Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Eylül – 6 Ekim)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (30 Eylül – 6 Ekim)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta uzun zamandır merakla beklenen Marilyn Monroe biyografisi Blonde öne çıkıyor. 

Andrew Dominik imzalı Marilyn Monroe biyografisi Blonde haftanın öne çıkan yapımı. Geçtiğimiz günlerde Venedik’te dünya prömiyerini yapan filmin Marilyn Monroe anlatılarına yeni neler katacağı merakla bekleniyor. Vizyon tarafında haftanın öne çıkan filmi ise son dönemin dikkat çekici ilk filmlerinden Zuhal. Haftalık seyir rehberimizde gerek vizyon gerek dijital platformlar tarafında haftanın öne çıkan yapımlarını bir araya getirmeye devam ediyoruz. 


Advertisement

Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bahçeyi Evcilleştirmek

MUBI Türkiye

Geçtiğimiz yılın ilgi çekici belgesellerinden Bahçeyi Evcilleştirmek (Taming the Garden, 2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Gürcistan yapımı film, Gürcistan eski başbakanının ülkesinin sahil şeridindeki yüzlerce yıllık dev ağaçları kendi şahsi bahçesine taşımasına odaklanıyor.

Blonde 

Netflix Türkiye

Andrew Dominik imzalı yeni Marilyn Monroe biyografisi Blonde (2022), Netflix Türkiye’de yayına girdi. Joyce Carol Oates’un romanından uyarlanan filmde Marilyn Monroe’yu Ana de Armas canlandırıyor.

Deliliğin Hizmetinde

MUBI Türkiye

1926 yapımı Japon klasiği Deliliğin Hizmetinde (Kurutta Ippēji) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Teinosuke Kinugasa imzalı film, Shinkankakuha adlı avangard akımın önemli bir ürünü olarak görülüyor.

The Empress

Netflix Türkiye

Avusturya imparatoriçesi Elisabeth’in yaşamına odaklanan dizi The Empress (2022- ) Netflix Türkiye’de yayına başladı. Dizinin başrolünde Devrim Lingnau yer alıyor. 

Kuluçka

Bein Connect

Hayatının değişmesine neden olacak bir yumurta bulan genç bir kızın hikâyesini anlatan korku-gerilim filmi Kuluçka (Pahanhautoja, 2022) Bein Connect’te yayında. Filmin yönetmenliğini Hanna Bergholm üstleniyor. 

My Best Friend’s Exorcism

Amazon Prime Video

Korku ve komedi unsurlarını bir araya getiren gençlik filmi My Best Friend’s Exorcism (2022) Amazon Prime Video’da yayında. Grady Hendrix’in romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Damon Thomas üstleniyor.

Çığlık

Bein Connect

Efsanevi korku filmi serisi Çığlık’ın yeni parçası Çığlık (2022) Bein Connect’te yayında. Seriyle klasikleşmiş unsurları yeniden üreten yeni filmin yönetmenlik koltuğunda Matt Bettinelli-Olpin ve Tyler Gillett oturuyor.

Son Durak Serisi

Netflix Türkiye

Sevilen korku ve gerilim serisi Son Durak’ın (Final Destination) tüm bölümleri Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. 2000 yılında başlayan serinin beş filmini dijital platform üzerinden izlemek mümkün.

Üçüncü Kuşak

MUBI Türkiye

Rainer Werner Fassbinder imzalı Üçüncü Kuşak (Die dritte Generation, 1979) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Usta yönetmenin sert toplumsal eleştirilerinden birisi olan film terörizm meselesini ele alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

 Zuhal

Nazlı Elif Durlu’nun ilk uzun metrajı Zuhal (2021), bu hafta vizyonda. Başrolünü Nihal Yalçın’ın üstlendiği ve prömiyerini yaptığı Altın Portakal’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan film, İstanbul’da yalnız yaşayan bir kadının duyduğu bir kedi sesini takip etmesini ve bu sırada başına gelenleri anlatıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.