Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Ekim – 2 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (27 Ekim – 2 Kasım)

Altyazı Öneriyor’da haftanın öne çıkan filmi Miyazaki imzalı Çocuk ve Balıkçıl. Deneme Çekimi, Pain Hustlers ve Kara Kafa gibi yapımlar da önemli alternatifler sunuyor.

Sonbahar aylarıyla birlikte yılın merakla beklenen pek çok filmi de bir bir sinema salonlarına geliyor. Miyazaki’nin on yıl aradan sonra sinemaya dönüşünü müjdeleyen Çocuk ve Balıkçıl haftanın öne çıkan filmi kuşkusuz ki. Yalnızca usta yönetmenin renkli ve çok yönlü dünyasının hayranları için değil her türden sinema severin sinemada izlemeyi tercih edeceği bir film Çocuk ve Balıkçıl. Aslı İnandık’ın başrolünde yer aldığı Deneme Çekimi, Korhan Yurtsever’in yıllar sonra seyirciyle buluşabilen kayıp filmi Kara Kafa ve başrolünde Emily Blunt’ın yer aldığı Netflix filmi Pain Hustlers da haftanın öne çıkan diğer yapımları.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Alice, Sevgilim

TOD

Mary Nighy imzalı psikolojik gerilim Alice, Sevgilim (Alice, Darling, 2022) TOD kataloğuna eklendi. Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Toronto’da yapan film, sorunlu ilişkisinden kurtulmaya çalışan bir kadının hikâyesine odaklanıyor.

Başka Bir Dünya

MUBI Türkiye

İlk gösterimini 78. Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan Başka Bir Dünya (Un autre monde, 2021) MUBI Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini Stéphane Brizé’in üstlendiği film başarılı bir yöneticinin iş ve ev yaşamı arasında yaşadığı gerilimleri takip ediyor.

Deneme Çekimi

BluTV

Başrolünde Aslı İnandık’ın yer aldığı yeni dizi Deneme Çekimi (2023- ) ilk üç bölümüyle BluTV’de başladı. Yapımını Vigo Film’in üstlendiği dizi, Kübra adlı bir oyuncunun mesleki yaşamını takip ederken sinema sektörünün çalışma pratiklerine mizahi bir dille yaklaşıyor.

Hayatımın Son Günü

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Amy Seimetz’ın üstlendiği psikolojik gerilim Hayatımın Son Günü (She Dies Tomorrow, 2020) MUBI Türkiye’de gösterimde. Tuhaf bir biçimde ertesi gün öleceğine inanan bir kadının yaşadıklarını takip eden dizi açtığı varoluşçu kanalla türe yeni bir soluk getirme niyetinde.

Erhan Bilen’in filmle ilgili eleştiri yazısını okumak için tıklayın.

Kara Kafa

MUBI Türkiye

Korhan Yurtsever’in 1979 yılında çektiği ve çekildiği gibi sansüre uğrayıp kayıplara karışan Kara Kafa, yıllar sonra ortaya çıkarıldı ve Arsenal – Film ve Video Enstitüsü ile bi’bak / Sinema Transtopia işbirliğiyle restore edilerek yeniden seyirciye sunuldu. Festival gösterimlerinin ardından MUBI Türkiye’de gösterime giren film, Almanya’daki Türkiyeli işçilerin yaşamına işçi örgütlenmesi üzerinden bakarken biçimsel özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Pain Hustlers

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Harry Potter serisiyle tanınan David Yates’in üstlendiği suç draması Pain Hustlers (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Oyuncu kadrosunda Emily Blunt, Chris Evans ve Andy García gibi isimlerin bulunduğu film batmakta olan bir ilaç firmasında işe giren bir kadının kendini bir suç ağının ortasında bulmasını konu alıyor. 

Yaşayan Ölülerin Gecesi

MUBI Türkiye

George A. Romero’nun korku sinemasının temel eserleri arasında yer alan klasiği Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead, 1968) MUBI Türkiye’de yayında. Bir çiftlik evinde mahsur kalan yedi kişinin yaşayan ölülerin saldırısına uğramasını konu edinen film, zombi filmlerinin temel eseri olarak kabul görüyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Çocuk ve Balıkçıl

Sinema tarihinin usta yönetmenlerinden Hayao Miyazaki’nin merakla beklenen yeni filmi Çocuk ve Balıkçıl (Kimitachi wa dô ikiru ka, 2023) bu hafta Başka Sinema salonlarında vizyonda. İkinci Dünya Savaşı sırasında annesini kaybeden Mahito’nun kendisiyle iletişime geçen bir balıkçıl kuşu aracılığıyla farklı bir dünyayı keşfettiği film bilhassa büyümek ve yas süreci üzerine çok yönlü bir hikâye anlatıyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.