Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (24-30 Mayıs)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta George Miller’ın post-apokaliptik film serisi Mad Max’in yeni halkası Furiosa: Bir Mad Max Destanı öne çıkıyor. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda dikkat çekici alternatifler yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Mad Max serisinin yaratıcısı George Miller’ın yeni filmi Furiosa: Bir Mad Max Destanı dikkat çekiyor. 2015 yapımı Mad Max: Fury Road’da Charlize Theron’un canlandırdığı Furiosa karakterinin geçmişine ışık tutan filmde, Furiosa’nın gençliğine Anya Taylor-Joy hayat veriyor. Bunun yanı sıra dünya prömiyerini Tokyo Film Festivali’nde, Avrupa prömiyerini ise Rotterdam Film Festivali’nde yapan Aniden ve Ankara Film Festivali’nde En İyi Film dâhil üç dalda ödül kazanan Karganın Uykusu gibi yapımlar da ilgiye değer alternatifler oluşturuyor.


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Aniden

MUBI Türkiye

Melisa Önel’in ikinci uzun metrajı Aniden (2022) 25 Mayıs itibariyle MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Önel’in senaryosunu Feride Çiçekoğlu’yla birlikte kaleme aldığı film yaşadığı bir sağlık problemi sonrası ortadan kaybolan kırklı yaşlardaki Reyhan’a odaklanıyor. Uzun yıllar Hamburg’da yaşayan ve eşinin işi sebebiyle İstanbul’a geldiği sırada ansızın koku alma duyusunu yitiren Reyhan, tedavi olmak yerine geçmişiyle yüzleşmeyi tercih ediyor. Tokyo Film Festivali’ndeki dünya prömiyeri sonrası Rotterdam ve Vancouver gibi önemli film festivallerinde gösterilen Aninden‘de başrole Defne Kayalar hayat veriyor.

Aslı Ildır’ın yönetmen Melisa Önel’le film üzerine söyleşisini okumak için tıklayınız.

Atlas

Netflix Türkiye

Başrole Jennifer Lopez’i taşıyan Atlas Netflix Türkiye’de yayında. Brad Peyton imzalı film insanlığı tehdit eden bir yapay zekâyla savaşmak için başka bir yapay zekâyla işbirliği yapmak zorunda kalan terörle mücadele analisti bir kadının hikâyesini anlatıyor. Filmde Lopez’e Simu Liu, Sterling K. Brown ve Gregory James Cohan eşlik ediyor.

Bitmiş Aşklar Müzesi

MUBI Türkiye

Murathan Özbek’in 2017 tarihli kısası Bitmiş Aşklar Müzesi 26 Mayıs itibariyle MUBI Türkiye’de yayında. Özbek’in senaryosunu Can Deniz Atıcı ve Ediz Anavi’yle birlikte kaleme aldığı film insanların biten ilişkilerinden kalan hatıraların sergilendiği bir müzede çalışan ve bir gün kendisinde merak uyandıran bir adamın müzeye getirdiği eşya dolu kutuyla yaşamı değişen Ali’yi merkeze alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Gün Koper, Büşra Develi ve Ahmet Rıfat Şungar yer alıyor.

Buying London

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Gareth Birkett’in üstlendiği Buying London (2024-) Netflix Türkiye’de başladı. Uzman emlak danışmanlarının, Londra’nın varlıklı bölgelerindeki lüks mülkleri satma yarışları üzerinden emlak piyasasını ele alan reality show‘da, emlakçıların kişisel yaşamlarına da bakış atılıyor.

Gençlik

MUBI Türkiye

Günümüz İtalyan sinemasının en önemli yönetmenlerinden Paolo Sorrentino imzalı Gençlik (Youth, 2015) MUBI Türkiye’de gösterimde. Sanatla iç içe bir yaşam ve kariyere sahip iki yaşlı arkadaşın, Fred ve Mick’in İsviçre Alpleri’ndeki bir otelde geçirdikleri uzunca tatilde yaşadıklarını anlatan filmde geçmişle geleceğin sınırları bulanıklaşıyor, gençlikle yaşlılık iç içe geçiyor. Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano ve Jane Fonda gibi yıldız isimleri bir araya getiren Gençlik‘in dolaştığı uluslararası festivallerden çeşitli ödülleri bulunuyor.

Filmi Fırat Yücel’in kaleminden okumak için tıklayınız.

Filmi Övgü Gökçe’nin kaleminden okumak için tıklayınız.

RU

GAİN

Taylan Yapıcı’nın yaratıcısı olduğu, yönetmenliğini Bahadır Karataş ve Burak Çaldır’ın üstlendiği RU (2024-) GAİN’de başladı. 38 yaşında bir kadınla 18 yaşında bir erkeğin yaşadığı aşkı anlatan dizide başrolleri Meryem Uzerli ve Burak Berkay Akgül hayat veriyor. Dizide Hira Koyuncuoğlu, Emre Karayel, Gökay Türkmen, Zafer Algöz, Şevval Sam, Derya Alabora ve Gonca Vuslateri de rol alıyor.

Sen Büyümeye Bak

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Ketche’nin üstlendiği Sen Büyümeye Bak Netlfix Türkiye’de gösterimde. 2022 yapımı Sen Yaşamaya Bak‘ın devamı niteliği taşıyan filmde yaşanan büyük bir trajedi sonrası derin bir acıdan buluşan bir baba-oğulun hayata tutunma mücadelesi anlatılıyor. Kaan Urgancıoğlu’nun başrolde olduğu filmde Mert Ege Ak ve Melisa Aslı Pamuk da yer alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Furiosa: Bir Mad Max Destanı

Yönetmenliğini George Miller’ın üstlendiği Furiosa: Bir Mad Max Destanı (Furiosa, Furiosa: A Mad Max Saga) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Bilhassa Mad Max serisinin yaratıcısı olarak tanınan Miller’ın 2015’te çektiği Mad Max: Fury Road’da Charlize Theron’un canlandırdığı Furiosa karakterinin geçmişine ışık tutan filmde, Furiosa’nın gençliğine Anya Taylor-Joy hayat veriyor. Filmde genç yaşta kaçırıldıktan sonra savaş lordu Dementus liderliğindeki büyük bir Motorcu Sürüsü’nün eline düşen Furiosa, iki hâkim diktatörlüğün savaşında önemli rol oynarken yurduna geri dönmenin de yollarını arıyor. Chris Hemsworth, Tom Burke ve Kameron Hood gibi isimlerin de oyuncu kadrosunda yer aldığı Furiosa: Bir Mad Max Destanı, 77. Cannes Film Festivali’nin yarışma dışı bölümünde gösterildi.

Karganın Uykusu

Tunahan Kurt’un ilk uzun metrajı Karganın Uykusu (2023) haftanın dikkat çeken vizyon filmlerinden. Filmde küçük yaşlardan itibaren uyurgezerlikle baş etmeye çalışan ve eşinin şüpheli ölümü sonrası derin bir yalnızlığa sürüklenen Nasip’in, iyi bir baba olamayacağı fikrine inanması ve oğlu için yeni bir yaşamın yollarını araması anlatılıyor.  Başroldeki Ahmet Ağgün’e Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran Karganın Uykusu, Ankara Film Festivali’nde En İyi Film dâhil üç dalda ödüle layık bulundu.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.