Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Temmuz – 4 Ağustos)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Temmuz – 4 Ağustos)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta usta yönetmen David Cronenberg’ün bilimkurgu ve korku türlerine geri döndüğü Müstakbel Suçlar filmi öne çıkıyor. 

Haftalık seyir gündemini takip ettiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta David Cronenberg rüzgârı esiyor. Cannes’daki gösteriminin ardından MUBI Türkiye’de seyirciyle buluşan film, yıldız oyuncu kadrosu ve usta yönetmeni aşina olduğu sulara geri döndürmesiyle dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Disney+ kataloğuna eklenen klasik diziler, MUBI Türkiye’de gösterime giren Anima ve Gece gibi filmler ve Netflix Türkiye’nin yeni yerli özel yapımı Zeytin Ağacı da öne çıkan alternatifler arasında.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ally McBeal

Disney+

Televizyon tarihinin efsanevi dizilerinden Ally McBeal (1997-2002) tüm sezonlarıyla Disney+ kataloğuna eklendi. Diziye adını veren ana karakterinin peşinde avukatlık dünyasının izini süren dizi 2000’li yıllarda derin izler bırakmış televizyon yapımlarından birisi. Yaratıcılığını David E. Kelley’nin üstlendiği Ally McBeal’ın başrolünde Calista Flockhart yer alıyor.

Anima 

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Yusuf Emre Yalçın’ın üstlendiği belgesel Anima (2021), MUBI Türkiye’de gösterimde. İnsanların diğer canlılarla kurduğu ilişkilerde çeşitli kültürlerin ve inanç sistemlerin etkisini araştıran belgesel, kutsallık ve kurban kavramlarını inceliyor. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki güç ilişkilerini sorgulayan Anima, geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü kazanmıştı.

Gece

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Michelangelo Antonioni’nin 1961 yapımı klasiği Gece (La notte) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Başrollerinde Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau ve Monica Vitti’nin yer aldığı film yönetmenin İletişimsizlik Üçlemesi’nin ikinci ayağı olarak da biliniyor. Bir çiftin geçirdiği bir güne odaklanan film Antonioni sinemasını tanımlayan temel eserlerden birisi. 

Glass

Disney+

M. Night Shyamalan’ın 2019 yapımı filmi Glass, Disney+ kataloğuna eklendi. Oyuncu kadrosunda Bruce Willis, Samuel L. Jackson, James McAvoy ve Anya Taylor-Joy gibi isimlerin bulunduğu Glass, Shyamalan’ın Unbreakable üçlemesinin son filmi olma özelliğine sahip. Üçlemedeki diğer filmlerde yer alan karakterlerin yeniden bir araya geldiği yapım süper kahraman anlatılarına özgün bir bakış getiriyor. 

Gravity Falls

Disney+

Disney yapımı animasyon dizisi Gravity Falls (2012-2016) tüm sezonlarıyla Disney+ kataloğuna eklendi. Dipper ve Mabel adlı ikiz kardeşlerin yazı geçirmek üzere esrarengiz olaylarla dolu Gravity Falls kasabasına gelmesini konu edinen dizinin yaratıcılığını Alex Hirsch üstleniyor. Seslendirme kadrosunda ise Jason Ritter, Kristen Schaal, Alex Hirsch, Linda Cardellini ve J. K. Simmons gibi isimler var. 

Keep Breathing

Netflix Türkiye

Küçük bir uçağın Kanada kırsalına düşmesinin ardından bir kadının hayatta kalma mücadelesini anlatan mini dizi Keep Breathing (2022), Netflix Türkiye’de yayına. Klasik bir ‘hayatta kalma’ formülünü takip eden dizinin yaratıcılığı Martin Gero ve Brendan Gall’a ait. Başrolde ise Melissa Barrera yer alıyor. 

Müstakbel Suçlar

MUBI Türkiye

David Cronenberg’ün dünya prömiyerini geçtiğimiz Mayıs ayında Cannes’da yapan yeni filmi Müstakbel Suçlar (Crimes of the Future, 2022) MUBI Türkiye’de gösterimde. Usta yönetmenin yıllar sonra bilimkurgu ve korku türlerine geri döndüğü filminin başrollerinde Viggo Mortensen, Léa Seydoux ve Kristen Stewart yer alıyor. Yönetmenin 1970 yapımı aynı adlı filmiyle doğrudan bir bağlantısı bulunmayan yapım haftanın öne çıkan filmi konumunda. 

Scrubs

Disney+

2000’li yılların bir başka efsanevi dizisi Scrubs (2001-2010) da bu hafta Disney+ kataloğuna eklenen yapımlardan birisi. Sacred Heart Hospital adlı bir hastanede yaşanan olayları anlatan dizi klasik hastane anlatıları arasında rahatlıkla adı sayılabilecek bir yapım. Bill Lawrence’ın yaratacılığını üstlendiği Scrubs’ın başrolünde Zach Braff yer alıyor. 

Uncoupled

Netflix Türkiye

Başrolüne Neil Patrick Harris’i taşıyan dizi Uncoupled (2022- ) ilk sezonuyla Netflix Türkiye’de yayında. Darren Star ve Jeffrey Richman tarafından yaratılan dizi uzun süreli ilişkiden yeni çıkmış bir gay erkeğin yaşadıklarına odaklanıyor. 

Zeytin Ağacı

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’nin yeni özel yapımı Zeytin Ağacı (2022- ) dijital platformda yayında. Tuba Büyüküstün ve Murat Boz’un başrolleri üstlendiği, onlara Seda Bakan, Boncuk Yılmaz, Fırat Tanış, Rıza Kocaoğlu ve Füsun Demirel gibi isimlerin eşlik ettiği dizi üniversite yıllarından tanışan üç arkadaşın Ayvalık’a doğru beraber çıktıkları yolda başlarına gelenleri anlatıyor. Dizinin yönetmenliği Burcu Alptekin’e, senaristliği ise Nuran Evren Şit’e ait. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.