Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Şubat)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (3-9 Şubat)

knock at the cabin

Altyazı Öneriyor’da bu hafta The Banshees of Inisherin, Cennetten Gelen Çocuk, Kulübeye Tıklat, True Spirit ve Eko Eko Eko gibi yapımlar öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta bilhassa vizyondaki filmler dikkat çekiyor. Hepsi oldukça ilgi çekici olan Martin McDonagh’nın bol ödüllü filmi The Banshees of Inisherin, Cannes’da En İyi Senaryo ödülü kazanan Cennetten Gelen Çocuk ve M. Night Shyamalan imzalı Kulübeye Tıklat bu hafta salonlara geliyor. Dijital platformlarda ise Antonioni klasiklerinden gerçek hikâyelerden uyarlanmış yeni filmlere, belgesellerden yerli özel yapımlara pek çok seçenek mevcut.


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Batan Güneş

MUBI Türkiye

Michelangelo Antonioni’nin İletişimsizlik Üçlemesi’nin son filmi Batan Güneş (L’Eclisse, 1962) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Usta yönetmenin en önemli filmleri arasında yer alan Batan Güneş’in başrollerinde Alain Delon ve Monica Vitti bulunuyor.

Bıçağın İki Yüzü

MUBI Türkiye

Claire Denis imzalı Bıçağın İki Yüzü (Avec amour et acharnement, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Başrollerine Juliette Binoche, Vincent Lindon ve Grégoire Colin’i taşıyan film bir aşk üçgeni hikâyesi anlatıyor.

Eko Eko Eko

BluTV

İlkay Nişancı’nın yönetmenliğini üstlendiği ekoloji belgeseli Eko Eko Eko (2023) ilk iki bölümüyle BluTV’de yayında. Çekimleri 2015-2022 arasında Türkiye’nin farklı noktalarında yapılan belgeselin yeni bölümleri cuma günleri yayına girecek. 

Europa

MUBI Türkiye
Europa

Lars von Trier’in 1991 yapımı filmi Europa, MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenin Avrupa üçlemesinin son ayağı olma özelliği taşıyan film Trier’in erken döneminin en önemli eserlerinden birisi. 

Rüyanda Görürsün

Amazon Prime Video

Amazon Prime Video Türkiye’nin ilk yerli özel yapımı Rüyanda Görürsün (2023) dijital platformda yayında. Başrollerine Burcu Özberk ve Murat Boz’u taşıyan filmin yönetmenlik koltuğunda Cemal Alpan oturuyor. 

True Spirit

Netflix Türkiye

Hiç durmadan tek başına dünyayı dolaşan en genç denizci unvanına sahip Jessica Watson’ın öyküsünü anlatan True Spirit (2023), Netflix Türkiye’de yayında. Sarah Spillane’in yazıp yönettiği filmin başrolünde Teagan Croft yer alıyor.

Viking Wolf

Netflix Türkiye

Norveç yapımı korku filmi Viking Wolf (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini Stig Svendsen’in üstlendiği film küçük bir kasabaya taşınan bir gencin tanık olduğu cinayetin gizemlerine odaklanıyor. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

The Banshees of Inisherin

Yönetmenliğini Martin McDonagh’nın yaptığı The Banshees of Inisherin (2022) bu hafta vizyonda. Başrollerinde Colin Farrel ve Brendan Gleeson’ın yer aldığı film iki kadim dosttan birinin bir gün bu dostluğu bitirmeye karar vermesini konu ediniyor. Film, 9 dalda Oscar’a aday oldu.

Cennetten Gelen Çocuk

Cannes’da En İyi Senaryo ödülü kazanan Cennetten Gelen Çocuk (Walad min al Janna, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Yönetmenliğini Tarik Saleh’in üstlendiği ve büyük bir kısmı İstanbul’da çekilen film, Mısır siyasetinin derinliklerine dalıyor.

Kulübeye Tıklat

M. Night Shyamalan’ın yeni filmi Kulübeye Tıklat (Knock At The Cabin, 2023) haftanın vizyon alternatifleri arasında yer alıyor. Oyuncu kadrosunda Dave Bautista, Jonathan Groff, Rupert Grint gibi isimlerin bulunduğu film izole bir kulübede tatile çıkan bir ailenin başına gelenleri anlatıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.