Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (23-29 Şubat)

Altyazı Öneriyor’da haftanın öne çıkan yapımı Cannes’da Jüri Büyük Ödülü kazanan Jonathan Glazer imzalı İlgi Alanı. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda dikkat çekici alternatifler yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Jonathan Glazer imzalı İlgi Alanı (The Zone of Interest, 2023) öne çıkıyor. Toplama kampı yakınında bir yaşam kuran Auschwitz komutanı Rudolf Höss ve ailesine odaklanan film 76. Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü kazandı. Luis Buñuel’in Gündüz Güzeli (Belle de Jour, 1967) dâhil üç filmini bir araya getiren ‘Arzunun Belirsiz Nesneleri’ seçkisinin yanı sıra J.K. Rowling’in çok satan kitaplarından uyarlanan Harry Potter serisi de haftanın dikkat çeken yapımları arasında.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Avatar: The Last Airbender

Netflix Türkiye

Yaratıcılığını Albert Kim’in üstlendiği Avatar: The Last Airbender (2024-) Netflix Türkiye’de başladı. Nickelodeon’un 2005-2008 yıllarında yayınlanan aynı adlı animasyon dizisinin bu canlı çekim uyarlamasında savaşın yıktığı bir dünyaya barışı getirebilecek tek kişinin, Avatar Aang’in tehlikeli ve mistik maceraları anlatılıyor.

Düğüm

Prime Video

Prime Video’nun Türkiye yapımı ilk orijinal dizisi Düğüm (2024-) platformda yayında. OGM Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği dizide kayıplar ve cinayetlerle ilgili bir televizyon programı sunan başarılı haberci Neslihan Turhan’ın, oğlunun adının karıştığı cinayet davasıyla değişen yaşamı anlatılıyor. Bergüzar Korel’in başrolde olduğu dizide ona Caner Cindoruk ve Serkan Altunorak eşlik ediyor.

Gündüz Güzeli

MUBI Türkiye

Luis Buñuel filmlerinden bir seçki ‘Arzunun Belirsiz Nesneleri: Luis Buñuel’den Üç Film’  programı kapsamında MUBI Türkiye’de gösterimde. Seçkideki filmlerden Gündüz Güzeli’nde (Belle de Jour, 1967)  Catherine Deneuve, eşine duyduğu aşka rağmen tensel haz arayışı içinde çifte bir yaşama yönelen bir kadına hayat veriyor. Joseph Kessel’in aynı adlı kitabından uyarlanan film Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a layık bulundu. Programda Buñuel’in Oscar ödüllü klasiği  Burjuvazinin Gizli Çekiciliği (Le charme discret de la bourgeoisie, 1972) ve usta yönetmenin son filmi olan Arzunun O Belirsiz Nesnesi (Cet obscur objet du désir, 1977) de yer alıyor.

Harry Potter Serisi

BluTV

J.K. Rowling’in çok satan kitaplarından uyarlanan Harry Potter serisindeki filmlerin tamamı BluTV’de yayında. Daniel Radcliffe’in Harry Potter’ı canlandırdığı seride sıradan bir çocuk gibi görünen ancak gizli yeteneklere sahip genç Harry ve arkadaşlarının Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki maceraları anlatılıyor. Serideki sekiz filmin yanı sıra Harry Potter evreninde çekilmiş Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (Fantastic Beasts and Where to Find Them, 2016) ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları (Fantastic Beasts: The Crimes Of Grindelwald, 2018) filmleri de BluTV kataloğuna eklendi.

Köşe Başı Beklerim

MUBI Türkiye

Neslihan Kültür imzalı Köşe Başı Beklerim (2022) MUBI Türkiye’de gösterimde. Erkek esnafın hâkim olduğu bir otobüs durağında tuvalet görevlisi olarak çalışan tek kadın olan 55 yaşındaki Hatice’nin hikâyesini anlatan film Altın Koza’da En İyi Belgesel seçildi.

Mea Culpa

Netflix Türkiye

Tyler Perry’nin yazıp yönettiği Mea Culpa Netflix Türkiye’de yayında. Cinayetle suçlanan bir sanatçının davasına bakan ve tutkularıyla işi arasında seçim yapmaya zorlanan savunma avukatı Mea Harper’ın hikâyesini anlatan filmde Kelly Rowland, Trevante Rhodes ve Nick Sagar gibi isimler rol alıyor.

Mendirek

MUBI Türkiye

Cem Demirer’in ilk uzun metrajı Mendirek (2022), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi.  Bozcaada’da balıkçılık yapan iki kuzenin ilişkisine odaklanan film denizin öngörülemez, hırçın sularıyla karakterlerin ruh hâlleri arasında sıkı bir bağ kuruyor. Dünya prömiyerini Atlanta Film Festivali’nde yapan film Altın Koza’dan iki ödülle döndü.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

İlgi Alanı

Yılın merakla beklenen filmlerinden Jonathan Glazer imzalı İlgi Alanı (The Zone of Interest, 2023) bu hafta vizyonda. En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil beş dalda Oscar’a aday gösterilen, Altın Küre Ödülleri’nde ise üç dalda adaylık elde eden film Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Film Auschwitz komutanı Rudolf Höss ve ailesinin, kampının hemen bitişiğindeki bahçeli bir evde kurdukları hayata odaklanıyor. Glazer, Martin Amis’in aynı adlı romanından uyarladığı filmde duvarların ardında yaşanan dehşeti ailenin gündelik ‘normal’ yaşamındaki detaylarda hissettiriyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.