Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (1-7 Nisan)

Uysallar

Altyazı Öneriyor’da haftanın öne çıkan yapımı Hakan Günday ve Onur Saylak imzalı Uysallar. Vizyon tarafında ise Anadolu Leoparı ve Morbius dikkat çekiyor. 

Beklenmedik bir gündem yaratan Oscar Ödülleri’ni geride bıraktığımız bu hafta aynı zamanda baharın gelişini de müjdeliyor. İstanbul Film Festivali’nin yaklaştığı, Cannes Film Festivali’yle başlayacak festival sezonuna kısa bir süre kalan bugünlerde sinema gündemi de canlılığını korumaya devam ediyor. Netflix’in uzun süredir merakla beklenen yerli yapımlarından Uysallar hafta içinde seyirciyle buluştu. Onur Saylak ve Hakan Günday’ın ortak üretimi mini dizinin hafta sonu bolca kendinden söz ettirmesi muhtemel. Ayrıca farklı dijital platformlarda gösterime giren pek çok başka dizi ve film de mevcut. Vizyon tarafında ise Anadolu Leoparı, Morbius ve Yangın Gecesi gibi farklı üsluplardan filmler dikkat çekiyor. 


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Adı Carmen

MUBI Türkiye

Jean-Luc Godard’ın 1983 tarihli filmi Adı Carmen (Prénom Carmen, 1983) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Usta yönetmenin Altın Aslan ödüllü filmi Georges Bizet’nin kaleme aldığı klasik opera ‘Carmen’in serbest bir uyarlaması. Terörist bir grubun üyesi Carmen’in soyacakları bankanın güvenlik görevlisine âşık olmasını anlatan film klasik bir aşk hikâyesini tersyüz etme biçimiyle öne çıkıyor. 

Godard sinemasını Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayın.

Apollo 10 1/2: Uzay Çağında Çocuk Olmak

Netflix Türkiye

Richard Linklater’ın yazıp yönettiği Apollo 10 1/2: Uzay Çağında Çocuk Olmak (Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure) Netflix Türkiye’de gösterimde. Daha önce Hayata Uyanmak (Waking Life, 2001) ve Karanlığı Taramak (A Scanner Darkly, 2006) gibi animasyonlarıyla büyük beğeni toplayan Linklater, kendi çocukluğundan izler taşıyan bu yeni animasyonunda Apollo 11’in Ay’a yolculuğu sırasında geçen bir büyüme öyküsü anlatıyor.

Arada

MUBI Türkiye

Ali Kemal Çınar’ın 2018 tarihli filmi Arada (Di Navberê De) MUBI Türkiye’de gösterimde. Film, anadili Kürtçeyi anlasa da konuşamayan, ikinci dili Türkçeyi ise konuşabilen fakat anlayamayan bir adamın trajikomik öyküsünü anlatıyor. Yönetmen Arada’da, önceki filmlerinden izleyicinin aşina olduğu kendine özgü mizah anlayışıyla bu kez de anadili meselesini ele alıyor.

The Bubble

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Judd Apatow’un üstlendiği pandemi komedisi The Bubble, Netflix Türkiye’de yayına girdi. COVID-19 pandemisi sırasında bir grup oyuncunun bir otelde mahsur kalmasını anlatan film kullandığı meta anlatı yöntemleri ve pandemiyi hikâyeleştirme biçimiyle öne çıkıyor. Oyuncu kadrosunda Karen Gillan, Iris Apatow, Pedro Pascal gibi isimlerin yer aldığı The Bubble, yaşadığımız döneme tanıklık işleviyle öne çıkan bir yapım.

Evde Yok

BluTV
Evde Yok

Murat Emir Eren’in ilk gösterimini İstanbul Film Festivali’nde yapan kısa filmi Evde Yok (2020), BluTV kataloğuna eklendi. Talip Ertürk’le birlikte yazıp yönettiği Ada: Zombilerin Düğünü (2009) filminin yanı sıra sinema yazarı ve editör kimlikleriyle de tanınan Murat Emir Eren’in yeni kısası evliliği yeni bitmiş bir kadının eşyalarını toplayıp evden ayrılmasına odaklanıyor. Gerilim türünün kodlarını kullanan Evde Yok’un yanı sıra yakın dönemden birçok başka kısa filmin de BluTV kataloğuna eklendiğini belirtelim.

Karda Bir Beyaz Kuş

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Gregg Araki’nin üstlendiği 2014 yapımı gerilim filmi Karda Bir Beyaz Kuş (White Bird in a Blizzard) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Oyuncu kadrosunda Shailene Woodley, Eva Green ve Christopher Meloni gibi isimlerin bulunduğu film Laura Kasischke’nin aynı adlı romanından uyarlama. Dünya prömiyerini Sundance’te yapan Karda Bir Beyaz Kuş bir gün annesi ortadan kaybolan bir genç kadının olayın etkilerini yıllarca taşıyan yaşamına odaklanıyor. 

Sadık Bir Adam

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini başarılı oyunculuk kariyeriyle tanıdığımız Louis Garrel’in üstlendiği 2018 yapımı Sadık Bir Adam (L’homme Fidèle) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Garrel’in hem yazıp yönettiği hem de başrolünde yer aldığı romantik komedinin oyuncu kadrosunda Laetitia Casta, Lily-Rose Depp ve Joseph Engel gibi isimler de bulunuyor. Film dünya prömiyerini Toronto’da yapmış ve bilhassa romantik komedi meraklılarının ilgisini çekmişti. 

Uysallar

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Onur Saylak’ın, senaristliğini Hakan Günday’ın üstlendiği mini dizi Uysallar, Netflix Türkiye’de yayına girdi. Beyaz yakalı, üst-orta sınıf bir ailenin fertlerinin hayatlarında yeni arayışlara girme sürecini paralel anlatı tekniğiyle anlatan dizi, punk kültürüne, beyaz yakalı yaşam tarzına ve Yeni Türkiye gerçeklerine temas eden çok karakterli bir anlatıyı takip ediyor. Başta Öner Erkan olmak üzere Songül Öden, Uğur Yücel, Haluk Bilginer ve İbrahim Selim gibi deneyimli isimleri oyuncu kadrosunda barındıran dizi haftanın öne çıkan yapımlarının başında geliyor. 

Aşağıdan Yukarıya: Hasan’ı Beklerken

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül’ün ‘Aşağıdan Yukarıya’ video serisi her perşembe Altyazı’nın YouTube kanalında yayınlanmaya devam ediyor. Bu hafta Alper Şen’in Hasan’ı Beklerken filmi seyirciyle buluştu. Şen, kaleme alıp seslendirdiği öyküyle “insansız” görünen savaş kamerası imajlarının ardındaki insan bilincini hatırlatıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Anadolu Leoparı

Emre Kayiş’in ilk uzun metrajı Anadolu Leoparı, eğlence parkına dönüştürülmek üzere satılması gündemde olan Ankara Hayvan Bahçesi’nin müdürü Fikret’in (Uğur Polat) öyküsünü anlatıyor. Kasvetli bir Ankara tablosu çizerken geçmişe özlem, değişen zamana ayak uyduramama gibi temalar etrafında gezinen film, aynı zamanda günümüz Türkiye’sine dair politik gözlemlerde bulunuyor. Dünya prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüyle dönen Anadolu Leoparı, ardından Ankara Film Festivali’nde de En İyi Film dâhil pek çok ödülün sahibi olmuştu.

Morbius

Marvel-Sony evreninin yeni halkası Morbius (2022), haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden birisi. Başrolüne Jared Leto’yu taşıyan film ‘Venom: Zehirli Öfke’ filmlerinde kurulan evreni devam ettiriyor. Aynı adlı Marvel çizgi romanından uyarlanan Morbius’un yönetmenliği Daniel Espinosa’ya ait. Vampir anlatılarını Marvel evrenine taşıyan film Michael Morbius adlı bir kimyagerin nadir görülen kan hastalığını iyileştirmeye çalışırken kendini vampire dönüştürmesini konu ediniyor. 

Yangın Gecesi

Yönetmenliğini Tatiana Huezo’nun üstlendiği Meksika filmi Yangın Gecesi (Noche de Fuego, 2021), haftanın Başka Sinema programından öne çıkan yapım. Jennifer Clement’in aynı adlı romanından uyarlanan film savaş şartlarındaki bir köyde yaşananları üç kadın karakter üzerinden anlatıyor. Savaş, uyuşturucu ticareti ve insan kaçakçılığı etkisiyle geçen yaşamlara odaklanan film Meksika coğrafyasına suç unsuru üzerinden bakan yapımlardan birisi.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.