Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Kasım)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Filistin sinemasına alan açan Palestinian Voices seçkisi ve David Fincher’ın uzun zamandır merakla beklenen filmi The Killer öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta öne çıkan başlıklardan biri ArteEast’in girişimiyle Filistin sinemasının güncel üretimlerine alan açmayı hedefleyen Palestinian Voices seçkisi. Birçok filmin ücretsiz ve çevrimiçi olarak seyirciye açıldığı seçkiyi Kasım ayı boyunca takip etmek mümkün. Bunun yanı sıra David Fincher’ın uzun zamandır merakla beklenen ve başrolüne Michael Fassbender’i taşıyan filmi The Killer da öne çıkan yapımlar arasında.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Asla Gözlerini Kaçırma

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Florian Henckel von Donnersmarck’in üstlendiği Asla Gözlerini Kaçırma (Worke ohne Autor, 2018) MUBI Türkiye’de yayında. 1930’ların Almanya’sından başlayarak otuz yıllık bir süreci takip eden filmin merkezinde Alman sanatçı Gerhard Richter’den esinlenerek yaratılan kurmaca bir güncel sanatçı yer alıyor.

Birdman

Disney+

Alejandro González Iñárritu’nun En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil dört dalda Oscar kazanan filmi Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) (Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), 2014) Disney+ kataloğuna eklendi. Film, kariyerinin eski görkemli günlerinden uzak kalmış bir oyuncunun yaşamını takip ediyor.

Palestinian Voices

ArteEast
Beş Kırık Kamera (Five Broken Cameras, 2011)

Ortadoğu sanat dünyasına odaklanan platform ArteEast, bu ay için kaynaklarını tamamen Filistin sanatına ayıracağını açıkladı. Bu kapsamda Filistin sinemasına odaklanan kapsamlı bir seçki çevrimiçi olarak Arab Film and Media Institute (AFMI) aracılığıyla seyirciyle buluşacak. Palestinian Voices adını taşıyan seçkide son dönemde Filistin sinemasının ürettiği ve ülkenin yıllardır içinde bulunduğu duruma içeriden yansımalar sunan pek çok filmi izlemek mümkün. Seçkinin ay boyunca yeni filmlerle genişleyeceğini de ekleyelim. Filmleri izlemek için tıklayın.

The Killer

Netflix Türkiye

David Fincher’ın başrolüne Michael Fassbender’i taşıyan yeni filmi The Killer (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Dünya prömiyerini Venedik’in ana yarışmasında yapan film Alexis “Matz” Nolent ve Luc Jacamon’un grafik roman serisinden uyarlama. Bir tetikçinin kendini içine bulduğu uluslararası insan avını takip eden Netflix filmi, uzun sürekli bekleyişin ardından seyirciyle buluşuyor.

Kutsal Örümcek

TOD

İranlı yönetmen Ali Abbasi’nin yeni filmi Kutsal Örümcek (Holy Spider, 2022) TOD’da yayında. Gerçek olaylardan yola çıkan film, 2000-2001 yıllarında 16 seks işçisi kadını öldüren bir seri katili takip ediyor. Film dünya prömiyerini Cannes’da yapmış ve buradan En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönmüştü.

Filmi Kaan Denk’in kaleminden okumak için tıklayın.

Saint Omer

MUBI Türkiye

Alice Diop’un ilk uzun metrajı Saint Omer (2022) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Medea mitinin modern bir versiyonunu yazma hedefindeki Rama’nın izinde bir mahkeme sürecini takip eden film oldukça çarpıcı bir anlatı ve etkileyici bir görsel dünya ortaya koyuyor.

Filmi Ali Ercivan’ın kaleminden okumak için tıklayın.

Savaş Atı

TOD

‘Amerikan Rüyası’na farklı bir gözle bakan Savaş Atı (War Pony, 2022) TOD kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini 76. Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada bir ilk film verilen Altın Kamera ödülünü kazanan film yalnızca konusuyla değil, alternatif yapım süreciyle de dikkat çekiyor.

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

Tanrının Yarattıkları

TOD

Dürüstlüğü ve oğlu arasında seçim yapmak zorunda kalan bir kadının hikâyesini anlatan Tanrının Yarattıkları (God’s Creatures, 2022) TOD’da yayında. Başrolüne Emily Watson ve Paul Mescal’ı taşıyan filmin yönetmenlik koltuğunda Saela Davis ve Anna Rose Holmer oturuyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

The Marvels

Marvel Sinemasal Evreni’ne (MCU) eklenen yeni karakterlerden Captain Marvel’ın hikâyesini devam ettiren ve genişleten The Marvels (2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Bu yeni filmde Captain Marvel’ın Kamala Khan / Ms. Marvel ve Monica Rambeau gibi karakterlerle birlikte yeni bir maceraya atılmasını takip ediyoruz.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.