Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 10 Aralık

Vizyonda Bu Hafta: 10 Aralık

West Side Story

On bir filmin vizyona girdiği haftanın öne çıkan yapımları usta yönetmen Steven Spielberg’ün yeni Batı Yakası’nın Hikâyesi uyarlaması, Cannes’da yarışan Kirill Serebrennikov imzalı Petrov Grip Oldu ve yirmi iki yıl sonra yeniden gösterime giren Matrix.


Azamet

Üniversite öğrencisi Kübra’nın köyde yaşayan ablası Büşra evlenmeye karar vermiştir. Yaşadığı köye geri dönen Kübra, ablası Büşra ile eşi İlker’in yanında kalmaya başlar. Ablasının evliliğini kıskanan Kübra, büyücülerle işbirliği yapar.

İZLENMELİ Mİ? Haftanın düşük bütçeli yerli korku filmlerinden Azamet, kıskançlık nedeniyle meydana gelen ürpertici olayları konu ediniyor.

Yönetmen: Cengiz Kaplan

Senaryo: Cengiz Kaplan

Oyuncular: Furkan İnci, Nurseli Aksoy, Özgür Yelaldı, Cengiz Kaplan, Mine Uysal

Türkiye/2021/Türkçe/85 dk./CKM Yapım (Chantier)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Batı Yakası’nın Hikâyesi / West Side Story

Etnik kökenleri farklı olan Tony ve Maria, birbirine düşman iki sokak çetesinin mensubudur. Ancak iki çete arasındaki sürtüşmeler, birbirlerine âşık olan iki gencin aşklarını yaşamalarının önüne büyük engeller çıkaracaktır.

İZLENMELİ Mİ? 1957 tarihli ‘Batı Yakası’nın Hikâyesi’ müzikalinin Jerome Robbins ve Robert Wise yönetmenliğindeki 1961 yapımı uyarlaması, on dalda Oscar kazanarak büyük bir başarı elde etmişti. Altmış yıllık bir aradan sonra gelen bu yeni uyarlama, aynı zamanda Steven Spielberg’ün kariyeri boyunca imza attığı ilk müzikal. Batı Yakası’nın Hikâyesi modern bir Romeo ve Juliet anlatısı çerçevesinde ırkçılık, ayrımcılık, homofobi gibi meselelere değiniyor.

Yönetmen: Steven Spielberg

Senaryo: Tony Kushner (Arthur Laurents’in kitabından)

Oyuncular: Ansel Elgort (Tony), Rachel Zegler (María), Ariana DeBose (Anita), David Alvarez (Bernardo), Rita Moreno (Valentina)

ABD/2021/İngilizce-İspanyolca/156 dk./UIP

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Bayram Şekeri

Eşi Yusuf’tan boşanan Pınar, oğlunun velayetini alamayacağı korkusuyla oğluyla Almanya’ya kaçmıştır. Birkaç yıl sonra, beyninde tedavisi imkânsız bir tümör olduğunu öğrenip yakın zamanda öleceğini anlayınca oğlunu babasına emanet etmek için Türkiye’ye geri dönecektir.

İZLENMELİ Mİ? Bayram Şekeri, dağılmış bir ailenin bir çocuk etrafında yeniden bir araya gelmeye çalışmasını ele alan bir dram.

Yönetmen: Bilal Kalyoncu

Senaryo: Bilal Kalyoncu, Koray Yeltekin

Oyuncular: Öykü German, Ulaş İnan Torun, Arben Akış, Deniz Oral, Aslı Bankoğlu

Türkiye/2020/Türkçe/119 dk./2056 (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Dayı: Bir Adamın Hikâyesi

Cevahir, küçük yaşlardan itibaren adalet duygusu ve merhametiyle köyünde dikkat çekmiştir. Yaptığı haylazlıklardan sıkılan ailesi, onu çalışması için İstanbul’a gönderir. Kendisiyle aynı köyden olan Seyfi’nin kahvehanesinde çalışmaya başlayan Cevahir, zamanla kabadayılar âlemine girer.

İZLENMELİ Mİ? Uğur Bayraktar’ın babasının hayatından esinlenerek kaleme aldığı Dayı: Bir Adamın Hikâyesi, mafya örgütlenmesinin iç çatışmalarına odaklanan bir öyküyü adalet kavramı etrafında ele alıyor.

Yönetmen: Uğur Bayraktar

Senaryo: Uğur Bayraktar, Serkan Öztürk

Oyuncular: Ufuk Bayraktar (Cevahir), Gizem Karaca Ekmekçi (Hatice), Ahmet Varlı, Beste Bereket, Turgut Tunçalp

Türkiye/2021/Türkçe/125 dk./Ubay Film-Zyef Film (CGV Mars D.)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Evdekiler / The Owners

Bir grup hırsız, yaşlı ve zengin Huggins çiftinin evini gözüne kestirmiştir. Çiftin yemeğe çıktığı bir akşam eve girdiklerinde, Huggins’lerin göründüğü kadar kolay lokma olmadığından henüz haberleri yoktur.

İZLENMELİ Mİ? Hermann & Yves H.’nin ‘Une Nuit de Pleine Lune’ adlı grafik romanından uyarlanan Evdekiler, bir soygunun kâbusa dönmesini anlatan bir korku-komedi. Game of Thrones dizisindeki performansıyla yıldızlaşan Maisie Williams’ın başrolünü üstlendiği filmde Sylvester McCoy ve Rita Tushingham gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

Yönetmen: Julius Berg

Senaryo: Mathieu Gompel, Julius Berg

Oyuncular: Maisie Williams (Mary/Jane), Sylvester McCoy (Richard Huggins), Rita Tushingham (Ellen Huggins), Jake Curran (Gaz), Andrew Ellis (Terry)

Birleşik Krallık-Fransa-ABD/2020/İngilizce/92 dk./Filmartı (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Hadi Be

Sanayide küçük bir esnaf lokantası işleten Tevfik, çocuk sahibi olamayacağını öğrenir. Bu durumu arkadaşları Nizo ve Mıstık’la paylaşan Tevfik kendisini olmadık işlerin içinde bulacak, başındaki belalardan kurtulmaya çalışacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Beklenmedik olaylar silsilesinden mizah çıkaran Hadi Be, haftanın yerli komedi filmi.

Yönetmen: Oğuz Yalçın

Senaryo: Şeyda Delibaşı

Oyuncular: Burçin Bildik, Ferdi Sancar, Orhan Uslu, Günce Mutlu, Ferdi Akarnur

Türkiye/2021/Türkçe/100 dk./Liman Yapım (TME Films)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Lain

Bazı travmatik olaylar yaşamış olan Can, evliliğinin giderek bir kâbusa dönüşmesi üzerine geçmişiyle yüzleşmeye karar verir. Eşi Ezgi’yle birlikte doğduğu köye doğru bir yolculuğa çıkan Can’ı lanetli bir köy beklemektedir.

İZLENMELİ Mİ? Cin Azabı (2019) ve Cin Çarpılması (2021) gibi korku filmleriyle tanınan Onur Aldoğan’ın yönettiği Lain haftanın düşük bütçeli yerli korku filmlerinden biri.

Yönetmen: Onur Aldoğan

Senaryo: Erkan Çaltepe

Oyuncular: Yalın Cengiz, Funda Dönmez, Rıfat Kanpara, Doruk Emek, Sinan Taşkan

Türkiye/2021/Türkçe/89 dk./Cinemoon Film (Bir Film)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Matrix / The Matrix

Bilgisayar programcısı Thomas Anderson, aynı zamanda Neo takma isimli usta bir hacker’dır. Siyah takım elbiseli gizemli adamlar tarafından takip edildiğini fark eden Neo, bir gece, Trinity tarafından uyandırılır ve başka bir dünyaya götürülür. Morpheus’la tanışan Neo’nun onun anlattıklarına inanmaktan başka bir çaresi yoktur.

İZLENMELİ Mİ? 1999 yapımı Matrix ilk gösterildiğinde yarattığı ilgiyle ve tetiklediği tartışmalarla çığır açmış, kısa zamanda sinema tarihinin en büyük olaylarından birine dönüşmüştü. Serinin dördüncü filminin vizyona girmesine haftalar kala Matrix’in yeniden sinemalarda izlenebilmesi, seriye dair hafıza tazelemek adına da iyi bir fırsat.

Yönetmen: Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Senaryo: Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves (Neo), Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity), Hugo Weaving (Ajan Smith), Gloria Foster (Kâhin)

ABD-Avustralya/1999/İngilizce/136 dk./WB

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Monsta X: The Dreaming

Büyük bir dinleyici kitlesine sahip K-pop grubu Monsta: X’in üyeleri müzikal kariyerleriyle ilgili soruları cevaplıyor, grubun ABD turnesinde yaşadıkları deneyimleri aktarıyorlar. Sahne performanslarından bölümler aktaran belgesel aynı zamanda grubun yeni çıkacak albümüne yönelik bir ilk izlenim de barındırıyor.

İZLENMELİ Mİ? Ünlü K-pop gurubu Monsta X’in üyelerinin kişisel röportajlarını, konser çekimlerini ve ABD’de geçen yıllarını içeren Monsta X: The Dreaming, grubun hayranlarının ilgisini çekebilecek bir belgesel. 

Yönetmen: Oh Yoon-Dong, Sung Sin-Hyo

Katılımcılar: Changkyun (I.M), Hyungwon, Kihyun, Minhyuk, Shownu

Güney Kore/2021/Korece/88 dk./CGV Mars D.

Vizyon Tarihi: 9 Aralık


Petrov Grip Oldu / Petrovy v Grippe

Petrov, SSCB’de yaşayan bir çizgi roman sanatçısıdır. Ülkeyi saran bir salgın sırasında yüksek ateşten havale geçiren Petrov sanrılar görmeye başlar. Çocukluk anıları su yüzüne çıkarken salgında kaybettiği ailesini anımsayan Petrov, geçmiş ile şimdiki zaman arasında gidip gelmeye başlar.

İZLENMELİ Mİ? Alexey Salnikov’un aynı adlı romanından uyarlanan Petrov Grip Oldu, rüya ile gerçek arasında gidip gelen bir anlatı dünyasına sahip. Son olarak Yaz’la (Leto, 2018) ses getiren Kirill Serebrennikov’un fantastik dram türündeki filmi, dünya prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

Yönetmen: Kirill Serebrennikov

Senaryo: Kirill Serebrennikov, Alexey Salnikov

Oyuncular: Semyon Serzin (Petrov), Chulpan Khamatova (Petrova), Yuri Kolokolnikov (Igor), Yuliya Peresild (Marina), Yuriy Borisov (Sasha)

Rusya-Fransa-Almanya-İsviçre/2021/Rusça-İngilizce/145 dk./Fabula Films (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Satranç / Schachnovelle

Varlıklı bir noter olan Josef Bartok, sakladığı önemli bilgiler sebebiyle bir gemi seyahatinde Naziler tarafından gözaltına alınır. Tesadüfen bulduğu bir satranç kitabı, Bartok’un hücre hapsi sırasında maruz kaldığı işkencelere dayanmasına yardımcı olur. Hüküm giydiği süreçte kitabı baştan sona ezberleyen Bartok, özgürlüğüne kavuştuğunda New York’a giden bir gemide dünya satranç şampiyonuyla karşı karşıya gelecektir.

İZLENMELİ Mİ? Stefan Zweig’ın aynı adlı kısa romanından uyarlanan Satranç’ın başrolünde Oliver Masucci yer alırken, filmin yönetmenliğini de Philipp Stölzl üstleniyor.

Yönetmen: Philipp Stölzl

Senaryo: Eldar Grigorian (Stefan Zweig’ın kısa romanından)

Oyuncular: Oliver Masucci (Dr. Josef Bartok), Albrecht Schuch (Franz-Josef Böhm), Birgit Minichmayr (Anna Martok), Clemens Berndorff (Swoboda)

Almanya-Avusturya/2021/Almanca/110 dk./Filmartı (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 10 Aralık


Hazırlayan: Hazal İnak

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.