Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Haziran)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Aktris, Hatay: 17-24 Nisan 2023, The Idol, Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş, Tori ve Lokita gibi yapımlar dikkat çekiyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Carla Simón’un ilk uzun metrajı 93 Yazı, Başrolüne Pınar Deniz’i taşıyan yeni Disney+ özel yapımı Aktris, İmre Azem’in 6 Şubat depremlerinin büyük hasar verdiği Hatay’da pek çok insanla yaptığı görüşmelerden oluşan belgesel Hatay: 17-24 Nisan 2023, merakla beklenen dizi The Idol, son yılların belki de en çok ses getiren filmi Parazit, karaktere yeni bir soluk getiren Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş ve Dardenne Kardeşler’in yeni filmi Tori ve Lokita gibi filmler öne çıkıyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

93 Yazı

MUBI Türkiye

Carla Simón’un ilk uzun metrajı 93 Yazı (Estiu 1993, 2017) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. 67. Berlinale’de En İyi İlk Film ödülünü kazanan film ailesini kaybeden altı yaşındaki bir kız çocuğunun o yaz yaşadıklarını anlatıyor.

Senem Aytaç’ın yönetmenle gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Aktris

Disney+

Başrolüne Pınar Deniz’i taşıyan yeni Disney+ özel yapımı Aktris (2023- ) dijital platformda yayına girdi. Pınar Deniz’in yanı sıra Uraz Kaygılaroğlu, Tolga Tekin, Ahmet Rıfat Şungar ve Şebnem Hassanisoughi gibi isimlerin de rol aldığı dizi ünlü bir yıldızın ikili yaşamına odaklanıyor.

Bir Annenin Sonatı

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Fehmi Öztürk’ün izlediği kısa film Bir Annenin Sonatı (2020) MUBI Türkiye’de yayında. Nesrin Cavadzade ve Hatice Aslan’ın rol aldığı film, bir anne-kız ilişkisini kendine has bir üslupla ele alıyor. 

Hatay: 17-24 Nisan 2023

Vimeo 

Ekümenopolis (2011) başta olmak üzere kentleşme alanındaki pek çok üretimiyle tanınan İmre Azem’in 6 Şubat depremlerinin büyük hasar verdiği Hatay’da pek çok insanla yaptığı görüşmelerden oluşan Hatay: 17-24 Nisan 2023 (2023) filmi Vimeo’da yayınlandı. Bir Artı Bir üzerinden duyurulan filme, Tuğçe Tezer’in kaleme aldığı bir yazı da eşlik ediyor.

The Idol

BluTV

Geçtiğimiz günlerde Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan ve merakla beklenen dizi The Idol (2023- ) 5 Haziran’dan itibaren BluTV’de. Adını Euphoria’yla (2019- ) duyuran Sam Levinson’ın yaratıcılığını üstlendiği dizinin başrollerinde The Weeknd ve Lily-Rose Depp yer alıyor.

Indiana Jones Serisi

Disney+
Indiana Jones ve Kader Kadranı

Mayıs ayında Cannes’da dünya prömiyerini yapan bir başka yapım da yeni Indiana Jones filmi Indiana Jones ve Kader Kadranı’ydı (Indiana Jones and the Dial of Destiny, 2023). Türkiye’de 30 Haziran’da vizyona gelecek film öncesinde serinin diğer filmlerinin tamamı Disney+ kataloğuna eklendi. 

Parazit

MUBI Türkiye

Son yılların belki de en çok ses getiren filmi Parazit (Gisaengchung, 2019) 3 Haziran’da MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. Altın Palmiye, Altın Küre gibi pek çok önemli ödülün yanı sıra En İyi Film Oscar’ını kazanarak ödül tarihinde bunu başaran tek İngilizce olmayan film unvanını elde eden Parazit, toplamda 300’ü aşkın ödül kazandı.

Filmi Berke Göl’ün kaleminden okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş

Gerek seyirci gerek eleştirmenlerin büyük beğenisini toplayan 2018 yapımı Örümcek-Adam: Örümcek-Evreninde’in (Spider-Man: Into the Spider-Verse) devam filmi Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş (Spider-Man: Across the Spider-Verse, 2023) bu hafta vizyonda. Miles Morales’in çoklu Örümcek-Adam evreninde yaşadıklarının devamını getiren filmin yönetmenlik koltuğunda Joaquim Dos Santos, Kemp Powers ve Justin K. Thompson oturuyor.

Tori ve Lokita

Dardenne Kardeşler’in 75. Cannes Film Festivali’nde 75. Yıl Özel Ödülü’nü kazandıkları Tori ve Lokita (Tori et Lokita, 2022) Başka Sinema salonlarında vizyonda. Usta yönetmenlerin gerilim unsurunu çarpıcı biçimde kullandığı film, Belçika’da kardeş gibi davranarak yaşayan iki Afrikalı göçmenin başına gelen kriminal olayları takip ediyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.