyarlanan Bayraktar’ın ilk uzun metrajı, seyircisini 2013 Haziranı’na götürüyor. Eroğlu’nun ilk olarak Ekim 2014’te yayımlanan romanı, Gezi Direnişi’ni arka planına aldığı öyküsüyle o günlerin hissiyatını yakalamaya gayretli bir çalışma olarak yorumlanmıştı. Uluç Bayraktar’ın da filminde benzer bir hikâyeyi takip etmesi bekleniyor.

9,75‘in oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Funda Eryiğit, Berkay Ateş, Menderes Samancılar, Ercan Kesal ve Şebnem Bozoklu gibi isimler yer alıyor.

© 2013 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.