Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 31 Aralık

Vizyonda Bu Hafta: 31 Aralık

Yılın son vizyon haftasında altı yeni film gösterimde. Haftanın öne çıkan yapımları Lübnan İç Savaşı’na günümüzden bakan Hatıra Kutusu ve ünlü ressam Louis Wain’in hayatını konu alan Louis Wain’in Renkli Dünyası.


Hatıra Kutusu / Memory Box

Anne-kız birlikte yaşayan Maia ve Alex’in evlerine bir Noel günü Maia’nın yıllar önce Beyrut’ta arkadaşına emanet ettiği kutu gelir. Maia geçmişini kucaklamayı reddetse de Alex günceler, fotoğraflar ve kasetlerle dolu bu kutuyu inceler ve annesinin ve ülkesinin geçmişini anlamlandırmaya çalışır.

İZLENMELİ Mİ? 71. Berlin Film Festivali’nde yarışan Hatıra Kutusu belleğin hatıralarla ilişkisini irdeleyen bir dram. Lübnan İç Savaşı’na günümüzden bakan yapımda, filmin yönetmenleri Khalil Joreige’in çektiği savaş fotoğraflarından ve Joana Hadjithomas’ın güncelerinden yararlanılıyor.

Yönetmen: Khalil Joreige, Joana Hadjithomas

Senaryo: Gaëlle Macé, Joana Hadjithomas

Oyuncular: Rim Turki (Maia), Manal Issa (Maia’nın gençliği), Paloma Vauthier (Alex)

Fransa-Lübnan-Kanada-Katar/2021/Fransızca-Arapça/100 dk./Bir Film (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 31 Aralık


Kaptan Sabertooth ve Minik Korsanlar Kayıp Elmas Peşinde / Kaptein Sabeltann og den Magiske Diamant

Kaptan Sabertooth’un en büyük hayali gemisini mücevher ve altınlarla doldurmaktır. Her dolunayda sahibinin tüm dileklerini yerine getiren Sihirli Elmas ise adadaki herkesin hayallerini süsler. Sihirli Elmas’ı ele geçirmek isteyen Kaptan Sabertooth, minik korsanlarıyla birlikte bir serüvene çıkacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Kaptan Sabertooth ile minik korsanlarının bir adada yaşadığı maceraları konu edinen yapım, haftanın küçük izleyicilere yönelik animasyonu.

Yönetmen: Rasmus A. Sivertsen, Marit Moum Aune

Senaryo: Karsten Fullu

Seslendirenler: Kyrre Haugen Sydness, Leonard Valestrand Eike, Ida Leonora Valestrand Eike

Norveç/2019/Norveçce/81 dk./Özen Film

Vizyon Tarihi: 31 Aralık


Louis Wain’in Renkli Dünyası / The Electrical Life of Louis Wain

Louis Wain, Van Gogh’la aynı dönemde yaşamış ve özellikle kedi portreleriyle şöhret kazanmış bir ressamdır. Sorunlu bir çocukluk dönemi ve aile yaşamı geçiren Wain, ressamlığa başladığı dönemde hayatının aşkını bulur. Kedi resimleri yapmaya devam ederken bir yandan da hastalanan eşine destek olmaya çalışan Wain, aynı zamanda psikolojik sorunlarıyla da mücadele etmektedir.

İZLENMELİ Mİ? Başrolünde Benedict Cumberbatch’in yer aldığı Louis Wain’in Renkli Dünyası, büyük gözlü kedi resimleriyle ‘Kedilerin Ressamı’ olarak nam salan Louis Wain’in gerçek hayat hikâyesine odaklanıyor.

Yönetmen: Will Sharpe

Senaryo: Will Sharpe, Simon Stephenson

Oyuncular: Benedict Cumberbatch (Louis Wain), Claire Foy (Emily Richardson-Wain), Taika Waititi (Max Kase), Andrea Riseborough (Caroline Wain)

Birleşik Krallık/2021/İngilizce/111 dk./Filmartı (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 31 Aralık


Seans / Seance

Camille, prestijli bir yatılı kız okulu olan Fairfield Akademisi’ne girmiştir. Camille’e kötü bir şaka yapmak isteyen altı öğrenci bir gece, ölen eski bir öğrencinin ruhunu çağırır. Sabah aralarından birinin ölmesiyle işler korkunç bir hâl alacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Bir ruh çağırma ayini sonrası yaşananları konu edinen Seans’ın başrolünde Suki Waterhouse yer alıyor. Filmin yönetmenliğini, genellikle korku janrında filmlere imza atan Simon Barett üstleniyor.

Yönetmen: Simon Barrett

Senaryo: Simon Barrett

Oyuncular: Suki Waterhouse (Camille), Madisen Beaty (Bethany), Inanna Sarkis (Alice), Ella-Rae Smith (Helina), Stephanie Sy (Yvonne)

ABD/2021/İngilizce/92 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 31 Aralık


Son Görev / Crime Story

Ben Myers kanserle mücadele eden eski bir mafya lideridir. Bir yandan da demans hastası karısına bakmaktadır. Bir gün evlerinin soyguncuların hedefi olmasıyla hayatı altüst olan Ben, son bir intikam planı yapar.

İZLENMELİ Mİ? Eski bir mafya liderinin intikam hikâyesini konu alan suç-gerilim türündeki Son Görev’in başrollerinde yıldız oyuncular Mira Sorvino ve Richard Dreyfuss yer alıyor.

Yönetmen: Adam Lipsius

Senaryo: Adam Lipsius

Oyuncular: Mira Sorvino (Dedektif Nick Wallace), Richard Dreyfuss (Ben Myers), Cress Williams (Billy), Pruitt Taylor Vince (Tommy)

ABD/2019/İngilizce/98 dk./Ela Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 31 Aralık


Sword Art Online The Movie: Progressive – Aria of a Starless Night

Ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi Asuna Yuuki ilk çevrimiçi oyun deneyimini gerçekleştirmek üzere dünyanın ilk VRMMORPG’si Sword Art Online oyununda oturum açar. Oyunu yöneten Game Master, oyuncuların oturum kapatmalarını engeller. Oyunda sıkışıp kalan oyuncular, sanal dünyada ölürlerse gerçek hayatta da öleceklerini fark ederler. Asuna Yuuki hayatta kalmak için büyük bir mücadeleye atılır.

İZLENMELİ Mİ? Aynı adlı manga serisinin bir bölümünden uyarlanan film, çevrimiçi oyunlar ile gerçeklik arasındaki ilişki üzerine kurulu bir animasyon.

Yönetmen: Ayako Kawano

Senaryo: Reki Kawahara

Seslendirenler: David W. Collins (Akihiko Kayaba), Megumi Hayashibara (Kyouko Yuuki), Rina Hidaka (Silica), Hiroaki Hirata (Klein), Nobuyuki Hiyama (Diavel)

Japonya/2021/Japonca/97 dk./CGV Mars D.

Vizyon Tarihi: 31 Aralık


Hazırlayan: Hazal İnak

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.