Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (10-16 Aralık)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Netflix Türkiye’de gösterime The Unforgivable, gerçek bir hikâyeden yola çıkan dizi Landscapers ve çeşitli platformların kataloğuna eklenmiş güncel filmler öne çıkıyor.


Bilmemek 

BluTV

Leyla Yılmaz’ın ikinci uzun metrajı Bilmemek (2019) BluTV’de gösterimde. Bir yandan üniversite sınavına hazırlanırken bir yandan da sutopu antrenmanlarına devam eden on yedi yaşındaki bir gencin maruz kaldığı akran zorbalığını ve ardından yaşananları konu alan film, günümüz Türkiye’sinin kentli orta sınıfına ve ataerkil, homofobik kültürüne dair karamsar bir tablo çiziyor. Filmin gerilim duygusunu ve gizemli tonunu baştan sona koruduğunu da belirtelim.


Carol

BluTV

Todd Haynes’in Patricia Highsmith’in 1950’lerde iki kadının aşkını anlatan otobiyografik romanından uyarladığı Carol (2015), BluTV kataloğuna eklendi. Başrollerine Cate Blanchett ve Rooney Mara’yı taşıyan film dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmış ve o yılın en çok sevilen filmlerinden birisi olmuştu. Melodram geleneğiyle ilişkisi, incelikli karakter çalışması ve sahici atmosfer duygusuyla son yılların en çarpıcı aşk hikâyelerinden birini anlatan Carol, şimdiden klasik mertebesine erişmiş, yeniden ziyaret edilesi yapımlardan birisi. 

Filmi Zeynep Dadak’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Encounter

Amazon Prime Video

Başrolünde Riz Ahmed’in yer aldığı Amazon yapımı bilimkurgu filmi Encounter Amazon Prime Video’da yayında. Oyuncu kadrosunda Ahmed’e Octavia Spencer, Janina Gavankar ve Rory Cochrane gibi isimlerin eşlik ettiği film eski bir deniz kuvvetleri mensubunun çocuklarını korumak için çıktığı kaçış yolculuğuna odaklanıyor. Bir uzaylı istilasının etrafında gelişen olayları takip eden Encounter’ın yönetmenlik koltuğunda Michael Pearce otururken filmin senaryosu da Pearce’le birlikte Joe Barton’a ait. Dünya prömiyerini Eylül ayında 48. Telluride Film Festivali’nde yapan film Türkiye’de ilk kez Amazon Prime üzerinden seyirciyle buluşuyor.


Gloria Bell 

Netflix Türkiye

Sebastián Lelio’nun 2013 yapımı aynı adlı filminden yeni oyuncular ve prodüksiyonla İngilizceye uyarladığı Gloria Bell (2018) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Başrolündeki Paulina García’ya Berlin Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran özgün yapım Lelio’nun adını geniş kitlelere duyurmuş ve o yılın sevilen filmleri arasına girmişti. Ondan beş yıl sonra gelen ABD yapımı yeniden çevrim ise başrole Julianne Moore’u taşıyor. Ayrıca John Turturro ve Michael Cera gibi isimler de oyuncu kadrosunda yer alıyor. Dünya prömiyerini 2018 yılında Toronto’da yapan film ellili yaşlarını yaşayan bir kadının özgürlüğü ve benliğini yeniden keşfetme yolculuğunu anlatan bir karakter çalışması.


Gurbet Kuşları 

MUBI Türkiye
Gurbet Kuşları

Halit Refiğ’in başyapıtlarından Gurbet Kuşları (1964) MUBI Türkiye’de gösterimde. Yönetmenin senaryosunu Orhan Kemal’le birlikte kaleme aldığı film Maraş’ta işleri bozulunca İstanbul’a göç eden Tahir Ağa’nın ve çocuklarının hikâyesini anlatıyor. Kırdan kente göç anlatıları açısından Türkiye sinemasının kilometre taşlarından biri olan filmin başrollerinde Tanju Gürsu, Cüneyt Arkın, Özden Çelik, Pervin Par, Filiz Akın ve Sevda Ferdağ gibi yıldızlar yer alıyor.


İnsan Hakları Belgesel Film Günleri

Nardjes A.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) düzenlediği İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl hem çevrimiçi hem de fiziksel gösterimlerle seyirciyle buluşuyor. İnsan hakları alanında Türkiye’de ve dünyada yaşanan sorunlara dikkat çekerek duyarlılık oluşturmayı hedefleyen etkinliğin on ikinci edisyonu ‘örgütlenme özgürlüğü’ temasıyla düzenleniyor. 10-17 Aralık tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek etkinlikteki filmleri İnsan Hakları Haftası boyunca çevrimiçi ve ücretsiz olarak izlemek mümkün. Filmleri takip etmek isteyenlerin etkinliğin internet sitesi üzerinden kayıt formunu doldurması gerekiyor. 

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Junior

MUBI Türkiye
Junior

Bu yıl Titane’la Altın Palmiye kazanan Julia Ducournau’nun ilk kısa filmi Junior MUBI Türkiye’de gösterimde. Sınıf arkadaşlarından farklı bir çocuk olan Justine’in vücudunun bir virüsün etkisiyle dönüşmeye başlamasını konu alan film, ‘beden dehşeti’ (body horror) türünün konvansiyonlarını kullanan bir büyüme hikâyesi anlatıyor. 21 dakikalık filmin başrolünü, daha sonra Ducournau’nun ilk uzun metrajı Raw’daki (2016) rolüyle büyük şöhret kazanacak Garance Marillier üstleniyor.


Last Men in Aleppo 

Netflix Türkiye

2018 yılında En İyi Belgesel dalında Oscar’a aday gösterilen Last Men in Aleppo (2017) Netflix Türkiye’de gösterimde. Feras Fayyad ve Steen Johannessen’in birlikte yönettiği film, Suriye İç Savaşı’nın ortasında, kuşatma altındaki Halep’te mahsur kalan sivilleri kurtarmak için Beyaz Baretliler’e katılan gönüllülerin öyküsünü anlatıyor.


Landscapers

Bein Connect

Başrollerine Olivia Colman ve David Thewlis’i taşıyan mini dizi Landscapers Bein Connect’te başladı. Suç ve kara mizah unsurlarını bir araya getiren dizi İngiltere’nin Nottingham şehrinde 1998 yılında yaşanmış gerçek bir cinayete odaklanıyor. Senaryosu Ed Sinclair’in elinden çıkma Landscapers’ın yönetmenlik koltuğunda ise Will Sharpe oturuyor. Suç öykülerine meraklıların kaçırmaması gereken mini dizi aynı zamanda iki önemli oyuncunun performanslarıyla da öne çıkan bir yapım. Landscapers, İngiltere’deki yayın saatinden 24 saat sonra Bein Connect’te yayınlanmaya devam edecek. 


Parlak Yıldız

MUBI Türkiye

Jane Campion’ın The Power of the Dog’dan (2021) önce imza attığı son uzun metrajlı film olan Parlak Yıldız (Bright Star, 2009) 12 Aralık Pazar gününden itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Romantik şiirin trajik figürlerinden John Keats’in kısa yaşamının son döneminde, Fanny Brawne’la yaşadığı aşka odaklanan filmde Campion her zamanki ‘dokunsal’ sinema dilinin yetkin bir örneğini veriyor.

Altyazı’ya abone olmak ve Jane Campion sinemasına odaklanan Aralık sayısını okumak için tıklayın.


The Unforgivable

Netflix Türkiye

Şiddet suçundan hapishaneye giren bir kadının cezasını çektikten sonra topluma geri dönüş hikâyesine odaklanan film The Unforgivable, Netflix Türkiye’de yayına girdi. Başrolüne Sandra Bullock’u taşıyan filmin yönetmenliğini ise yakın zamanda Oyunbozan (Systemsprenger, 2019) filmiyle adını duyuran Nora Fingscheidt üstleniyor. Oyuncu kadrosunda Bullock’un yanı sıra Viola Davis ve Vincent D’Onofrio gibi isimlerin de dikkat çektiği film Netflix’in bu hafta öne çıkan yeni özgün yapımı. Filmin 2009 yapımı aynı adlı İngiliz TV dizisinden uyarlandığını da eklemek gerek.


Yeşilçam – İkinci Sezon, İkinci Kısım

BluTV

Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği BluTV özel yapımı Yeşilçam’ın ikinci sezonunun son kısmı dijital platformda yayına girdi. Yeşilçam’ın efsanevi döneminde önemli bir yapımcının yeniden doğuş hikâyesini takip eden dizinin başrolünde Çağatay Ulusoy yer alıyor. İkinci sezonda Ulusoy’a Afra Saraçoğlu, Selin Şekerci, Bige Önal, Yetkin Dikinciler, Muhammet Uzuner, Bora Akkaş, Nilüfer Açıkalın ve Hilmi Cem İntepe gibi isimler eşlik ediyor. Senaryosunu Levent Cantek ve Volkan Sümbül’ün kaleme aldığı dizinin tamamını BluTV üzerinden izlemek mümkün. 

Dizinin senaristleri Levent Cantek ve Volkan Sümbül’le gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumak için tıklayın.


Altyazı Fasikül Tartışmaları: Yeni Sinefili

Altyazı YouTube Kanalı

Pandemi dalgaları arasında, sinema salonları yeniden açılmışken ve dünyanın farklı yerindeki festivaller kimi çevrimiçi kimi çevrimdışı kimi ise melez formlarda gerçekleşmeye devam ederken, bir dost meclisi kurup kendi ‘sinefili’ deneyimlerimizi konuşalım istedik. Sinema salonlarına, festival deneyimlerine sırtımızı dönmeden ama dijital ortamın sağladığı olanakları da göz önünde bulundurarak; sinemaya nasıl gönül verdiğimizi, sinefil yolculuklarımızın nasıl başladığını ve devam ettiğini kişisel deneyimlerimiz üzerinden konuştuk. Girish Shambu’nun Yort Kitap’tan çıkan ‘Yeni Sinefili’ kitabını kendimize kılavuz eylediğimiz bu sohbetteki konuklarımız Montreal’de yaşayan yapımcı ve küratör Mustafa Uzuner, Paris’te yaşayan sinema yazarı Öykü Sofuoğlu ve söyleşiye Frankfurt’ta bir festivaldeyken katılan, festival direktörü, yönetmen, sinema yazarı Necati Sönmez. Tartışmanın tamamı Altyazı YouTube Kanalı’nda yayında.


Ayrıca Türkiye’deki dijital platformlarda izleyebileceğiniz 5 suç anlatısı:

  • The Fall | Netflix Türkiye
  • Halk Düşmanları / Public Enemies | Amazon Prime Video
  • Joker | BluTV
  • Mindhunter | Netflix Türkiye
  • Yetenekli Bay Ripley / Talented Mr. Ripley | Bein Connect
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.