Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Aralık – 5 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Aralık – 5 Ocak)

White Noise

Yılın son Altyazı Öneriyor’unda Noah Baumbach’ın yeni filmi White Noise, Ayak İşleri’nin yeni sezonu ve Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı Yılbaşı Gecesi öne çıkıyor. 

2022’yi uğurlarken seyir gündemi de yoğun bir yılı geride bırakıyor. Yılın son haftasında öne çıkan yapımlar ise yönetmenliğini Caner Özyurtlu’nun üstlendiği dijital yapım Ayak İşleri’nin yeni sezonu, Alice Rohrwacher’in dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan yeni kısası Le pupille, Netflix Türkiye’nin dikkat çeken özel yapımlarından Rise of Empires: Ottoman’ın ikinci sezonu, Yönetmenliğini Elif Refiğ’in üstlendiği kısa film Siz Biraz Uzak Kaldınız, Noah Baumbach’ın Don DeLillo’nun ‘Beyaz Gürültü’ romanından uyarladığı yeni filmi White Noise ve senaryosu Gülse Birsel’e, yönetmenliği ise Ozan Açıktan’a ait olan Yılbaşı Gecesi.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ayak İşleri – 3. Sezon

GAİN

Yönetmenliğini Caner Özyurtlu’nun üstlendiği dijital yapım Ayak İşleri’nin (2021- ) üçüncü sezonu 1 Ocak’ta GAİN’de yayında. Başrollerini Çağlar Çorumlu ve Güven Murat Akpınar’ın paylaştığı dizinin yeni sezonunda Berkay Ateş, Selin Yeninci, Çağdaş Onur Öztürk, Şenay Gürler gibi isimler konuk oyuncu olarak yer alıyor. 

Cesaretin Var mı Aşka?

MUBI Türkiye

Başrollerine Guillaume Canet ve Marion Cotillard’ı taşıyan aşk filmi Cesaretin Var mı Aşka? (Jeux d’enfants, 2003) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yönetmenliğini Yann Samuell’in üstlendiği film ilk gösterime girdiği dönemden itibaren ciddi bir seyirci ilgisi kazanmış ve oldukça başarılı olmuştu.

Dönüş

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Pedro Almodóvar’ın en sevilen filmlerinden Dönüş (Volver, 2006) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Almodóvar’ın başarılı oyuncu Penélope Cruz’la işbirliği yaptığı filmler arasında yer alan Dönüş, Cruz’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı da getirmişti.

Karanlıklar Prensi

MUBI Türkiye

Korku sinemasının en önemli isimlerinden John Carpenter’ın imzası taşıyan Karanlıklar Prensi (Prince of Darkness, 1987) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Carpenter’ın Kıyamet Üçlemesi’nin ikinci filmi, kuantum fiziği çalışan bir grup öğrencinin eski ve terk edilmiş bir kilisede karşılaştıkları gerçeküstü olaylara odaklanıyor. 

Le pupille

Disney+

Alice Rohrwacher’in dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan yeni kısası Le pupille (2022) Disney+’ta gösterimde. Super 16 kamerasıyla, 35 mm çekilen film bir Katolik okulunda öğrenim gören öğrencilerin Noel öncesinde yaşadıklarını anlatıyor. 

Öykü Sofuoğlu’nun filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Rise of Empires – 2. Sezon 

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’nin dikkat çeken özel yapımlarından Rise of Empires: Ottoman’ın (2020-2022) yeni sezonu dijital platformda yayında. Belgesel ve kurmaca unsurları bir araya getiren dizinin yeni sezonu Sultan II. Mehmed ve Vlad Drakula’nın karşı karşıya gelmesini konu alıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar, Osman Sonant, Damla Sönmez ve Ushan Çakır gibi isimler yer alıyor.

Siz Biraz Uzak Kaldınız

BluTV

Yönetmenliğini Elif Refiğ’in üstlendiği kısa film Siz Biraz Uzak Kaldınız (2021) BluTV kataloğuna eklendi. Nazlı Bulum, Aykut Sezgi Mengi ve Nezaket Erden’in rol aldığı film bir grup gencin bir akşam yemeği etrafında bir araya gelmesini konu alıyor. Siz Biraz Uzak Kaldınız, ilk gösterimini yaptığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülünü kazanmıştı.

Şark Vaatleri

Netflix Türkiye

David Cronenberg’ün başrole Viggo Mortensen’i taşıdığı filmlerinden Şark Vaatleri (Eastern Promises, 2007) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Cronenberg’ün bir suç ve mafya hikâyesi anlattığı filmi gösterime girdiği dönem seyircinin beğenisini kazanmış ve Mortensen’e bir Oscar adaylığı kazandırmıştı.

White Noise

Netflix Türkiye

Noah Baumbach’ın Don DeLillo’nun ‘Beyaz Gürültü’ romanından uyarladığı yeni filmi White Noise (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Oyuncu kadrosunda Adam Driver, Greta Gerwig ve Don Cheadle gibi isimlerin bulunduğu film kendi icadı olan Hitler Çalışmaları bölümünde akademisyenlik yapan Jack Gladney ve ailesinin yaşamına göz atıyor.

Yılbaşı Gecesi

Disney+

Senaryosu Gülse Birsel’e, yönetmenliği ise Ozan Açıktan’a ait olan Yılbaşı Gecesi (2022) Disney+’ta yayında. Birsel’in televizyon ve sinemaya ürettiği dizi ve filmlerden aşina olduğumuz üzere kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip film ismiyle müsemma biçimde bir yılbaşı gecesinde yaşananlara odaklanıyor.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.