Şu An Okunan
Kundura Sinema’da ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’

Kundura Sinema’da ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’

4-20 Ağustos / Beykoz Kundura

Yıl boyunca pek çok önemli filmi seyirciyle buluşturan Kundura Sinema, yaz aylarında da etkinliklerine devam ediyor. #BelgeselFilmKuşağı kapsamında hazırladığı ‘Aşk, İsyan ve Özgürlük’ adlı seçkiyi Haziran ayında seyirciyle buluşturan Kundura Sinema, Ağustos ayında ise ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’ni düzenliyor. Kundura Sahne işbirliğinde bu sene yedincisi düzenlenen festival, her zaman olduğu gibi müzik ve sinemayı buluşturan dolu dolu bir programa sahip. Küratörlüğünü Beykoz Kundura Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın üstlendiği festival bu sene Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rota’dan ilham alıyor. Müziklerinde usta bestecinin imzası olan beş klasik filmi restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşturan festivalin açılışı ve kapanışında Federico Fellini’nin Altın Palmiye ödüllü filmi Tatlı Hayat (La Dolce Vita, 1960) gösterilecek. Fellini’nin Sekiz Buçuk‘u (8 ½, 1963), René Clément’in Kızgın Güneş‘i (Plein Soleil, 1960), Francis Ford Coppola’nın Baba (The Godfather, 1972) ve Baba 2 (The Godfather Part II, 1974) filmleri de festivalin ‘Restore Klasikler’ seçkisinde.

Sessiz dönem klasiklerini güncel müzisyenlerin besteleriyle bir araya getiren seçkileri ‘Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film’ programında sunan festival bu yıl sirk filmlerine yer veriyor. Küratörlüğünü Elif Rongen-Kaynakçı’nın üstlendiği seçkide günümüzden yaklaşık yüz yıl öncesinden sirk temalı filmlerin restore edilmiş kopyaları, usta müzisyenlerin performansları eşliğinde gösterilecek. Alman sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius, seçkinin ‘Sirk Filmleri’ adlı alt programında aralarında yönetmeni bilinmeyen Dainef Kızkardeşler Altılısı (Les six soeurs Dainef, 1902) ve Eduard Schnedler-Sørensen imzalı Sirkte Yangın’ın (The Great Circus Catastrophe – Fire, 1912) da olduğu dört filmin müziğini icra edecek. Tod Browning imzalı Bilinmeyen (The Unknown, 1927), restore edilmiş kopyasıyla Türkiye’de ilk kez ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’nde saksafoncu, ses sanatçısı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı’nın müziği eşliğinde seyirciyle buluşacak. Programın bir diğer filmi olan Max Linder imzalı Sirkin Kralı‘nı (King of the Circus, 1924) ise caz müziğinin usta ismi Okay Temiz’in de konuk olacağı elektro-akustik üçlüsü Islandman’in canlı performansı eşliğinde izlemek mümkün.

Bilinmeyen

Öte yandan Frank Bockius sessiz filme müzik yapmanın inceliklerini anlatacağı özel bir atölye düzenleyecek. Doğaçlama müzik tekniklerine hâkim caz profesyonellerine ve film müziğine merak duyan genç müzisyenlere hitap eden atölye 9-11 Ağustos tarihlerinde Beykoz Kundura’da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Atölyenin son günü olan 11 Ağustos’ta ise katılımcılar, Bockius’la birlikte sahneye çıkma şansına sahip olacak.

Gösterimlerin Boğaz’ın kıyısındaki Beykoz Kundura’da yapılacağı ‘Bir Yaz Gecesi Festivali’nin programı ise şu şekilde:

  • Tatlı Hayat / La Dolce Vita – 4, 20 Ağustos
  • Sekiz Buçuk / 8 ½ – 5 Ağustos
  • Kızgın Güneş / Plein Soleil – 6 Ağustos
  • Sirk Filmleri (Frank Bockius’nun canlı müziği eşliğinde) – 11 Ağustos
  • Bilinmeyen / The Unknown (Korhan Futacı’nın canlı müziği eşliğinde) – 12 Ağustos
  • Sirkin Kralı / King of the Circus (Islandman ve Okay Temiz’in canlı müziği eşliğinde) – 13 Ağustos
  • Baba / The Godfather – 18 Ağustos
  • Baba 2 / The Godfather Part II – 19 Ağustos

‘Bir Yaz Gecesi Festivali’ biletleri Beykoz Kundura’nın internet sitesi üzerinden satın alınabiliyor. Festivale dair detaylı bilgiye ve ‘Frank Bockius ile Sessiz Filme Müzikle Eşlik’ atölyesi başvurularına da aynı siteden ulaşmak mümkün.

beykozkundura.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.