Şu An Okunan
Eleştirmenler Oyluyor: 31 Aralık – 6 Ocak

Eleştirmenler Oyluyor: 31 Aralık – 6 Ocak

Çatlak

Yıldız Tablosu’nda bu hafta zirveyi Fikret Reyhan imzalı Çatlak devralıyor. İkinci sırada ise Maggie Gyllenhaal’un ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi Karanlık Kız var.

Haftalık olarak vizyonda ve dijital platformlarda gösterime giren yeni filmlerin değerlendirildiği Yıldız Tablosu’nun yeni bölümü yayında. Yılın son Yıldız Tablosu’nda zirvede Fikret Reyhan’ın geçtiğimiz yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve ticari vizyonu atlayıp MUBI Türkiye’de seyirciyle buluşan ikinci uzun metrajı Çatlak yer alıyor. Film Altın Portakal’da Jüri Özel Ödülü’nü kazanmış ve ardından birçok festivali dolaşmıştı.


Advertisement

Listenin ikinci sırasında ise Maggie Gyllenhaal’un yönetmenliğini üstlendiği Karanlık Kız (The Lost Daughter) yer alıyor. Elena Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlama filmin oyuncu kadrosunda Olivia Colman, Jessie Buckley, Dakota Johnson ve Ed Harris gibi isimler yer alıyor. Film dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapmış ve burada En İyi Senaryo ödülüne layık bulunmuştu.

Matrix serisinin uzun süredir merakla beklenen yeni filmi The Matrix Resurrections ise listenin üçüncü sırasında. Lana Wachowski’nin yıllar sonra seriyi geri döndüren filmi 24 Aralık’ta vizyona girmiş ve son dönemin en çok tartışma yaratan yapımlarından birisi olmayı başarmıştı.

Dokuz sinema yazarının oylarıyla belirlenen Yıldız Tablosu’ndaki görüntü bu hafta şu şekilde:

Sinemalarda vizyona giren filmleri takip etmek için Vizyonda sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Dijital platformlarda gösterime giren yapımlara göz atmak için Altyazı Öneriyor sayfamızı okuyabilirsiniz.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.