Şu An Okunan
İstanbul Modern’de ‘Biz de Varız!’

İstanbul Modern’de ‘Biz de Varız!’

Ferit Karahan

18 Ocak – 7 Şubat

İstanbul Modern Sinema‘nın Türkiye sinemasından yeni çıkan filmleri izleyiciyle buluşturan ‘Biz de Varız!’ programı onuncu yaşını kutluyor. Yeni yılın bu ilk programı son iki senenin öne çıkan yapımlarını bir araya getiriyor. Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan Fikret Reyhan imzalı Çatlak (2020), Barış Sarhan’ın dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan, İstanbul ve Adana Altın Koza film festivallerinden çeşitli ödüllerle ayrılan ilk uzun metrajlı filmi Cemil Şov (2021), dünya prömiyerini Berlinale’nin Panorama bölümünde yapan ve buradan FIPRESCI Ödülü’yle dönen Ferit Karahan imzalı Okul Tıraşı (2021), dünya prömiyerini yaptığı 42. Moskova Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’yle ayrılan Erdem Tepegöz imzalı Gölgeler İçinde (2020) bunların başında geliyor. Mehmet Ali Konar’ın 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney Ödülü ve SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü’nü kazanan filmi Zîn ve Ali’nin Hikâyesi (2021), başrolündeki Ahmet Melih Yılmaz’a 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Umut Vaat Eden Genç Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran Barış Hancıoğulları imzalı Yeniden Leyla (2020) ve ‘Biz de Varız!’ kapsamında ilk kez çevrimiçi gösterilecek olan Tunç Şahin imzalı İnsanlar İkiye Ayrılır (2020) da seçkide yer alıyor.


Advertisement

Programda geçtiğimiz senenin öne çıkan belgesellerinden örnekler de yer alıyor. Ümran Safter’in Nesuhi ve Ahmet Ertegün kardeşlerin caza olan ilgisini anlatırken Atlantic Records’ın hikâyesini de takip eden belgeseli Kapıyı Açık Bırak (2021) ve Didem Şahin’in yaşamından ve çevresinden ilhamla Türkiye’den Almanya’ya göçün öyküsünü anlattığı Acı ve Tatlı (2021) program kapsamında izlenebilecek.

Kapıyı Açık Bırak

18 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek gösterimlere katılım ücretsiz olup filmlerin yönetmenleri ve ekiplerinin katılacağı kısa söyleşiler İstanbul Modern’in YouTube kanalı üzerinden yayınlanacak. ‘Biz de Varız!’ program takvimi ise şu şekilde:

  • Okul Tıraşı – 18-20 Ocak
  • Gölgeler İçinde – 20-22 Ocak
  • Yeniden Leyla – 22-24 Ocak
  • Kapıyı Açık Bırak – 25-27 Ocak
  • Cemil Şov – 27-29 Ocak
  • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi – 29-31 Ocak
  • Acı ve Tatlı – 1-3 Şubat
  • Çatlak – 3-5 Şubat
  • İnsanlar İkiye Ayrılır – 5-7 Şubat

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.