Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Kasım – 2 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (26 Kasım – 2 Aralık)

Inland Empire

Altyazı Öneriyor’da bu hafta David Lynch filmografisinin kendine has parçalarından Inland Empire, BluTV’nin yeni özel yapımı Saklı ve sevilen dizilerin yeni sezonları dikkat çekiyor.


Beats

MUBI Türkiye

Seyircisini 1994 İskoçya’sına götüren Brian Welsh filmi Beats (2019), MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Kieran Hurley’ye ait aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanan film, iki gencin yaşamları üzerinden kendine has bir gençlik anlatısı oluşturuyor. Steven Soderbergh’in de yapımcıları arasında olduğu film dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapmıştı.


Gomorrah – Beşinci Sezon 

BluTV

2014 tarihli ilk sezonundan bu yana elde ettiği müthiş uluslararası başarıyla İtalyan TV dünyasında bir milada dönüşen Gomorrah’nın beşinci sezonu yayında. Napoli mafyasını neredeyse hiper-gerçekçi bir bakışla ekrana taşıyan dizinin final sezonunda, sıkı dost ve düşman olan başkarakterler Ciro Di Marzio (Marco D’Amore) ile Gennaro “Genny” Savastano’nun (Salvatore Esposito) lanetli hayat yolculuklarının tamamen çığrından çıkışını izleyeceğiz.


The Great – İkinci Sezon

Bein Connect

Dönem dizisi The Great’in ikinci sezonu Bein Connect’te başladı. Başrollerine Elle Fanning ve Nicholas Hoult’u taşıyan dizinin yaratıcılığını Tony McNamara üstleniyor. İmparator Petro ile evlenen genç ve idealist Katerina’nın hikâyesini eğlenceli bir dille aktaran The Great, Çar Rusya’sına dair son dönemde yapılmış dikkat çekici işlerden biri. 


Hanna – Üçüncü Sezon

Amazon Prime Video

Başrollerini Esmê Creed-Miles ve Mireille Enos’un paylaştığı, senaryosunu David Farr’ın kaleme aldığı Hanna’nın üçüncü sezonu, Amazon Prime Video Türkiye’de gösterimde. Kötücül örgüt Utrax tarafından bir suikastçı olmak için eğitilen Hanna yeni sezonda eski CIA ajanı Marissa Wiegler’ın yardımıyla Utrax’i içeriden yıkmaya ve kendini örgütün pençesinden kurtarmaya çalışıyor. Hedefine doğru ilerledikçe Hanna Utrax’in ardındaki esas gücü ortaya çıkarmaya da adım adım yaklaşıyor.


Inland Empire

MUBI Türkiye

David Lynch’in son uzun metrajı Inland Empire (2006) 28 Kasım Pazar günü MUBI Türkiye kataloğuna ekleniyor. Lynch filmografisinin bu kendine has durağının oyuncu kadrosunda Laura Dern, Jeremy Irons, Justin Theroux, Harry Dean Stanton gibi isimler var. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmde Lynch, bir kez daha hayalle gerçeğin birbirine karıştığı fantastik bir kâbusa imza atıyor.


Jerichow

MUBI Türkiye

Christian Petzold’un 2008 tarihli filmi Jerichow, ‘Aramızdaki Hayaletler’ başlıklı retrospektif kapsamında MUBI Türkiye’de gösterimde. Afganistan’da savaştıktan sonra köyü Jerichow’ya dönen Thomas’ın Türk işadamı Ali’nin yanında işe girip Ali’nin gizemli eşi Laura’yla tanışmasının ardından yaşananları konu alan film, James M. Cain’in klasik romanı ‘Postacı Kapıyı İki Kere Çalar’ın serbest bir uyarlaması. Bir yandan film noir geleneğinden beslenen Jerichow, bir yandan da modern topluma ve kapitalizmin yarattığı kültüre yönelik keskin bir eleştiri niteliğinde.


Saklı

BluTV

BluTV’nin yeni özel yapımı Saklı, dijital platformda yayına girdi. Başrollerinde Hazar Ergüçlü, Defne Kayalar, Ahmet Rıfat Şungar ve Fırat Çelik’in yer aldığı dizinin senaryosu Köksüz (2013) adlı filmiyle tanınan Deniz Akçay’a ait. The Affair (2014-2019) adlı ABD yapımı diziden uyarlanan Saklı’nın tüm bölümlerini BluTV üzerinden izlemek mümkün.


The Summit of the Gods

Netflix Türkiye

Gizemli bir araştırmayı ve zorlu bir yolculuğu konu alan Fransa-Lüksemburg ortak yapımı animasyon The Summit of the Gods (Le Sommet des Dieux) Netflix Türkiye’de gösterimde. Everest’in zirvesine ulaşan ilk dağcıların gerçekte kim olduğu konusunu araştıran Japon gazeteci Fukamachi’nin gözden düşmüş dağcı Habu Jôji’yle tanışmasını ve birlikte çıktıkları zorlu yolculuğu takip eden filmin yönetmenliğini Patrick Imbert üstleniyor.


True Story

Netflix Türkiye


​​2013’te alkollü araç kullanmaktan tutuklanarak üç yıl deneyim cezasına çarptırılan ünlü komedyen Kevin Hart, yedi bölümlük mini dizi True Story’de kendi hayatından esintiler taşıyan bir karakteri canlandırıyor. Ancak dizideki durum çok daha vahim: Hart’ın oynadığı komedyen Kid bir cinayet işliyor ve abisi Carlton’ın (Wesley Snipes) yardımıyla durumun sonuçlarından kaçmaya çalışıyor.


Yaşam Şifresi

MUBI Türkiye


Ay (Moon, 2009) ile dikkatleri çeken İngiliz yönetmen Duncan Jones, Yaşam Şifresi’nde (Source Code, 2011) yine gizemli bir bilimkurguyla çıkıyor seyirci karşısına. Merak duygusunu baştan sona ayakta tutan filmde Jake Gyllenhaal’un canlandırdığı bir asker kendini başkasının bedeni içinde buluyor ve deneysel bir hükümet programının parçası olduğunu fark ediyor.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 David Lynch kısası:

  • The Alphabet | MUBI Türkiye
  • The Amputee | MUBI Türkiye
  • The Grandmother | MUBI Türkiye
  • Six Men Getting Sick | MUBI Türkiye
  • What Did Jack Do? | Netflix Türkiye
-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.