Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (14-20 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (14-20 Temmuz)

Bu hafta Altyazı Öneriyor’da Aşk Bitti, Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi, Gece Yolculuğu, Mission: Impossible – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm ve Tanrının Unuttuğu Yer gibi yapımlar öne çıkıyor. 

Yaz sıcaklarının iyiden iyiye ortamı ele geçirdiği bugünlerde sinema salonları da dijital platformlara gelmiş yapımlar da dışarıdaki havaya iyi alternatifler oluşturuyor. Her iki tarafta da farklı tür ve üretim biçimlerine ait yapımları yakalamak mümkün. Bu hafta gösterime giren yapımlar arasında aksiyondan belgesele, yönetmen sinemasından dizilere çok farklı biçimlere uzanan alternatifler arasından öne çıkanlar şu şekilde: çağımızın en önemli ve en kendine has yönetmenlerinden Apichatpong Weerasethakul’un Altın Palmiyeli filmi Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor, yönetmenliğini Mert Kaya’nın üstlendiği 2017 yapımı belgesel Aşk Bitti, günümüzde kült statüsünde anılan Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi, Ömer Kavur’un 1987 yapımı filmi Gece Yolculuğu, Mission: Impossible’ın yeni filmi Mission: Impossible – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm ve 19. yüzyılda yeni bir kilise kurmak üzere İzlanda’ya yolculuk eden Danimarkalı bir rahibin hikâyesini anlatan Tanrının Unuttuğu Yer.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor

MUBI Türkiye

Çağımızın en önemli ve en kendine has yönetmenlerinden Apichatpong Weerasethakul’un Altın Palmiyeli filmi Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor (Loong Boonmee Raleuk Chat, 2010) MUBI Türkiye’de gösterimde. Apichatpong’un en çok bilinen eseri sayılabilecek film, son günlerini yaşamakta olan bir karakter üzerinden reenkarnasyon temasını inceliyor. 

Aşk Bitti

BluTV

Yönetmenliğini Mert Kaya’nın üstlendiği 2017 yapımı belgesel Aşk Bitti, BluTV kataloğuna eklendi. Brezilya’yla bağı olduğunu bildiğimiz bir Gezi eylemcisinin hikâyesini anlatan film, Türkiye ve Brezilya’da yaşanan kitlesel eylemler arasında bağlantılar kuruyor ve on yıl önce yaşanan Gezi eylemlerinin hafızasına önemli bir katkı yapıyor. 

Better Call Saul – 6. Sezon

Netflix Türkiye

Fenomen dizi Breaking Bad’de (2008-2013) yaşananların öncesini ele alan başarılı dizi Better Call Saul’un altıncı sezonu Netflix Türkiye’de gösterimde. Başrolünde Bob Odenkirk’ün yer aldığı, Breaking Bad’in yaratıcısı Vince Gilligan’ın Peter Gould’la beraber yarattığı dizi, James McGill adlı bir avukatın başından geçen olaylara odaklanıyor. 

Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Emre Akay ve Hasan Yalaz’ın üstlendiği Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi (2007) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Basit bir oyuncu seçim hikâyesi olarak başlayan ancak seyirciyi beklenmedik bir seyir deneyimine sürükleyen film, kendine has bir üne sahip. 

Gece Yolculuğu

MUBI Türkiye

Ömer Kavur’un 1987 yapımı filmi Gece Yolculuğu, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Dijital platformun Kavur sinemasına yönelik hazırladığı retrospektif vesilesiyle gösterime giren yapımda başrollerdeki Aytaç Arman ve Macit Koper, yaratım dertleriyle uğraşan bir yönetmen ve senaristi canlandırıyor.

Neruda

MUBI Türkiye

Şilili yönetmen Pablo Larraín’in Şili edebiyatının en önemli isimlerinden şair Pablo Neruda’nın hayatına odaklanan filmi Neruda (2016) MUBI Türkiye’de gösterimde. Larraín’in farklı örneklerle kendine has bir tarz oluşturduğu biyografi türündeki filmleri arasında sayılabilecek yapımın başrollerinde Gael García Bernal ve Luis Gnecco yer alıyor.  

The Summer I Turned Pretty – 2. Sezon

Prime Video 

Genç bir kadın ve iki erkek kardeş arasında yaşanan aşk üçgenini konu alan dizi The Summer I Turned Pretty’nin (2022- ) ikinci sezonu Prime Video’da başladı. İlk üç bölümüyle yayına başlayan dizinin yaratıcılığını aynı adlı roman üçlemesinin yazarı Jenny Han üstleniyor. İlk iki bölümün yönetmenliğini John Cassavetes ve Gena Rowlands’ın kızı Zoe Cassavetes’in üstlendiğini de ekleyelim. 

Yasemin Demirci Kısaları

BluTV
İklim Değişimi

Kısa film alanındaki üretimiyle tanınan yönetmen ve senarist Yasemin Demirci’nin kısa filmleri BluTV’de yayına girdi. Bu kapsamda Haftasonu (2019), İklim Değişimi (2020) ve Gece Kuşağı (2021) filmlerini dijital platform üzerinden izlemek mümkün. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Harold Fry’ın Beklenmedik Yolculuğu 

Yönetmenliğini Hettie Macdonald’ın senaristliğini ise aynı adlı romanın yazarı Rachel Joyce’un üstlendiği Harold Fry’ın Beklenmedik Yolculuğu (2023) vizyonda. Film, bir gün eski bir arkadaşının ölüm döşeğinde olduğu haberini alan Harold Fry’ın eski dostunun yaşadığı şehre yürüyerek ulaşmasını konu ediniyor. 

Mission: Impossible – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm

Son dönemde hem seyircilerin hem de eleştirmenlerin beğenisini toplayan belki de tek anaakım film serisi Mission: Impossible’ın yeni filmi Mission: Impossible – Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm (Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One, 2023) bu hafta vizyonda. Serinin yüzü ve taşıyıcısı konumundaki Tom Cruise yine başrolde. Yönetmenlik koltuğunda ise son iki filmdir olduğu gibi Christopher McQuarrie oturuyor. 

Tanrının Unuttuğu Yer 

19. yüzyılda yeni bir kilise kurmak üzere İzlanda’ya yolculuk eden Danimarkalı bir rahibin hikâyesini anlatan Tanrının Unuttuğu Yer (Vanskabte Land, 2022) bu hafta vizyonda. Bilhassa dil meselesine yaklaşımıyla dikkat çeken film, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yaptı. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.