Şu An Okunan
Salt’ta ‘Bu son şansımız mı?’

Salt’ta ‘Bu son şansımız mı?’

29 Şubat – 24 Mart

Salt’ın çağımızın en büyük sorunlarından iklim değişikliğinin dünyaya etkilerine dikkat çekme amacıyla hazırladığı ‘Bu son şansımız mı?’ programının 2024 seçkisi 29 Şubat’ta Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da başlıyor. 24 Mart’a kadar sürecek gösterimlerin ardından programdaki filmlerin tamamı saltonline.org üzerinden çevrimiçi olarak izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler orijinal dilinde, Türkçe altyazı desteğiyle gösterilecek. Salt Beyoğlu’ndaki gösterimler ise ücretsiz.

Ekoloji gerçeklerini belgesel filmler vasıtasıyla görünür kılan Salt, iklim değişikliğinin biyoçeşitlilik, ekosistem kaynakları, insan ve insan olmayan varlıklar üzerindeki etkilerini tartışmaya açıyor. 2024 seçkisi yas, kayıp ve onarım kavramları etrafında değişen iklim koşulları bağlamında insan ile insan olmayan varlıklar arasındaki ilişkileri ele alıyor. Garanti BBVA desteğiyle düzenlenen program Türkiye, Filistin, İspanya, Kenya, Danimarka, İsveç ve Almanya’dan yedi belgesel filmi bir araya getiriyor.

Programdaki filmlerden Adnan Faruk Turan ve Roni Aran Adıbelli imzalı Toplayıcılar Bingöl (2020) sulak arazileri ve bitki çeşitliliğiyle ekolojik açıdan oldukça zengin bir coğrafyaya sahip Bingöl ve çevresindeki toplayıcılık kültürüne odaklanıyor. Robin Petré imzalı Vahşi Denizlerden (From the Wild Sea, 2021) seyirciyi insan ve insan olmayan arasındaki karmaşık ilişkileri gösteren sarsıcı ve sürükleyici bir yolculuğa davet ediyor. Saeed Taji Farouky imzalı Binlerce Ateş (A Thousand Fires, 2021) petrol ile insan bedeni arasındaki asırlık ilişki üzerinden petrol endüstrisine odaklanıyor. Kamerasını yakın tarihin en büyük depremlerinden biriyle sarsılan Japonya’ya çeviren Jennifer Rainsford ise Patlayan Yıldızlar Bağlar Kalp Atışlarımızı (All of Our Heartbeats Are Connected Through Exploding Stars, 2022) filminde insan ve doğanın travma sonrası iyileşme süreçlerini ele alıyor.

Sahipsiz Meşeler

Sinema öğrencisi Steffen Meyn’in kaskına taktığı kamera düzeneğiyle iki yıl boyunca çektiği görüntülere dayanan, yönetmenliğini Fabiana Fragale, Kilian Kuhlendahl ve Jens Mühlhoff üstlendiği Sahipsiz Meşeler (Vergiss Meyn Nicht, 2023) Batı Almanya’daki Hambach Ormanı civarındaki linyit maden ocağının genişletilip ağaçların kesilmesini engellemek isteyen çevre savunucularının mücadelesini anlatıyor. Andrew H. Brown ve Moses Thuranira imzalı Yağmurlar Arasında (Between the Rains, 2023) Kuzey Kenya’nın Turkana-Ngaremara topluluğundan genç çoban Kolei’nin büyüme sürecini takip ederken iklim değişikliğinin Turkana’daki kırsal yaşamı nasıl etkilediğinin kaydını tutuyor. Pau Faus imzalı Fauna (2023) ise Barselona yakınlarındaki bir ormanda hayvan deneyleri yapan ileri teknolojili bir laboratuvarla, onun hemen yanında yaşayan yaşlı bir çoban ve sürüsünü merkeze alarak insan, hayvan ve bilim arasındaki ilişkiyi sorguluyor.

‘Bu son şansımız mı?’ programına dair detaylı bilgiye Salt’ın internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

saltonline.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.