Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 5 Kasım

Vizyonda Bu Hafta: 5 Kasım

Eternals

Dokuz filmin vizyona girdiği haftanın öne çıkan yapımları Marvel severlerin kaçırmayacağı Eternals, Cannes’dan Jüri Özel Ödülü’yle ayrılan Ahed’in Dizi ve yılın dikkat çeken yerli yapımlarından Cemil Şov.


Ahed’in Dizi / Ha’berech

İsrailli yönetmen Y, yeni filminde özgürlük mücadelesi veren Filistinli bir aktivistin hayatını ele almayı planlamaktadır. Bir gösterim için çölün ortasındaki küçük bir kasabaya geldiğinde, Kültür Bakanlığı bünyesinde çalışan, kendisine hayran Yahalom’la tanışır. Ancak Yahalom’un bakanlık adına ona imzalatmaya çalıştığı belge, Y’de büyük bir öfke patlamasına yol açacaktır.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Eşanlamlılar’la (Synonyms, 2019) Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazanan Nadav Lapid yeni filminde bir kez daha vatan, aidiyet gibi temalar etrafında dolaşıyor ve kendi yaşamından izler taşıyan bir karakteri merkeze alıyor. Ahed’in Dizi, Cannes’da Jüri Özel Ödülü’nü Apichatpong Weerasethakul’un Memoria’sıyla paylaştı.

Yönetmen: Nadav Lapid

Senaryo: Nadav Lapid, Haim Lapid

Oyuncular: Avshalom Pollak (Y), Nur Fibak (Yahalom David), Michal Benkovitz Sasu (Yahalom’un Teyzesi), Lidor Edri (Narkis)

Fransa-İsrail-Almanya/2021/İbranice-Fransızca-Almanca/109 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Cemil Şov

Güvenlik görevlisi olarak çalışan Cemil, küçüklüğünden beri oyuncu olmanın hayalini kurmaktadır. Katıldığı film seçmelerinde oynadığı kötü adam rolünde yeterince başarılı olamaz. Yine de rolü almakta kararlı olan Cemil, aynı rolü seneler önce oynayan Turgay Göral’a ulaşmaya çalışır. Bu süreçte benliği gitgide Turgay Göral’ınkiyle kendi karakteri arasında sıkışmaya başlayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Barış Sarhan’ın aynı adlı kısa filminden uyarladığı Cemil Şov, Yeşilçam döneminin popüler kültüründen beslenen karanlık bir anti-kahraman komedisi. Prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan film, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Kurgu, Adana Altın Koza Film Festivali’ndeyse En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Müzik ödüllerinin sahibi oldu.

Yönetmen: Barış Sarhan

Senaryo: Barış Sarhan

Oyuncular: Ozan Çelik (Cemil), Nesrin Cavadzade (Burcu), Alican Yücesoy (Zafer), Cezmi Baskın (İsmet), Başar Alemdar (Turgay Göral’ın gençliği), Fuat Kökek (Turgay Göral)

Türkiye/2021/Türkçe/102 dk./Sarhan Projects (Bir Film)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Cühenna Nova Prospekt

Osmanlı döneminde Bulgaristan’daki cadı olaylarını sona erdirmekle görevlendirilen Efraim Efendi, köye bir cadıyla geri gelir. Köylüler bu çifti öldürüp cadının ruhunu köye hapsederler. Terk edilen bu köyde yıllar sonra bir çiftin kaybolması üzerine bu olayı araştırmaya başlayan Nova Prospekt ekibi üyeleri Can ve Arifhan, kendilerini korkunç bir tuzağın içinde bulurlar.

İZLENMELİ Mİ? Paranormal olayların izini süren iki kişinin sürüklendiği korku dolu olayları ele alan Cühenna Nova Prospekt, haftanın yerli korku filmlerinden biri.

Yönetmen: Gurbet Gurur Cantürk, Rafet Ögeday Erdoğan

Senaryo: Gurbet Gurur Cantürk, Rafet Ögeday Erdoğan

Oyuncular: Can Yavuz, Arifhan Durmuş, Şefika Ümit Tolun, Semih Uyulgan

Türkiye/2021/Türkçe/84 dk./Past Perfect Yapım (TME Films)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Eternals

Olağanüstü güçlere sahip bir grup süper kahraman olan The Eternals, insanlığı varolduğu günden beri koruyup kollamaktadır. İnsanlığın en büyük düşmanı Deviantlar beklenmedik biçimde dirilince, The Eternals ekibinin yeniden bir araya gelip güçlerini birleştirmesi gerekecektir.

İZLENMELİ Mİ? Marvel Comics’in Eternals çizgi romanından uyarlanan Eternals, Marvel Evreninin yapı taşlarından birini oluşturuyor. Geniş bir oyuncu kadrosunu bir araya getiren filmin yönetmenliğini isegeçtiğimiz yıl En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar kazanan Nomadland’le (2020) büyük bir çıkış yapan Chloé Zhao üstleniyor.

Yönetmen: Chloé Zhao

Senaryo: Chloé Zhao, Patrick Burleigh, Ryan Firpo

Oyuncular: Gemma Chan (Sersi), Richard Madden (Ikaris), Angelina Jolie (Thena), Salma Hayek (Ajak), Kit Harington (Dane Whitman), Kumail Nanjiani (Kingo)

Birleşik Krallık-ABD/2021/İngilizce/157 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Fazla Şaapma

Öğretmen çocuğu olarak doğan Ömür, askerliğini bitirdikten sonra iş bulmaya ve hayatına bir yön vermeye çalışmaktadır. Nihayet bir iş bulduğundaysa, burada tutunması kolay olmayacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Haftanın yerli komedi filmi Fazla Şaapma, senarist ve başrol oyuncusu Ömür Özdemir’in kendi deneyimlerinden izler taşıyan bir yapım.

Yönetmen: Ahmet Kapucu

Senaryo: Ömür Özdemir

Oyuncular: Ömür Özdemir, Hakan Meriçliler, Ceyda Kasabalı, Fırat Albayram

Türkiye/2021/Türkçe/102 dk./Sonkare Medya (Chantier)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Koruyucu / The Marksmen

Eski keskin nişancı Jim Hanson Arizona’nın Meksika sınırındaki bir çiftlikte, köpeği Jackson’la sessiz sakin bir yaşam sürmektedir. Oğlu Miguel’le birlikte Meksikalı uyuşturucu kartelin elinden kaçan Rosa ise, sınırın ABD tarafına geçmiştir. Rosa’nın öldürülmesinin ardından Jim, Miguel’in hayatını kurtarmayı kendine görev edinir.

İZLENMELİ Mİ? Kariyerinin son döneminde gerilim ve aksiyon filmlerinin aranan oyuncusuna dönüşen Liam Neeson’ın başrolde olduğu Koruyucu, bir kartelin üyelerinin elinden kurtulmaya çalışan Miguel’in ve onu koruyan Jim’in hikâyesini anlatıyor.

Yönetmen: Robert Lorenz

Senaryo: Chris Charles, Danny Kravitz, Robert Lorenz

Oyuncular: Liam Neeson (Jim Hanson), Jacob Perez (Miguel), Katheryn Winnick (Sarah), Teresa Ruiz (Rosa), Alfredo Quiroz (Carlos)

ABD/2021/İngilizce-İspanyolca/108 dk./TAFF-Ela Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Şeytanı Ararken

Aynı evde yaşayan üniversite öğrencileri Metin, Doğuş, Kübra ve Can internette gördükleri bir köyde şeytanı aramaya giden bir grup arkadaştır. Vakit kaybetmeden yolan çıkan arkadaşlara yolda Damla da katılır. Ancak gittikleri köyde, onları bir kâbus beklemektedir.

İZLENMELİ Mİ? Faik Ahmet Akıncı’nın yönettiği Şeytanı Ararken, haftanın düşük bütçeli yerli korku filmi.

Yönetmen: Faik Ahmet Akıncı

Senaryo: Doğuş Arslan

Oyuncular: Can Şallıoğlu, Metin Yüksel, Kübra Kadı, Damla Nur Yılmaz

Türkiye/2019/Türkçe/75 dk./Akıncı Yapım (Özen Film)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Tam Sana Göreyim / Ich bin dein Mensch

Arkeolog Alma, çalışmalarına araştırma fonu elde edebilmek için bilimsel bir deneye dâhil olmayı kabul eder. Özel hayatında çok mutlu olmayan Alma, deney için üç hafta boyunca yapay zekâya sahip robot Tom’la yaşayacaktır. “Hayatının erkeği” olarak tasarlanmış Tom’la geçireceği bu süre, Alma’ya insan olmanın anlamını sorgulayacağı bir deneyim sunar.

İZLENMELİ Mİ? Bilimkurgu ve romantik komedi türlerini iç içe geçiren Tam Sana Göreyim, çağdaş dünyada yaşamak üzerine düşündüren zekice, incelikli bir öykü anlatıyor. Başrol oyuncusu Maren Eggert’e Berlin Film Festivali’nde ödül kazandıran film, ayrıca Almanya’nın bu yılki Oscar adayı.

Yönetmen: Maria Schrader

Senaryo: Maria Schrader, Jan Schomburg

Oyuncular: Maren Eggert (Alma), Dan Stevens (Tom), Sandra Hüller (Şirket Görevlisi), Hans Löw (Julian), Wolfgang Hübsch (Felser)

Almanya/2021/Almanca/108 dk./Filmartı (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Turu ve Sirk Maceraları / La Gallina Turuleca

Turu, tüysüz bacakları ve gövdesi yüzünden kümesin geri kalanı tarafından hep alay edilen bir tavuktur. Müzik öğretmeni Isabel dışında destekçisi olmayan Turu, Isabel’in çiftliğine gittiği bir gün hayatını değiştirecek gizli yeteneğini keşfeder: Konuşabilmekte, şarkı söyleyebilmekte ve dans edebilmektedir.

İZLENMELİ Mİ? Alışılanın dışında bir tavuk olduğu için dışlanan Turu’nun ona bambaşka kapılar açan yeteneğini keşfetmesiyle birlikte yaşadığı maceraları ele alan Turu ve Sirk Maceraları, haftanın animasyon filmi.

Yönetmen: Víctor Monigote, Eduardo Gondell

Senaryo: Juan Pablo Buscarini, Eduardo Gondell, Pablo Bossi

Seslendirenler: Eva Hache (Turu), José Mota (Armando), Ana Ángeles García (Isabel), Álvaro de Juana Pecos (Matias), Paula Coria Portilla (Lucía)

İspanya-Arjantin/2019/İspanyolca/80 dk./Siyah Beyaz Movies (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 5 Kasım


Hazırlayan: Hazal İnak

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.