Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Mart)

Sessiz Kız

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Alice Müzikali, Ay Işığı, Benim Sinemalarım, The Mandalorian, The Rehearsal ve Sessiz Kız gibi yapımlar öne çıkıyor.

Hayatı tamamen durduran 6 Şubat depremlerinin ardından ara verdiğimiz Altyazı Öneriyor’a bu hafta itibariyle geri dönüyoruz. Hafta boyunca dijital platformlara ve vizyona gelen yeni film ve dizilerin takibini yaptığımız Altyazı Öneriyor’da bu hafta Lewis Carroll’ın klasiği ‘Alice Harikalar Diyarında’yı günümüz gerçekliğine taşıyan Alice Müzikali, Barry Jenkins’ın çok sevilen 2016 yapımı filmi Ay Işığı, Yazar Füruzan ve sanatçı Gülsün Karamustafa’nın birlikte yönettiği 1990 yapımı Benim Sinemalarım, Disney’in Star Wars evrenine yaptığı en özgün katkı olarak görülebilecek The Mandalorian, geçtiğimiz yılın en sevilen dizileri arasına giren The Rehearsal ve İrlandalı yönetmen Colm Bairéad’ın yazıp yönettiği Sessiz Kız gibi yapımlar öne çıkıyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Alice Müzikali

Disney+

Lewis Carroll’ın klasiği ‘Alice Harikalar Diyarında’yı günümüz gerçekliğine taşıyan Alice Müzikali’nin film versiyonu Disney+’ta yayında. İlk kez 2019’da oynanan ve büyük ilgi gören müzikalin oyuncu kadrosunda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar gibi isimler yer alıyor. 

Ay Işığı

MUBI Türkiye

Barry Jenkins’ın çok sevilen 2016 yapımı filmi Ay Işığı (Moonlight) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Gösterime girdiği yılın en sevilen filmleri arasına giren ve En İyi Film Oscar’ı olmak üzere çok sayıda ödül kazanan film bir büyüme hikâyesini üç parçaya yayarak anlatıyor.

Benim Sinemalarım

MUBI Türkiye
Benim Sinemalarım

Yazar Füruzan ve sanatçı Gülsün Karamustafa’nın birlikte yönettiği 1990 yapımı Benim Sinemalarım, MUBI Türkiye’de yayında. Füruzan’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanan filmin başrolünde Hülya Avşar yer alıyor. 

Bozkır – 2. Sezon

BluTV

Senaristliğini Levent Cantek’in üstlendiği Bozkır’ın (2018- ) ikinci sezonu BluTV’de yayında. Dizinin oyuncu kadrosunda Yiğit Özşener, Furkan Andıç, Gizem Karaca, Beril Pozam, Fatih Al, Cemal Toktaş ve Bülent Düzgünoğlu gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda Şahin Altuğ ve Levent Cantek oturuyor.

Empire of Light

Disney+

Sam Mendes’in yazıp yönettiği, oyuncu kadrosunda Olivia Colman, Michael Ward, Toby Jones ve Colin Firth gibi isimlerin yer aldığı Empire of Light (2022), Disney+ kataloğuna eklendi. Film, 1980’lerde İngiltere’de geçen bir aşk hikâyesi anlatıyor.

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

MUBI Türkiye

Ana Lily Amirpour’un korku ve western unsurlarını kendine has bir üslupla yorumladığı filmi Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night, 2014) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Kadın bir vampirin hikâyesini anlatan film gösterime girdiği dönemden bu yana özel bir hayran kitlesine sahip. 

Fleishman is in Trouble

Disney+

Başrollerinde Jesse Eisenberg, Lizzy Caplan ve Claire Danes’in yer aldığı mini dizi Fleishman is in Trouble (2022) Disney+’ta yayında. Evli bir çiftin ayrıldıktan sonra yaşadıklarına odaklanan dizi Taffy Brodesser-Akner’ın aynı adlı romanından uyarlama.

Luther: The Fallen Sun

Netflix Türkiye

2010-2019 arasında yayınlanan Luther adlı dizinin devamı niteliğindeki film Luther: The Fallen Sun (2023), Netflix Türkiye’de yayında. Dizide olduğu gibi başrolde Idris Elba’nın yer aldığı film John Luther adlı dedektifin Londra’ya korku salan bir seri katilin peşine düşmesini konu alıyor. 

The Mandalorian – 3. Sezon

Disney+

İlk kez yayına girdiği 2019’dan bu yana fenomene dönüşen ve Disney’in Star Wars evrenine yaptığı en özgün katkı olarak görülebilecek The Mandalorian’ın (2019) yeni sezonu Disney+’ta başladı. Çarşamba günleri yayınlanan dizi bu sezon da Din Djarin ve Grogu’nun maceralarına odaklanıyor.

The Rehearsal

BluTV

Nathan Fielder’ın yaratıcılığını, senaristliğini, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği dizi The Rehearsal (2022- ) BluTV kataloğuna eklendi. Geçtiğimiz yılın en sevilen dizileri arasına giren The Rehearsal, belgesel ve komedi unsurlarını bir araya getiren bir dizi. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

65

Başrolüne Adam Driver’ı taşıyan bilimkurgu filmi 65 (2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Kendini gizemli bir gezegende bulan bir astronotun yaşadığı maceraya odaklanan filmi Scott Beck – Bryan Woods ikilisi yazıp yönetti.

Çığlık 6

Efsanevi korku filmi serisinin yeni halkası Çığlık 6 (2023) hikâyeyi bu kez New York’a taşıyor. Serideki pek çok oyuncunun rollerine geri döndüğü filmin yönetmenlik koltuğunda bir önceki filmde olduğu gibi Tyler Gillett ve Matt Bettinelli-Olpin oturuyor.

Sessiz Kız

İrlandalı yönetmen Colm Bairéad’ın yazıp yönettiği Sessiz Kız (An Cailín Ciúin, 2022) haftanın ilgi çekici vizyon filmlerinden. Tamamen İrlandaca çekilen film 1980’lerde İrlanda’da geçen bir büyüme hikâyesini takip ediyor. Sessiz Kız, En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterildi. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.