Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (21-27 Temmuz)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (21-27 Temmuz)

Haftanın gündemini şüphesiz ki ‘Barbenheimer’ çılgınlığı belirliyor. Bu hafta sonu vizyona giren Barbie ve Oppenheimer sinema salonlarının uzun zamandır hasret kaldığı bir seyirci kalabalığını bir araya getirmiş durumda.

Aylardır beklenen güne gelindi ve sonunda ‘Barbenheimer’ çılgınlığı sinema salonlarına teşrif etti. Uzun zamandır merakla beklenen ve her biri hakkında ciddi tanıtım kampanyaları yapılan iki film, Barbie ve Oppenheimer bu hafta sonu vizyonda. Filmlerin başarısı ve becerisi bir yana, sinema gündemi uzun bir süre sonra böylesine geniş kitlelere ulaşmış ve genel gündemi belirleme kapasitesine ulaşmış durumda. Bunun salonların günümüzdeki konumuna ve ekonomik krizin iyice belini büktüğü salonların seyirci sayılarına nasıl etki edeceğini elbette zaman gösterecek. Şimdilik filmler etrafında gelişen bu gündemi merakla takip etmekle yetiniyoruz. 

Her hafta sinema yazarlarının oylarıyla vizyon ve dijital platformlara gelen filmleri değerlendirdiğimiz Yıldız Tablosu’na Oppenheimer’ın 2,38 puanla giriş yaptığını, Barbie’nin ise 1,70’te kaldığını hatırlatalım.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Elveda Berlin

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Fatih Akın’ın üstlendiği 2016 yapımı film Elveda Berlin (Tschick) MUBI Türkiye’de yayında. Wolfgang Herrndorf’un çok sevilen romanından uyarlanan film çağdaş bir Huckleberry Finn hikayesi olarak niteleniyor.

Geliş

MUBI Türkiye

Denis Villeneuve imzalı Geliş (Arrival, 2016) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrolüne Amy Adams’ı taşıyan, Ted Chiang’ın  ‘Story of Your Life’ adlı bilimkurgu novellasından uyarlanan film dünyaya ilk ziyaretini gerçekleştiren uzaylıların dil üzerinden kurdukları iletişimi anlatıyor.

Sieranevada

MUBI Türkiye

Romanya sinemasının usta isimlerinden Cristi Puiu’nun oldukça ses getirmiş olan Sieranevada’sı (2016) MUBI Türkiye’de yayında. Bir yemek vesilesiye bir araya gelen orta sınıf bir ailenin o yemekte yaşadıkları üzerinden geniş bir toplumsal panorama sunan film dünya prömiyerini Cannes’ın ana yarışmasında yaptı. 

They Cloned Tyrone

Netflix Türkiye

Oyuncu kadrosunda John Boyega, Teyonah Parris ve Jamie Foxx gibi isimlerin bulunduğu They Cloned Tyrone (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Filmde tuhaf bir üçlünün kendilerini mahallelerinde ortaya çıkan bir komplonun ortasında bulmaları anlatılıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Barbie

Yılın en çok beklenen filmlerinden Barbie’nin (2023) yönetmenlik koltuğunda Greta Gerwig, başrollerinde ise Margot Robbie ve Ryan Gosling bulunuyor. Mükemmel Barbie Land dünyasında yaşayan bir Barbie’nin kendine dair geliştirdiği farkındalıkla gerçek yaşamı keşfetmesini ve sonrasına yaşananları ele alan film bilhassa hakkındaki tanıtım kampanyasıyla şimdiden yılın sinema olaylarından biri konumunda.

Oppenheimer

‘Barbenheimer’ fenomeninin diğer yakası Oppenheimer (2023) da yılın merakla beklenen bir diğer filmi. Christopher Nolan’ın yıllardır hazırladığı ve her tür detayıyla merak uyandıran film atom bombasının mucidi olarak tanınan teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın yaşamını konu alıyor. Başrolüne Cillian Murphy’yi taşıyan ve bilhassa teknik detaylarıyla dikkat çeken film ikonik fizikçinin biyografisi ‘American Prometheus’ adlı kitaptan uyarlama.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.