Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (16-22 Şubat)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Kaouther Ben Hania’nın Cannes’da Golden Eye En İyi Belgesel ödülünü kazanan filmi Dört Kız Kardeş dikkat çekiyor. Güvenli Bir Yer, Madame Web ve Bob Marley: One Love da haftanın öne çıkan yapımlarından.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Tunuslu yönetmen Kaouther Ben Hania’ya 76. Cannes Film Festivali’nde Golden Eye En İyi Belgesel ödülünü kazandıran Dört Kız Kardeş öne çıkıyor. Tunus’un Oscar adayı olan film gerçekle kurgu arasındaki çizginin bulanıklaştığı güçlü bir hikâye anlatıyor. Bununla birlikte Juraj Lerotić’in pek çok ödüle sahip ilk filmi Güvenli Bir Yer, Dakota Johnson’un başrolde olduğu S. J. Clarkson imzalı Madame Web ve Bob Marley’nin yaşamını ve müziğini anlatan Reinaldo Marcus Green imzalı Bob Marley: One Love da haftanın dikkat çeken yapımları arasında.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Einstein and the Bomb

Netflix Türkiye

Anthony Philipson imzalı Einstein and the Bomb Netflix Türkiye’de yayında. Modern fiziğin kurucularından biri olan teorik fizikçi Albert Einstein’ın Nazi Almanya’sından kaçtıktan sonra yaşadıklarını anlatan belgesel dönemin arşiv belgeleri ve ünlü fizikçinin bizzat söylediği sözlerle destekleniyor.

Güvenli Bir Yer

MUBI Türkiye

Juraj Lerotić’in ilk filmi olan Güvenli Bir Yer (Sigurno mjesto, 2022) 17 Şubat’ta MUBI Türkiye kataloğuna eklenecek. Trajik bir intihar girişiminin ardından sarsılan bir aileye odaklanan film yönetmen Lerotić’in kendi yaşamından izler taşıyor. Locarno Film Festivali’nden En İyi İlk Film, En İyi Çıkış Yapan Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan film dolaştığı festivallerden 42. İstanbul Film Festivali’nde Genç Usta Ödülü’nü aldı. Güvenli Bir Yer Hırvatistan’ın 2022 yılı Oscar adayıydı.

Kefaret

MUBI Türkiye

Aşk ve Gurur (Pride & Prejudice, 2005), Anna Karenina (2012) gibi filmleriyle edebiyat uyarlamaları konusunda rüştünü ispat eden Joe Wright’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Kefaret (Atonement, 2007) 18 Şubat’ta MUBI Türkiye’de gösterimde. Başrolleri Keira Knightley ve James McAvoy’un paylaştığı film yanlış zamanda yanlış yerde bulunan bir çocuğun hayal gücünün sebep olduğu trajediyi anlatıyor. Ian McEwan’ın aynı adlı romanından uyarlanan Kefaret’in çok sayıda ödülü bulunuyor.

Perili Köşk

Disney+

İlk uzun metraj filmi Sevgili Beyaz Irk‘la (Dear White People, 2014) Sundance Film Festivali’nin ABD Dramatik Yarışma’sında Jüri Özel Ödülü kazanan Justin Simien imzalı Perili Köşk (Haunted Mansion, 2023) Disney+’ta yayında. Film evlerinde yaşanan doğaüstü olaylardan kurtulmak için ‘sözde’ ruhani uzmanlardan yardım isteyen bir anneyle oğlunun başından geçenleri konu ediniyor.

Players

Netflix Türkiye

New Yorklu bir spor yazarının beklenmedik bir şekilde âşık olması üzerinden kurgulanan Players Netflix Türkiye’de izlenebiliyor. Trish Sie imzalı romantik komedide Gina Rodriguez, Damon Wayans Jr. ve Tom Ellis gibi isimler rol alıyor.

The Vince Staples Show

Netflix Türkiye

Rap müzisyeni ve oyuncu Vince Staples’ın hem yaratıcı kadrosunda olduğu hem başrolü üstlendiği The Vince Staples Show (2024-) adlı mini dizi Netflix Türkiye başladı. Staples, Ian Edelman ve Maurice Williams’la birlikte yazdığı dizide kendi yaşamından izler taşıyan bir sosyal hicve imza atıyor.

Undine

BluTV

Phoenix (2014), Transit (2018) gibi filmlerde imzası olan, son filmi Kızıl Gökyüzü (Roter Himmel, 2023) Berlinale’de Jüri Büyük Ödülü’ne layık bulunan Christian Petzold imzalı Undine (2020) BluTV’de izlenebiliyor. Mitolojik bir öyküyü günümüz Berlin’ine uyarlayan film eski ilişkisinin kalan yüklerle baş etmeye çalışan bir kadının aşkı yeniden keşfetmesi üzerinden bir hikâye anlatıyor. Undine Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ve FIPRESCI ödüllerini kazandı.

Rodakis’i Ararken

BluTV

Kerem Soyyılmaz’ın ilk uzun metraj filmi olan Rodakis’i Ararken (2023) BluTV’de yayında. Neredeyse 100 yılı aşkın bir süre sonra keşfedilen bir mezar taşı üzerinden Türkiye ve Yunanistan halklarına ait ortak bir hikâye anlatan belgesel 30. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı.

Ren Altını

TOD TV

Fatih Akın imzalı Ren Altını (Rheingold, 2022) TOD TV’de seyirciyle buluşuyor. Sahne adı olan Xatar’la tanınan Kürt-Alman rap müzisyeni Giwar Hajabi’nin inişli çıkışlı hayatını anlatan filmde başrole oyuncu ve müzisyen Emilio Sakraya hayat veriyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Bob Marley: One Love

Will Smith’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını getiren Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar‘ın (King Richard, 2021) yönetmeni Reinaldo Marcus Green’in yeni filmi Bob Marley: One Love bu hafta vizyonda. Filmde reggae müziğin en önemli temsilcilerinden Jamaikalı müzisyen Bob Marley’nin yaşam öyküsü anlatılıyor.

Dört Kız Kardeş

Tunuslu yönetmen Kaouther Ben Hania imzalı Dört Kız Kardeş (Les filles d’Olfa, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Dünya prömiyerini yaptığı 76. Cannes Film Festivali’nden Golden Eye En İyi Belgesel ödülünü kazanan film 2015 yılında kaybolan iki kız kardeşin yasını tutan bir ailenin gerçek hikâyesi anlatılıyor.  Aile, hafıza, travmaların kuşaktan kuşağa aktarımı, kadın dayanışması gibi kavramlar üzerinden toplumsal yapıyı sorgulayan film Tunus’un Oscar adayı.

Madame Web

S.J. Clarkson imzalı Madame Web, sezgisel yetenekleri sayesinde geleceği öngörebilen Cassandra’nın, kendisi gibi güçlü yeteneklere sahip üç kadınla yollarının kesişmesi sonucu yaşananları takip eden bir süper kahraman hikâyesi anlatıyor. Filmde başroldeki Dakota Johnson’a Sydney Sweeney, Isabela Merced gibi isimler eşlik ediyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.