Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Aralık)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Bardo, Avatar: Suyun Yolu, Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı ve Öğle Güneşinde Yıldızlar gibi yapımlar öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta farklı türlerden pek çok yapım öne çıkıyor. Iñárritu’nun yeni filmi Bardo, gerçek bir hikâyeden çarpıcı bir drama çıkaran Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı, uzun yıllardır beklenen devam filmi Avatar: Suyun Yolu ve Claire Denis’nin geçmişten bir öyküyü günümüz şartlarına uyarladığı Öğle Güneşinde Yıldızlar bunların başında geliyor.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bardo 

Netflix Türkiye

Alejandro G. Iñárritu’nun yeni filmi Bardo, Bir Avuç Doğrunun Yalan Yanlış Güncesi (Bardo, falsa crónica de unas cuantas verdades, 2022) Netflix Türkiye’de yayında. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan film Meksikalı bir gazeteci ve belgeselcinin ülkesine dönüşünü ve yaşadığı varoluşsal krizleri konu alıyor.

Bekleyiş

MUBI Türkiye

Aslı Akdağ’ın ödüllü belgeseli Bekleyiş (2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Akdağ’ın Türkiye’de bekâr bir anne adayı olarak doğum sürecini otobiyografik öğeler kullanarak ele aldığı film, Antalya Altın Portakal ve Ankara film festivallerinden ödüllerle ayrılmıştı. 

Benim Aşk Pastam

MUBI Türkiye

Wong Kar-Wai imzalı Benim Aşk Pastam (My Blueberry Nights, 2007) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin İngilizce çektiği ilk filmin oyuncu kadrosunda Norah Jones, Jude Law, David Strathairn, Rachel Weisz ve Natalie Portman gibi isimler yer alıyor.

Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı

MUBI Türkiye

11 Eylül’ün ardından sorgusuz sualsiz Guantanamo’ya gönderilen oğlu Murat’ın serbest bırakılması için mücadele veren Rabiye Kurnaz’ın hikâyesini beyazperdeye taşıyan Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush, 2022) MUBI Türkiye’de gösterimde. Film dünya prömiyerini Berlinale’de yapmış ve buradan ödüllerle ayrılmıştı.

The Recruit

Netflix Türkiye

CIA’de çalışan genç bir avukatın kendini uluslararası entrikaların ortasında bulmasını konu alan ajan dizisi The Recruit (2022- ) Netflix Türkiye’de yayında. Dizinin yaratıcılığını Alexi Hawley, başrolünü Noah Centineo üstleniyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Avatar: Suyun Yolu 

James Cameron’ın 2009 yapımı fenomen filmi Avatar’ın yıllar sonra gelen devam filmi Avatar: Suyun Yolu (Avatar: Way of Water, 2022) bu hafta vizyonda. Yönetmenlik koltuğunda yine Cameron’ın oturduğu devam filmi, ilk filmin dünyasında yeni bir serüven vaat ediyor. 

Öğle Güneşinde Yıldızlar

Claire Denis’nin dünya prömiyerini Cannes’da yapan yeni filmi Öğle Güneşinde Yıldızlar (Stars at Noon, 2022) Başka Sinema salonlarında vizyonda. Başrollerine Margaret Qualley ve Joe Alwyn’i taşıyan film Denis Johnson’ın iç savaş sırasında Nikaragua’daki deneyimlerini anlattığı aynı adlı romanından uyarlama.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.