Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Mart – 4 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Mart – 4 Nisan)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI Ödülü kazanan Sömürgeciler ve En İyi Film dâhil yedi dalda Oscar’a uzanan Oppenheimer dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra dijital platformlarda ve vizyonda gösterime giren pek çok yapım da farklı alternatifler oluşturuyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Şilili yönetmen Felipe Gálvez’in ilk uzun metraj filmi Sömürgeciler ve başrolüne Cillian Murphy’yi taşıyan Christopher Nolan imzalı Oppenheimer öne çıkıyor. Şili’nin toplumsal belleğine kazınan Selk’nam soykırımı odağında western öğelerle bezeli bir hikâye anlatan Sömürgeciler Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI Ödülü’nü kazandı. Teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın yaşam öyküsünü anlatan Oppenheimer ise En İyi Film dâhil yedi dalda Oscar’a layık bulundu. Sinema salonlarında vizyona giren filmler arasında Bill Murray, Ernie Hudson, Dan Aykroyd gibi yıldız isimlerin de rol aldığı Hayalet Avcıları: Ürperti öne çıkıyor. Ankara Valiliği’nce yasaklanması sonrası ‘küründen online’ bir şekilde gerçekleştirilen 12. Pembe Hayat KuirFest’in #HasOnline programında da dikkat çekici alternatifler yakalamak mümkün.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

The Beautiful Game

Netflix Türkiye

Thea Sharrock imzalı The Beautiful Game Netflix Türkiye’de gösterimde. Film Roma’da düzenlenen Evsizler Dünya Kupası’na katılmak üzere yola koyulan bir İngiliz futbol takımına odaklanıyor. Senaryosunu Frank Cottrell Boyce’ın yazdığı The Beautiful Game‘de Bill Nighy, Micheal Ward ve Susan Wokoma gibi isimler rol alıyor.

Glass

Netflix Türkiye

M. Night Shyamalan’ın yazıp yönettiği Glass (2019) Netflix Türkiye’de yayında. Usta yönetmenin 2000’de çektiği Ölümsüz (Unbreakable) ile Parçalanmış (Split, 2016) filmlerindeki evrenleri bir araya getiren Glass birbirinden farklı karakter ve geçmişlere sahip üç kişinin bir akıl hastanesine kapatılması sonrası yaşananları anlatıyor. Filmde başrolleri James McAvoy, Bruce Willis ve Samuel L. Jackson paylaşıyor.

Kirikou ve Vahşi Hayvanlar

MUBI Türkiye

Animasyon ustası Michel Ocelot’nun Bénédicte Galup ile birlikte yönettiği Kirikou ve Vahşi Hayvanlar (Kirikou et les bêtes sauvages, 2005) MUBI Türkiye’de yayında. Ocelot’nun 1998’de çektiği Kirikou ve Büyücü‘nün (Kirikou et la Sorcière) devamı olan film, Afrika’nın küçük bir köyünde doğan Kirikou’nun hayatının başka bir dönemini takip ediyor. Kirikou ve Vahşi Hayvanlar Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi.

Muhtemel Aşk

MUBI Türkiye

Thomas Stuber imzalı Muhtemel Aşk (In den Gängen, 2018) MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Son olarak Cannes’da Altın Palmiye’ye layık bulunan Bir Düşüşün Anatomisi‘ndeki (Anatomie d’une chute, 2023) performansıyla büyük beğeni kazanan Sandra Hüller ile Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü’nü alan Büyük Özgürlük (Große Freiheit, 2021) filminde canlandırdığı karakterle övgü toplayan Franz Rogowski’nin başrollerini paylaştığı film karanlık geçmişinden kaçmaya ve bugüne tutunmaya çalışan genç bir adama odaklanıyor. Muhtemel Aşk Berlin Film Festivali’nden Ekümenlik Jüri Ödülü’yle ayrıldı.

Oppenheimer

Prime Video

Başrolüne Cillian Murphy’yi taşıyan Christopher Nolan imzalı Oppenheimer (2023) Prime Video’da yayında. Atom bombasının mucidi olarak tanınan teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın yaşam öyküsünü anlatan film bilhassa teknik detaylarıyla dikkat çekiyor. Oppenheimer’ın biyografisi ‘American Prometheus’ adlı kitaptan uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Emily Blunt, Matt Damon, Robert Downey Jr. gibi isimler de yer alıyor. Mart ayında düzenlenen 96. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dâhil yedi dalda Oscar kazanan Oppenheimer‘ın Altın Küre’den BAFTA’ya çeşitli film organizasyonları ve festivallerden çok sayıda ödülü bulunuyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayınız.

The Outfit

Netflix Türkiye

Enigma (The Imitation Game, 2014) ve The Last Days of Night (2021) gibi filmlerin senaristi Graham Moore’un yönetmen koltuğunda oturduğu The Outfit (2022) Netflix Türkiye’de izlenebiliyor. Moore’un senaryosunu Johnathan McClain ile birlikte yazdığı film 1950’lerde geçiyor ve dükkânı tehlikeli bir gangster grubun savaş alanına dönüşen İngiliz bir terzinin geceden sağ çıkma mücadelesini anlatıyor. Mark Rylance, Zoey Deutch, John Gumley-Mason gibi isimlerin rol aldığı The Outfit’in prömiyeri Berlinale’nin Special Gala bölümünde gerçekleşti.

Pembe Hayat KuirFest’ten #HasOnline

23-25 Şubat tarihleri arasında yapılması planlanan ancak Ankara Valiliği’nin yasak kararıyla iptal edilen Pembe Hayat KuirFest’in 12’nci edisyonu ‘küründen online’ bir şekilde gerçekleşti. Festivali düzenleyen Pembe Hayat Derneği çevrimiçi programın hiçbir aksaklık yaşanmadan gerçekleştiğini duyurdu. KuirFest, ‘küründen online’ programını takip edemeyen ya da tekrar izlemek isteyenler için bir program daha düzenliyor. KuirFest’in #HasOnline ayağı 30-31 Mart tarihlerinde çevrimiçi gerçekleşecek. Seçkide Küba’dan Moskova’ya gelen dört genç lubunyanın hikâyesini anlatan Luis Alejandro Yero imzalı Moskova’dan Sevgiler (Calls from Moskow, 2023), interseks bireylerin yaşadığı zorluklar üzerinden LGBTİ+ bireylerin sistematik baskı ve zorbalığa nasıl karşı koyduklarını anlatan Tuğba Baykal imzalı Süper Kahraman İnterseks (Superhero Intersex, 2023), kadınların ve lubunyaların yaşadığı zorlukları ve verdikleri mücadelelere odaklanan Vuslat Karan ve Burcu Melekoğlu imzalı Bu Kalabalığı Hatırla: 6284 (Remember This Crowd : 6284, 2023) gibi filmler yer alıyor. Gösterimlerin çevrimiçi yapılacağı seçkideki filmlerin tamamına Pembe Hayat KuirFest’in sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabiliyor.

Renegade Nell

Disney+

Senaryosunu BAFTA ödüllü yazar Sally Wainwright’ın kaleme aldığı Renegade Nell (2024-) Disney+’ta başladı. 18. yüzyıl İngiltere’sinde geçen dizide işlemediği bir cinayetten dolayı suçlu ilan edilen ve ülkenin en kötü şöhretli haydutlarından birine dönüşen Neil Jackson’ın başından geçenler anlatılıyor. Louisa Harland’ın başrolde olduğu dizinin kadrosunda Nick Mohammed, Adrian Lester, Joely Richardson gibi isimler de yer alıyor.

Sömürgeciler

MUBI Türkiye

Şilili yönetmen Felipe Gálvez’in ilk uzun metraj filmi Sömürgeciler (Los colonos, 2023) MUBI Türkiye’de yayında. 1901 yılında Şili’de geçen film zengin toprak ağası José Menendez’in arazisini koruması için üç atlı tutmasıyla yaşananları anlatıyor. Şili’nin toplumsal belleğine kazınan Selk’nam soykırımına odaklanan film gerçeklerle resmî tarih arasındaki farkı gözler önüne sererken ülke tarihinin karanlık bir dönemine de ışık tutuyor. Western öğeleri taşıyan filmin oyuncu kadrosunda Camilo Arancibia, Mark Stanley, Benjamin Westfall ve Alfredo Castro yer alıyor. Şili’nin Oscar adayı olan Sömürgeciler, Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde gösterildi ve festivalden FIPRESCI Ödülü’yle ayrıldı.

Şark Ekspresinde Cinayet 

MUBI Türkiye

Polisiye edebiyatın usta kalemlerinden Agatha Christie’nin romanından Sidney Lumet tarafından filme uyarlanan Şark Ekspresinde Cinayet (Murder on the Orient Express, 1974) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Filmde yeni bir görev için çağrıldığı İstanbul’a gitmek üzerine Şark Ekspresi’ne binen dedektif Hercule Poirot’nun, yolculuk sırasında kompartımanlardan birinde işlenen bir cinayeti çözmeye çalışması anlatılıyor. Albert Finney’nin efsanevi dedektife hayat verdiği filmde ona Lauren Bacall, Sean Connery, Anthony Perkins ve Ingrid Bergman eşlik ediyor. Bergman filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Hayalet Avcıları: Ürperti

2021 yapımı Hayalet Avcıları: Öteki Dünya‘nın (Ghostbusters: Afterlife) devam hikâyesi olan Gil Kenan imzalı Hayalet Avcıları: Ürperti (Ghostbusters: Frozen Empire) bu hafta seyirciyle buluşuyor. Filmde ikinci bir Buzul Çağı’nın eşiğindeki dünyayı kurtarmarmak için asıl Hayalet Avcıları ekibiyle bir araya gelen yeni takımın yeryüzünü donduran bu şeytani bir varlığa karşı mücadelesi anlatılıyor. Oyuncu kadrosunda Paul Rudd, Carrie Coon, Mckenna Grace ve Finn Wolfhard’ın yer aldığı filmde onlara 1984’te ilk filmi çekilen orijinal Hayalet Avcıları (Ghostbusters) serisinden Bill Murray, Ernie Hudson, Dan Aykroyd gibi yıldız isimler eşlik ediyor. Hayalet Avcıları: Ürperti, serinin orijinal filmlerinin yönetmeni Ivan Reitman’ın 2022’deki vefatı sonrası yönetmen ya da yapımcı olarak yer almadığı ilk Hayalet Avcıları filmi.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.