Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Kasım)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Kasım)

Transit

Altyazı Öneriyor’da bu hafta yeni yerli özel yapımlar Kulüp ve Fandom’un yanı sıra Big Mouth ve Narcos gibi sevilen dizilerin yeni sezonları dikkat çekiyor.


Afili Delikanlı

MUBI Türkiye

Ken Loach’un 2002 tarihli Afili Delikanlı’sı (Sweet Sixteen) MUBI Türkiye’de gösterimde. İskoçya’nın Greenock kentini mesken tutan film, on altı yaşındaki Liam’ın annesinin hapisten çıkmasını beklerken onunla birlikte iyi bir gelecek kurabilmek için gerekli parayı elde etme çabasını konu alıyor. Yoksullukla, uyuşturucuyla, suçla, sorumsuz akrabalarla dolu bu dünyada verdiği mücadele, genç adamı birbirinden tehlikeli maceralara sürüklüyor. Afili Delikanlı, başroldeki Martin Compston’ın ilk filminde güçlü performansıyla dikkat çektiği bir Ken Loach dramı.


Arcane

Netflix Türkiye

League of Legends evreninde geçen yeni Netflix animasyon serisi Arcane, pandemiden ötürü bir yıllık ertelemenin sonunda platformda yerini alıyor. Oyun sektörünün önde gelen markalarından Riot Games’in tasarladığı ve devasa bir hayran kitlesi olan aynı adlı oyundan uyarlanan seri, Piltover ve Zaun’dan önemli karakterlerin maceralarını konu alıyor. Merakla beklenen dizinin seslendirme kadrosunda ise Hailee Steinfeld, Ella Purnell, Kevin Alejandro, Katie Leung, Jason Spisak gibi isimler yer alıyor. 


Baştan Başa

MUBI Türkiye 

Altyazı’dan Fırat Yücel ile akademisyen ve belgeselci Aylin Kuryel’in beraber yönettiği Baştan Başa MUBI’de gösterimde. İki kız kardeş Coya ve Sima’yı odağına alan belgesel, Anadolu’dan toplanıp Ortodoks Yahudi kadınların başında pahalı peruklara dönüşen saçların hiç beklenmedik rotalar çizen yolculuğunu anlatıyor.


Big Mouth – Beşinci Sezon 

Netflix Türkiye

Yayınlandığı 2017 yılından bu yana hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen Netflix orijinal serilerinden Big Mouth’un beşinci sezonu yayında. On bölümden oluşan yeni sezonunda da dizi, Nick ve Andrew’un mastürbasyon, cinselliğin keşfi ve ergenlik sancılı maceralarının peşinden gidiyor. Bir yandan hormonlarıyla savaşmak zorunda olan bir grup gencin başından geçen komik olayları izlediğimiz dizinin 6. sezonunun da yolda olduğunu söyleyelim.


Fandom

Bein Connect

Televizyon sektörünü eleştirel bir dille ele alan yerli dizi Fandom’ın ilk üç bölümü Bein Connect’te yayına girdi. Televizyon dizilerinin fanatik hayranlarının sosyal medyada ‘Fandom’ adı altında örgütlenip dizilerin senaristlerine karşı açtıkları savaşı anlatan dizinin oyuncu kadrosunda Tuğçe Altuğ, Şahin Irmak ve Eren Vurdem gibi isimler yer alıyor. Yaratıcılığını Tayfun Güneyer’in üstlendiği dizi hikâyesini Stephen King’in ‘Sadist’ (Misery) adlı romanı etrafına yerleştiriyor.


İyi Günler

MUBI Türkiye

Jian Liu’nun 2017 yılında Berlinale’de Altın Ayı için yarışan animasyonu İyi Günler (Hao Jile, 2017) 5 Kasım’dan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Para dolu bir çantanın peşinde koşturan bir grup karakterin son derece şiddetli, yer yer mizahi öyküsünü anlatan bu kara film, Tarantinovari üslubuyla dikkat çekiyor. Günümüz Çin toplumundaki çıkışsızlığa dair kötümser bir tablo çizen İyi Günler, animasyon tarzıyla ve biçimsel denemeleriyle de özgün bir ton tutturmayı başarıyor.


Kare 

BluTV

Ruben Östlund’a 2017 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandıran Kare (The Square) BluTV’de gösterimde. Bir modern sanat müzesinde müdür olan Christian’a odaklanan film, Christian’ın bir yandan kişisel dertleriyle uğraşırken bir yandan da müzeye yeni alınan ‘Kare’ adındaki projenin tanıtımı için son derece tartışmalı bir reklam kampanyasına izin vermesini ve devamında gelişen olayları konu alıyor. Provokatif yaklaşımıyla öne çıkan bu kara komedi Batı toplumunun ikiyüzlülüğüne ve güncel sanat camiasının çelişkilerine yönelik keskin bir hiciv niteliğinde.


Kulüp

Netflix Türkiye

Netflix’in yeni özel yapımı Kulüp’ün ilk altı bölümü yayına girdi. 1950’ler İstanbul’unda gece hayatının popüler mekânlarından birinde yolları kesişen insanların hayatına odaklanan dizi hapisten yeni çıkan ve hayatına geri dönmeye çalışan Matilda ile kızı Raşel’i merkeze alıyor. Yaratıcılığını Zeynep Günay Tan’ın yaptığı, Tan’ın aynı zamanda Seren Yüce’yle birlikte yönetmenliğini üstlendiği dizinin başrolünde Gökçe Bahadır rol alıyor.


Narcos – Üçüncü Sezon 

Netflix Türkiye


Narcos’un üçüncü sezonunun yabancı basında aldığı eleştirilere bakılırsa bu yeni bölümlerde bizleri tam anlamıyla “zımba gibi” bir seyirlik bekliyor. Hattâ görünen o ki, dizi ilk sezonlardan bile daha dinamik bir kıvama ulaşmış durumda. Escobar’ın işinin bitirilmesinin ardından, ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi ajanları bu kez dört ayrı ‘baba’nın liderliğindeki, dünyanın en büyük kokain şebekesi Cali Karteli’nin peşinde. Fragmandan alıntıyla, “Cali beyefendilerini aşağı indirmek için çılgın, cesur, aptal ve şanslı olmak” şart.


Olli Maki’nin En Mutlu Günü 

MUBI Türkiye


Ünlü sporcuların yahut sanatçıların hayatlarıyla ilgili filmlerde romantik partnerleri ya tamamen geride kalmış bir destekçi ya da kahramanımızın başarısını tehlikeye sokan bir yük olarak görmeye alışkınız. Olli Maki’nin En Mutlu Günü (Hymyilevä mies, 2016) bu ezberimizi tamamen bozuyor ve tam da çok önemli bir maça hazırlanırken âşık olan Finlandiyalı boksörün öyküsünü, kişisel hayattaki mutluluğun geçici zaferlerden daha önemli olabileceği fikrini öne çıkararak, tam anlamıyla yürekleri ısıtarak karşımıza getiriyor. Juho Kuosmanen imzalı film Cannes’da Özel Bir Bakış Ödülü’nü kazanmıştı.


Transit 

BluTV

Christian Petzold’un Undine’den (2020) önceki filmi Transit (2018) BluTV’de gösterimde. Nazi işgali altındaki Fransa’dan kaçmaya çalışırken ölmüş bir yazarın kimliğine bürünen ve bu süreçte kendisi gibi pek çok mültecinin yanı sıra gizemli Marie’yle de tanışan Georg’u takip eden filmde Petzold, İkinci Dünya Savaşı’nda geçen öyküyü günümüz Marsilya’sına taşıyarak ilginç bir denemeye imza atıyor. Anna Seghers’in 1942 tarihli romanından uyarlanan Transit, aynı zamanda günümüzün mülteci krizine geçmişin penceresinden bakan benzersiz bir yapım.


Yangın Yeri 

BluTV


Küçük Gün Işığım’dan (Little Miss Sunshine, 2006) Kan Dökülecek’e (There Will Be Blood, 2007) ve Gençlik’e (Youth, 2015) kalburüstü filmlerin oyuncusu olarak tanıdığımız Paul Dano, ilk yönetmenlik denemesi Yangın Yeri’nde (Wildlife, 2018) nüanslı ve etkileyici bir dramaya imza atıyor. Carey Mulligan, Jake Gyllenhaal ve Ed Oxenbould’un başrollerde olduğu filmde, 1950’ler Amerika’sında on beş yaşında bir çocuğun, annesiyle babasının ilişkisindeki sarsıntıya tanık oluşunu izliyoruz. En yakınlarımızla yaşadığımız ilişkilerin karmaşıklığına duyarlı bir bakış getiren film, Cannes’da Altın Kamera için yarışmış ve Torino’da En İyi Film ödülünü kazanmıştı.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlar için üretilmiş 5 yerli dizi: 

  • Ayak İşleri | Gain
  • Bartu Ben | BluTV
  • Fatma | Netflix Türkiye 
  • Gibi | Exxen
  • İlk ve Son| BluTV
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.