Şu An Okunan
Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Oppenheimer Hakkında Şu Ana Dek Bildiklerimiz

Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Oppenheimer Hakkında Şu Ana Dek Bildiklerimiz

Christopher Nolan

Christopher Nolan’ın son günlerde gündem yaratan yeni projesi ‘Oppenheimer’a dair şu ana dek bildiklerimizi sıralıyoruz.

Christopher Nolan’ın Tenet’ı (2020) takip eden projesinin ‘Oppenheimer’ isimli biyografik yapım olacağı duyuruldu. 21 Temmuz 2023’te gösterime girmesi planlanan film, atom bombasının yaratıcılarından fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın yaşamına odaklanacak. Yönetmenin kariyerinin bu ilk biyografik filmi hakkında şimdiye kadar netleşen bilgileri bir araya getirdik.


Advertisement

1. Robert Downey Jr. ve Matt Damon Bir Arada

Atom bombasının icadıyla sonuçlanan Manhattan Projesi’nin başkanı olarak da tanınan Oppenheimer’a henüz kimin hayat vereceği belirsizliğini korusa da filmde yer alacak kimi oyuncular açıklandı. Deadline’ın haberine göre Robert Downey Jr. ve Matt Damon’ın projede rol alacağı kesinleşti. Damon, Christopher Nolan’la Yıldızlararası’nda (Interstellar, 2014) çalıştıktan sonra “Nolan’ın yönettiği herhangi bir filmde yer alabileceğini” belirtmişti. Öte yandan Robert Downey Jr., yönetmenle ilk kez bir araya geliyor.

2. Cillian Murphy de Ana Kadroda 

Cillian Murphy

Christopher Nolan sinemasının gedikli isimlerinden biri olmasına ve yönetmenle daha önce beş kez çalışmasına rağmen Cillian Murphy, Nolan filmlerine daha çok yardımcı rollerle katkı sağlıyordu. Başta Batman Başlıyor (Batman Begins, 2005) olmak üzere üçlemenin tamamında ‘Scarecrow’ karakterini canlandıran ve yönetmenin Yıldızlararası ve Dunkirk (2017) filmlerinde de seyirci karşısına çıkan Murphy, Nolan’ın yeni filminde bu kez ana karakterlerden birini canlandırmaya hazırlanıyor.

3. Oppenheimer’da Yer Alacak Diğer Oyuncular

Florence Pugh
Florence Pugh

Filmde bu üç isme Florence Pugh, Rami Malek, Benny Safdie ve Emily Blunt gibi pek çok yıldız eşlik edecek. Pugh, Oppenheimer’la ilişkiye giren Komünist Parti üyesi Jean Tatlock’u, Safdie hidrojen bombasının mucidi olarak tanınan, Manhattan Projesi’nde de görev alan Macar bilim insanı Edward Teller’ı, Emily Blunt ise Oppenheimer’ın eşi Katherine Oppenheimer’ı canlandıracak. Rami Malek’in de seyirci karşısına bir bilim insanı olarak çıkacağı belirtiliyor.

4. Nolan’ın Önceki Biyografi Girişimi

Howard Hughes
Howard Hughes

Christopher Nolan’ın on ikinci filmi ‘Oppenheimer’ yönetmenin imza atacağı ilk biyografi projesi olma özelliğini taşısa da kendisi hikâyelerinde daha önce Nikola Tesla gibi tarihî figürlere yer vermiş, hattâ yıllar önce de bir başka biyografi için kolları sıvamıştı. Bir röportajında Uykusuz’un (Insomnia, 2002) ardından milyarder Howard Hughes’un hayatını beyazperdeye uyarlamak için bir senaryo hazırlığına giriştiğine ancak aynı vakitlerde Martin Scorsese’nin Göklerin Hâkimi’ne (The Aviator, 2004) imza atmasından dolayı bu projeden vazgeçtiğine değinmişti.

5. Stüdyo Değişikliği

Universal Studios

‘Oppenheimer’la ilgili en önemli gelişmelerden biri de Nolan’ın yirmi yılın sonunda çalıştığı stüdyoyu değiştirmesi. Uykusuz’dan beri filmlerini Warner Bros. çatısı altında üreten ve stüdyoyu evi gibi gördüğünü dile getiren Christopher Nolan, yeni filmi için Universal’la anlaştı. Nolan ile Warner Bros. arasında yaşanan sorunların başında, geçtiğimiz yaz pandeminin ardından sinema salonlarına geri dönüşü müjdeleme misyonuyla vizyona giren Tenet’ın ve stüdyonun yayın politikalarının geldiğini söylemek mümkün. O dönemde alınan, 2021’de gösterime girecek tüm Warner Bros. filmlerinin vizyon gösterimlerini takiben bir ay içinde HBO Max’te de yayınlanacağı kararını eleştirenler arasında Christopher Nolan da bulunuyordu. Yönetmenin eleştirisinin temelinde ise pek çok sinemacıyla işbirliği içindeki stüdyonun bu kararı kimseye danışmadan almış olması yatıyordu.

6. Universal’dan Geniş Gösterim Sözü

Christopher Nolan

Neredeyse yirmi yılın ardından Christopher Nolan’ın stüdyo değiştirerek Universal’a geçmesi, yönetmenin bundan sonraki projelerinde uygulanacak bazı gösterim politikalarına da ışık tutuyor. Bu değişiklikten hareketle Universal’ın ‘Oppenheimer’ın gösterim süreci için uzun bir takvim hazırlığında olduğu belirtiliyor. Yapılan açıklamalara göre stüdyo ‘Oppenheimer’ın yüz gün boyunca sinema salonlarında kalacağının garantisini Nolan’a vermiş durumda. Ayrıca stüdyo, sahibi olduğu sinema salonlarında ve dijital platformlarda şart koştuğu ‘açılış haftası hasılatı’ veya ‘eşzamanlı hibrit gösterim’ gibi uygulamaların hiçbirinin Nolan için geçerli olmayacağının altını çiziyor.

7. Hoyte Van Hoytema Geri Dönüyor

Hoyte Van Hoytema, Interstellar

Gir Kanıma (Låt den Rätte Komma in, 2008), Köstebek (Tinker Tailor Soldier Spy, 2011) ve Aşk (Her, 2013) gibi filmlerin görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema, Christopher Nolan’la da Yıldızlarası, Dunkirk ve Tenet’ta işbirliği yapmıştı. Dunkirk’teki çalışmasıyla 2018 yılında En İyi Görüntü Yönetmeni dalında Oscar’a aday gösterilen Van Hoytema ‘Oppenheimer’ın da görüntü yönetmenliğini üstlenecek.

8. Kurgu Yeniden Jennifer Lame’e Emanet

Jennifer Lame

Christopher Nolan’la ilk kez Tenet için bir araya gelen ve daha önce Frances Ha (2012), Yaşamın Kıyısında (Manchester by the Sea, 2016), Ayin (Hereditary, 2018) ve Marriage Story (2019) gibi önemli filmlerin kurgusunu üstlenen Jennifer Lame, ‘Oppenheimer’da da yer alacak. Uykusuz’dan itibaren tüm filmlerinin kurgusunu Lee Smith’e emanet eden ancak Tenet için Jennifer Lame’le anlaşan Nolan Lame’le çalışmaktan büyük keyif aldığını ve onun, kurgulaması çok zor bir film olan Tenet’ın altından başarıyla kalktığını dile getirmişti.

9. Nolan’ın Çıkış Noktası

Robert Oppenheimer

Christopher Nolan çekeceği ilk biyografik filmde Pulitzer ödüllü ‘American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer’ kitabını temel alıyor. Oppenheimer’ın hayatını yirmi yılı aşkın bir süre boyunca araştırmış Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in kaleme aldığı metni Nolan kendi senaryolaştıracak. 

10. Filmin Bütçesi

Christopher Nolan

Variety tarafından aktarılan bilgiler ‘Oppenheimer’ın bütçesinin 100 milyon dolar civarında olacağını gösteriyor. Son filmi Tenet’ı bunun yaklaşık iki katına mal eden ve pek çok filminde de daha yüksek bütçelerle çalışan Nolan açısından bu projenin kariyerinin en düşük bütçeli filmlerinden biri olacağını söylemek mümkün.

Kaynak: IndieWire

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.