Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (2-8 Şubat)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta İlker Çatak’ın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen filmi Öğretmenler Odası dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra dijital platformlarda ve vizyonda gösterime giren pek çok yapım da farklı alternatifler oluşturuyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta gerek dijital platformlarda gerek vizyonda gösterime giren farklı yapımlar öne çıkıyor. 90’ların unutulmaz serilerinden Evde Tek Başına serisi, Roy Andersson imzalı Görkemli Dünya, yönetmenliğini Sean Charmatz’ın, senaristliğini ise Charlie Kaufman’ın üstlendiği animasyon Orion and the Dark, Edgar Wright imzası taşıyan Cornetto Üçlemesi’nin iki filmi, Orçun Köksal’ın ilk uzun metrajı Bars ve İlker Çatak’ın En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen filmi Öğretmenler Odası bunların başında geliyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Evde Tek Başına Serisi

Netflix Türkiye

90’ların unutulmaz serilerinden Evde Tek Başına serisi, Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Serinin yıldızı Macaulay Culkin’e dünya çapında bir ün kazandıran seri, tatile çıkan ailesi tarafından evde unutulan bir çocuğun maceralarını merkeze alıyor.

Görkemli Dünya

MUBI Türkiye

Roy Andersson imzalı Görkemli Dünya (Härlig är jorden, 1991) MUBI Türkiye’de yayında. Usta yönetmenin kariyerinin erken döneminde çektiği kısa film, ölüm, şiddet ve mutluluk temaları üzerine zihin açıcı bir anlatı takip ediyor.

Orion and the Dark

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Sean Charmatz’ın, senaristliğini ise Charlie Kaufman’ın üstlendiği animasyon Orion and the Dark (2024) Netflix Türkiye’de yayında. Aynı adlı çocuk kitabından uyarlanan film korkularıyla yüzleşmeye çalışan bir çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Palm Springs 

BluTV

Başrollerine Andy Samberg ve Cristin Milioti’yi taşıyan Palm Springs (2020) BluTV kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini Sundance’te yapan ve seyircinin oldukça beğenisini kazanan film, klasik yapım Bugün Aslında Dündü’yü (Groundhog Day, 1993) hatırlatacak biçimde her sabah aynı güne uyanan bir insanın yaşadıklarını takip ediyor.

Sıkı Aynasızlar

MUBI Türkiye

Edgar Wright imzası taşıyan Cornetto Üçlemesi’nin iki filmi, Sıkı Aynasızlar (Hot Fuzz, 2007) ve Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead, 2004), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin farklı türlere kendine has bir bakışla yaklaştığı filmler yakın dönem sinemanın en müstesna örnekleri arasında.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Bars

Orçun Köksal’ın ilk uzun metrajı Bars (2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. İki zooloğun soyu tükenmiş olan Anadolu parsını aramak üzere bir yolculuğa çıkmasını konu edinen film geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman En İyi İlk Film ödülünü kazandı. 

Öğretmenler Odası 

Türkiye kökenli yönetmen İlker Çatak, En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen filmi Öğretmenler Odası’nda (Das Lehrerzimmer, 2023) kamerasını Almanya’daki bir okula çeviriyor. Bu hafta Başka Sinema salonlarında vizyona giren film takip ettiği ana karakterinin yaşadığı ikilemleri anlatının esas malzemesi hâline getirirken “toplumun sinir uçlarını” konu alıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.