Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (7-13 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (7-13 Ocak)

What Do We See When We Look at the Sky?, Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?

Altyazı Öneriyor yeni yıla genişletilmiş versiyonuyla giriyor. Artık dijital platformların yanı sıra vizyon önerilerimizi ve Yıldız Tablosu’nu da bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Bir yılı aşkın süredir dijital platformlarda yayınlanan film ve dizileri bir araya getirdiğimiz haftalık gösterim rehberimiz Altyazı Öneriyor, bu haftadan itibaren kapsamını genişletiyor. Her hafta cuma günleri yayınladığımız Altyazı Öneriyor’da artık dijital platformların yanı sıra vizyona giren filmler arasından önerilerimize, çeşitli fiziksel gösterimlere ve eleştirmenlerin oylarıyla oluşan Yıldız Tablosu’na da yer veriyoruz. Altyazı Öneriyor’un bu genişletilmiş versiyonunun haftanın seyir gündemine dair genel bir rehber içeriği olmasını umuyoruz. 

Yılın ilk Altyazı Öneriyor’unda dijital platformlar tarafında ilk kısmı çok sevilen yerli Netflix dizisi Kulüp’ün son dört bölümü ve MUBI Türkiye’de gösterime giren Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz? dikkat çekiyor. Vizyonda ise Paul Thomas Anderson’ın yeni filmi Licorice Pizza’nın rüzgârı eserken bir başka büyük yönetmen Asghar Farhadi’nin Cannes’dan ödüllü son filmi Kahraman da ona önemli bir alternatif oluşturuyor. Yıldız Tablosu’nun zirvesindeki film ise geçtiğimiz haftaki yerini koruyor. 


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Amcam 

MUBI Türkiye

Jacques Tati’nin imza karakteri Monsieur Hulot’nun maceralarından Amcam (Mon Oncle, 1958) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Tati’nin ilk renkli filmi olma özelliği de taşıyan Amcam, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Fransa’da yaşanan dönüşüme kendine has bir çerçeveden yaklaşıyor. Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar ödülü de bulunan bu Tati klasiği, Monsieur Hulot’nun aile fertlerine yaptığı bir ziyareti konu ediniyor. 

Tati sinemasını Yeşim Burul’un kaleminden okumak için tıklayın.

Bacurau

MUBI Türkiye

Komşu Sesler (O Som ao Redor, 2012) ve Aquarius (2016) gibi filmleriyle tanınan Kleber Mendonça Filho’nun yapım tasarımcısı Juliano Dornelles’le birlikte yönettiği Bacurau (2019) 9 Ocak’tan itibaren MUBI Türkiye’de gösterimde. Westernden bilimkurguya çok farklı türlerden beslenen bu şaşırtıcı politik taşlama, Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ekrem Buğra Büte’nin filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Bina

BluTV

Orçun Behram’ın ilk uzun metrajı Bina (2019) BluTV’de gösterimde. Korku sinemasının farklı alttürlerinden beslenen ve stilize bir üslup benimseyen bu karanlık distopya, genç yönetmene İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışması’nda Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü dâhil dört ödül kazandırmıştı.

Berke Göl’ün Orçun Behram’la film üzerine söyleşisini okumak için tıklayın.

Colectiv

Bein Connect


​​Bu sıradışı dokü-drama Romanya’da 2015’te patlak veren ve hükümeti devirecek gelişmeleri tetikleyen sağlık skandalı etrafında şekilleniyor. Yönetmen Alexander Nanau’nun skandalı ortaya çıkaran gazetecileri ve yeni sağlık bakanını bir kurmacanın kahramanları gibi yakın takibe aldığı  Colectiv (Collective, 2019) Akademi Ödülleri’nde hem En İyi Uluslararası Film kategorisinde Romanya’yı temsil etmiş hem de En İyi Belgesel dalında aday gösterilmişti.

Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz?

MUBI Türkiye

Berlinale’nin ana yarışmasında yer alıp FIPRESCI ödülüne layık görülen ve 2021’de festival çevrelerinde en çok ses getiren filmlerden biri olan Gökyüzüne Baktığımızda Ne Görüyoruz? (Ras vkhedavt, rodesac cas vukurebt?) MUBI Türkiye’de gösterimde. Gürcistanlı yönetmen Aleksandre Koberidze’nin bu ikinci uzun metrajı, ilk görüşte âşık olan ancak yeniden buluşamayan iki gencin öyküsünü yer yer masalsı, yer yer fantastik öğelere başvurarak anlatıyor.

Her

BluTV

Amerikan bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Spike Jonze’un modern bir klasik sayılabilecek filmi Aşk (Her, 2013) BluTV kataloğuna eklendi. Günümüze çok da uzak olmayan bir gelecekte, hayatını aşk mektupları yazarak kazanan Theodore’un (Joaquin Phoenix) yapay zekâ programı OS1’le (Scarlett Johansson) aşkını konu alan film geleceğe dair gözlemleri, aşkın doğasına bakışı ve yaratıcı dünya tasarımıyla beğeni toplamış ve En İyi Film dâhil beş dalda Oscar’a aday olmuştu.

İnatçı Bir Adam

MUBI Türkiye

Son olarak Şeytan Yoktur’la (Sheytan Vojud Nadarad) 2020’de Altın Ayı kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof’un 2017 yapımı filmi İnatçı Bir Adam (Lerd) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. İran sinemasından aşina olduğumuz ahlaki ikilemler üzerine bir anlatıyı takip eden film ahlaki sorunların toplumsal bağlamına vurgu yapan yapısıyla bu anlatıların çoğundan ayrışıyor. 

Berke Göl’ün filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

İnsan Sesi

Bein Connect

Pedro Almodóvar’ın ilk İngilizce filmi İnsan Sesi (The Human Voice, 2020) Bein Connect’te gösterimde. Ayrılıkla baş etmeye çalışan bir kadına odaklanan bu 30 dakikalık film yönetmenin sinemasına özgü melodramatik anlarıyla, parlak renk kullanımıyla ve Tilda Swinton’ın tek kişilik etkileyici performansıyla dikkat çekiyor.

Kulüp – 2. Kısım 

Netflix Türkiye

Netflix Türkiye’nin son dönemde imza attığı en dikkat çekici yerli projelerden Kulüp’ün son dört bölümü dijital platformda yayına girdi. Kasım ayında yayınlanan ilk altı bölümüyle seyircisini 1950’ler atmosferine götüren ve hem toplumsal meselelere yaklaşımı hem de başarılı oyunculuklarıyla sevilen dizinin başrolünde Gökçe Bahadır yer alıyor. Dizinin yaratıcılığını üstlenen Zeynep Günay Tan, yönetmenliği de Seren Yüce’yle paylaşıyor. 

Ekrem Buğra Büte’nin Kulüp’ün yönetmenleri Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce’yle gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Mother/Android

Netflix Türkiye


ABD’nin vahşi bir yapay zekâ ayaklanmasıyla ele geçirilmiş olduğu bir yakın gelecekte geçen Mother/Android Netflix Türkiye’de gösterimde. Bebek bekleyen genç çift Georgia (Chloë Grace Moretz) ile Sam (Algee Smith), bu kaotik ve tehlikeli ortamda Boston’daki güvenli bir koloniye ulaşmaya çalışıyorlar.  

Ridgemont Lisesi’nde Hızlı Günler

Bein Connect

1980’lerin gençlik filmleri furyasının unutulmaz örneklerinden Ridgemont Lisesi’nde Hızlı Günler (Fast Times at Ridgemont High, 1982) Bein Connect kataloğuna eklendi. Bu hafta vizyona giren Licorice Pizza’nın yönetmeni Paul Thomas Anderson’ın filmin ilham kaynakları arasında gösterdiği ve adından oyuncularına birçok unsuruyla gönderme yaptığı Ridgemont Lisesi’nde Hızlı Günler, bu hafta sonu Licorice Pizza rüzgârını devam ettirmek için keyifli bir seçenek. 

The Tender Bar

Amazon Prime Video

Pulitzer ödüllü gazeteci J. R. Moehringer’ın 2005 tarihli anı kitabından uyarlanan The Tender Bar’ın yönetmenliğini George Clooney üstleniyor. Filme adını veren mekân, New York’a bağlı Long Island’da bir işçi sınıfı barı ve J.R.’ın (Daniel Ranieri, Tye Sheridan) dayısı (Ben Affleck) tarafından işletiliyor. Babasız büyüyen J.R. barın müdavimlerinden hayat dersleri alarak büyürken, hikâye Yale öğrencisi bir yazar adayı olduğu gençlik yıllarına uzanıyor.

Özgür Sinema Gündemi 2021

Altyazı YouTube Kanalı 

Altyazı Fasikül’ün gözünden, ‘özgür sinema’ perspektifinden 2021 yılının önemli gelişmelerini bir araya getiren ‘Özgür Sinema Gündemi: 2021’ videosu yayında. Bütün bir yılı özgür sinema perspektifinden hatırlamak isteyenler videoya göz atabilir.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kahraman

İran sinemasının son yıllarda yetiştirdiği en önemli isimlerden Asghar Farhadi’nin son filmi Kahraman (Ghahreman) bu haftaki vizyon gündeminin öne çıkan filmlerinden birisi. Farhadi sinemasının imzası hâline gelen ahlaki çıkmazların izinde bir öyküye odaklanan film borcu sebebiyle hapse girmiş Rahim’in iki günlüğüne salıverildiği sırada yaşadıklarını anlatıyor. Dünya prömiyerini Cannes’da yapan Kahraman festivalden Jüri Büyük Ödülü’yle dönmüştü. Asghar Farhadi imzalı filmi hafta boyunca Başka Sinema salonlarında izlemek mümkün.

The King’s Man: Başlangıç

2015 yapımı Kingsman: Gizli Servis’le (Kingsman: The Secret Service) başlayan ve ardından seriye dönüşen ‘Kingsman’in üçüncü filmi The King’s Man: Başlangıç (The King’s Man) serinin odaklandığı gizli ajan örgütünün kuruluş hikâyesini konu alıyor. İlk iki filmdeki olayların öncesine bakan film temel olarak Birinci Dünya Savaşı’nı hazırlayan şartları ve bu sırada yaşanan olayları kurmaca bir müdahaleyle gizli örgütlerin ve komploların hizmetinde bir anlatıya dönüştürüyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda Matthew Vaughn otururken senaryo ise Vaughn ile birlikte Karl Gajdusek’in imzası taşıyor. Başrolde bu kez Ralph Fiennes var.

Licorice Pizza 

Paul Thomas Anderson’ın uzun zamandır merakla beklenen filmi Licorice Pizza nihayet sinemalarda. 70’ler Amerika’sında iki gencin olgunlaşma öyküsünü anlatan film, kuvvetli atmosferi, yer yer eğlenceli yer yer nostaljik tonu ve dönemin müziklerinin etkileyici kullanımıyla öne çıkıyor.

Eren Odabaşı’nın film hakkındaki eleştirisi yazısını okumak için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Dokuz sinema yazarı vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.