Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 24 Aralık

Vizyonda Bu Hafta: 24 Aralık

The Matrix Resurrections

Üç yeni film vizyonda. Haftanın öne çıkan yapımı, uzun bir bekleyişin ardından nihayet izleyiciyle buluşan The Matrix Resurrections.


Dalgalar ve İzler

Kocasını yakın zamanda kaybeden Suna, kızı Funda’yla baş başa kalmıştır. Anne kız birçok sorunla mücadele ederken Suna, karşılaştığı maddi zorlukları aşmak için eşyalarını satmaya başlar. Ne var ki trajik olayların ardı arkası kesilmeyecektir.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Senarist olarak tanınan Emre Kavuk’un ilk yönetmenlik denemesi Dalgalar ve İzler, yoksulluk ve kadına yönelik şiddet gibi temaları melodram kalıpları içinde ele alan bir film.

Yönetmen: Emre Kavuk

Senaryo: Yasemin Zorlu, Ayhan Zorlu

Oyuncular: Pelin Karahan (Suna), Cem Zeynel Kılıç, Goncagül Sunar (Aysun), Meral Çetinkaya (anne)

Türkiye/2021/Türkçe/106 dk./Aura 1 Filmcilik (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 24 Aralık


Her Şey Yolunda / Tout s’est Bien Passé

Seksen beş yaşındaki André felç geçirerek hastaneye kaldırılır. Haberi alan kızı Emmanuèle soluğu babasının yanında alır. Ancak bu hayatına bu şekilde devam etmek istemeyen André, bir süre sonra kızından hayatına son vermesini isteyecektir.

İZLENMELİ Mİ? Son olarak 85 Yazı’yla (Été 85, 2020) izleyici karşısına çıkan François Ozon’un yeni filmi Her Şey Yolunda, ötanazinin ahlaki ve duygusal boyutları etrafında şekillenen bir dram. Emmanuèle Bernheim’ın yaşanmış bir hikâyeye dayanan romanından uyarlanan film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmıştı. 

Yönetmen: François Ozon

Senaryo: François Ozon (Emmanuèle Bernheim’ın romanından)

Oyuncular: Sophie Marceau (Emmanuèle Bernheim), André Dussollier (André Bernheim), Géraldine Pailhas (Pascale Bernheim), Charlotte Rampling (Claude de Soria), Éric Caravaca (Serge Toubiana)

Fransa/2021/Fransızca-Almanca/113 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 24 Aralık


The Matrix: Resurrections

Geçmişte yaşadıklarını unutmuş olan Neo, Matrix isminde bir bilgisayar oyunu üçlemesine imza atmış başarılı bir oyun tasarımcısı olarak hayatını sürdürmektedir. Matrix artık içinden çıkması çok daha zor ve konforlu bir simülasyon hâline gelmiştir. Ancak bazı karanlık anılar ve Matrix’in dışından gelen davetsiz misafirler yakasını bırakmayacaktır. 

İZLENMELİ Mİ? Yirmi iki sene önce, milenyumun eşiğinde âdeta bir sinema devrimi yaratan Matrix serisinin dördüncü filmi, tıpkı 2003 tarihli devam filmleri gibi seyirciyi ve eleştirmenleri ikiye böldü. Lana Wachowski’nin yönetmenliği tek başına üstlendiği The Matrix Resurrections hem bir yeniden çevrim, hem bir devam filmi, hem de Matrix efsanesine dair bir meta anlatı. Sırf Neo ve Trinity’nin hikâyesinin nasıl devam ettiğini öğrenmek için bile izlemeye değer.

Yönetmen: Lana Wachowski

Senaryo: Lana Wachowski, David Mitchell, Aleksandar Hemon

Oyuncular: Keanu Reeves (Neo/Thomas Anderson), Carrie-Anne Moss (Trinity/Tiffany), Yahya Abdul-Mateen II (Morpheus/Ajan Smith), Jonathan Groff (Smith), Jessica Henwick (Bugs), Neil Patrick Harris (Analist)

ABD/2021/İngilizce/148 dk./WB 

Vizyon Tarihi: 24 Aralık


Hazırlayan: Hazal İnak

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.