Şu An Okunan
22. Filmekimi’nde Kaçırılmaması Gereken 15 Film

22. Filmekimi’nde Kaçırılmaması Gereken 15 Film

Bu yıl 22. kez düzenlenen Filmekimi’nin biletleri 7 Ekim itibariyle genel satışa açılıyor. Yılın merakla beklenen pek çok filmini listesinde bulunduran festivalin programından kaçırılmaması gereken 15 filmi sıralıyoruz.


All of Us Strangers 

Yön: Andrew Haigh

Hafta Sonu (Weekend, 2011) ve 45 Yıl (45 Years, 2015) gibi filmleriyle tanıdığımız İngiliz yönetmen Andrew Haigh’in Paul Mescal ve Andrew Scott’ı bir araya getiren yeni filmi All of Strangers, ölmüş ebeveynlerinin hayaletini gördüğüne inanan bir senarist ve gizemli komşusuna odaklanıyor. Film, Japon senarist ve roman yazarı Taichi Yamada’nın 1987 tarihli aynı adlı romanından uyarlama. 


Advertisement

Altın Kozanın İçinde / Bên trong vỏ kén vàng

Yön: Thien An Pham

Vietnamlı yönetmen Thien An Pham’ın ilk uzun metrajı Altın Kozanın İçinde, ölen kız kardeşinin cenazesini memleketlerine götürmek üzere yola koyulan bir adamın dünyasına odaklanıyor. Bu yıl Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde dünya prömiyerini yapan film oldukça beğeni topladı ve festivalde en iyi ilk filme verilen Altın Kamera ödülünü kazandı.


Bir Düşüşün Anatomisi / Anatomie d’une chut

Yön: Justine Triet

Cannes’dan Altın Palmiye’yle dönen Justine Triet imzalı Bir Düşüşün Anatomisi, kocasını öldürmekle suçlanan yazar Sandra ve oğluna odaklanıyor. Sandra Hüller’in başarılı bir performans sergilediği film, seyircisini daima diken üstünde tutmayı başaran bir mahkeme dramı. 


Bir Skandalın Peşinde / May December

Yön: Todd Haynes

Todd Haynes’ın pembe dizi estetiğinden beslenen ve prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapan yeni filmi Bir Skandalın Peşinde, başrollerinde Natalie Portman ve Julianne Moore’un yer aldığı bir dram. Film, 13 yaşında bir çocukla ilişki yaşaması ve sonrasında evlenmesi bir skandala sebep olan Gracie ve onun hayatını anlatan bir filmde onu canlandıran Elizabeth arasındaki karmaşık ilişkiye odaklanıyor. 


Canavar / Kaibutsu

Yön: Hirokazu Koreeda

Hirokazu Koreeda’ya Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü kazandıran ve iki çocuğun duygusal dünyasına bakan Canavar, çok bakışlı bir yapı kuran dinamik anlatısıyla dikkat çekiyor. Filmde aynı olaylar seyirciye Kurosawa klasiği Rashōmon’u andıran bir üslupla birkaç kez anlatılıyor. 


Çocuk ve Balıkçıl / Kimitachi wa dô ikiru ka

Yön: Hayao Miyazaki

Yaşayan en büyük yönetmenlerden Hayao Miyazaki’nin yıl boyunca merakla beklenen filmi Çocuk ve Balıkçıl, usta yönetmenin on yıl sonra sinemaya dönüşünü müjdeliyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında küçük bir çocuğun bir balıkçıl kuş sayesinde değişen dünyasını inceleyen film bilhassa yas üzerine bir anlatıyı takip ediyor.


Kabahatliler / Los Delincuentes

Yön: Rodrigo Moreno

Yeni Arjantin Sineması’nın önemli yönetmenlerinden Rodrigo Moreno’nun yeni filmi Kabahatliler, çalıştıkları bankayı soyarak monoton hayatlarından kurtulmayı hayal eden banka memuru arkadaşlar Román ile Morán’a odaklanıyor. Arjantin’in Oscar adayı olarak seçilen film, dünya prömiyerini Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yapmıştı. 


Kötülük Diye Bir Şey Yok / Aku wa sonzai shinai

Yön: Ryûsuke Hamaguchi

Güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden Ryûsuke Hamaguchi, adını tüm dünyaya duyuran Çarkıfelek (Gûzen to sôzô, 2021) ve Drive My Car’ın (2021) ardından Kötülük Diye Bir Şey Yok ile ekolojik yıkım ve modern-geleneksel çatışmasına eğiliyor. Her zamanki sadeliğini ve inceliğini bu kez küçük bir Japon kasabasına yönelten usta yönetmen Venedik’ten Büyük Jüri Ödülü ve FIPRESCI Ödülü’yle döndü.


Mükemmel Günler / Perfect Days 

Yön: Wim Wenders

Usta yönetmen Wim Wenders’in yeni filmi Mükemmel Günler, prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde başrolündeki Kôji Yakusho’ya En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandırmıştı. ‘Tokyo Tuvaleti’ isimli gerçek bir kentsel yenileme projesinden esinlenen ve Japonya’nın Oscar adayı olan film, adını Lou Reed klasiği ‘Perfect Day’den alıyor. 


Öğretmenler Odası / Das Lehrerzimmer

Yön: İlker Çatak

Berlin doğumlu yönetmen İlker Çatak’ın bu yıl Almanya’nın Oscar adayı olarak seçilen yeni filmi Öğretmenler Odası, merkezine idealist bir öğretmenin okulda yaşanan hırsızlıklar sonrası yaşadıklarını yerleştiriyor. Dünya prömiyerini Berlin’de yapan ve çok ses getiren film yılın en çok merak edilen yapımlarından birisi.


Sararmış Yapraklar / Kuolleet Lehdet 

Yön: Aki Kaurismäki

Aki Kaurismäki’nin Cannes’dan Jüri Ödülü’yle dönen yeni filmi Sararmış Yapraklar, yönetmene has donuk oyunculuklar, ifade bulamayan duygular ve minimalist mizansen tasarımıyla yine hem çok eğlenceli hem de dokunaklı bir hikâye anlatıyor. Güvencesiz işlerde çalışarak hayatta kalmayan çalışan bir adamla kadının arasındaki romantik ilişkiye odaklanan film, minimalist bir “melodram”.


Şeflerin Aşkı / La Passion de Dodin Bouffant 

Yön: Tran Anh Hung

Tran Anh Hung’a Cannes’dan En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran film, üst sınıftan bir gurme olan Dodin ve hem sevgilisi hem de aşçısı olan Eugénie arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Yemekleri, tatları, dokuları ve kokuları odağına alan etkileyici görsel diliyle öne çıkan Şeflerin Aşkı, iki karakteri arasındaki ilişkiyi ve sanatsal birlikteliği şefkat, emek ve saygı üzerinden ele alan sıradışı bir dönem filmi.


Yaratık / La Bête

Yön: Bertrand Bonello

Dünya prömiyerini Venedik’in ana yarışmasında yapan Yaratık, Henry James’in ‘Ormandaki Canavar’ metnine kendine has bir yorum getiriyor. Zamanlar ve mekânlar arasında atlarken yapay zekâyı kullanan film kendini farklı okumalara açan yapısıyla yılın sıradışı yapımlarından birisi. Bonello’nun filminde Léa Seydoux başrolde yer alıyor.


The Zone of Interest

Yön: Jonathan Glazer

Bir önceki filmi Under the Skin (2013) ile büyük beğeni toplayan Jonathan Glazer’ın merakla beklenen yeni filmi The Zone of Interest, Auschwitz’deki toplama kampında geçiyor. Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül kazanan film, radikal biçimsel tercihleri ve kan dondurucu üslubuyla dikkat çekiyor. 


Zavallılar / Poor Things

Yön: Yorgos Lanthimos

Yorgos Lanthimos’un yönettiği ve İskoç yazar Alasdair Gray’in aynı adlı romanından uyarlanan Zavallılar, Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan’la dönmüştü. Başrolünde yer alan Emma Stone’un Victoria döneminde yaşayan ve ölüyken diriltilen Bella Baxter rolünü üstlendiği Zavallılar, sıradışı bir Frankenstein hikâyesi anlatan bir dönem filmi.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.