Şu An Okunan
Vizyonda Bu Hafta: 17 Aralık

Vizyonda Bu Hafta: 17 Aralık

Kumbara

Beş yeni yapımın gösterime girdiği bu hafta serinin yeni filmi Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok, Maggie Gyllenhaal’un Venedik’ten ödüllü Karanlık Kız’ı ve Ferit Karol’un Altın Portakal’da ödül kazanan Kumbara’sı öne çıkıyor.


Karanlık Kız / The Lost Daughter

Orta yaşlı edebiyat profesörü Leda, bir sahil kasabasında yaptığı tatil sırasında genç bir anne ile kızı arasındaki ilişkiyi gözlemlemeye başlar. Bu süreç, karanlık anılarının canlanmasına ve Leda’nın travmatik geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalmasına yol açacaktır.


Advertisement

İZLENMELİ Mİ? Yıldız oyuncu Maggie Gyllenhaal’un ilk yönetmenlik denemesi Karanlık Kız hayatı boyunca kendini kötü bir anne olarak gören bir kadının kendini kabullenme mücadelesine odaklanan bir dram. Napoli Romanları’yla tanınan Elena Ferrante’nin eserinden uyarlanan film Venedik Film Festivali’nde yarışmış ve Gyllenhaal’a En İyi Senaryo ödülünü kazandırmıştı.

Yönetmen: Maggie Gyllenhaal

Senaryo: Maggie Gyllenhaal (Elena Ferrante’nin romanından)

Oyuncular: Olivia Colman (Leda), Dakota Johnson (Nina), Jessie Buckley (Leda’nın gençliği), Peter Sarsgaard (Profesör Hardy), Paul Mescal (Will)

ABD-Yunanistan/2021/İngilizce-İtalyanca/122 dk./Bir Film

Vizyon Tarihi: 17 Aralık


Kumbara

Ailesiyle birlikte orta hâlli bir hayat süren Orhan’ın kefil olduğu bir arkadaşı beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolur. Zaten ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçmekte olan Orhan bu olaydan sonra ek iş yapmaya başlar. Ancak bu süreçte başta eşi Ayfer olma üzere çevresiyle ilişkileri giderek bozulacaktır.

İZLENMELİ Mİ? Kısa filmleriyle tanınan Ferit Karol’un ilk uzun metrajı Kumbara dramatik bir karakter portresi çizerken kurgunun ve müziğin katkısıyla gerilim yüklü bir atmosfer kurmayı başarıyor. Başrollerdeki Murat Kılıç ve Gülçin Kültür Şahin’in kuvvetli performanslar ortaya koyduğu film, geçtiğimiz yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Behlül Dal En İyi İlk Film ödülüyle ayrılmıştı.

Yönetmen: Ferit Karol

Senaryo: Ferit Karol, Serkan Fakılı

Oyuncular: Murat Kılıç (Orhan), Gülçin Kültür Şahin (Ayfer), Mert Ateş

Türkiye/2020/Türkçe/94 dk./Nefes Films (Başka Sinema)

Vizyon Tarihi: 17 Aralık


Maşa ile Koca Ayı 4 / Masha And The Bear: Masha’s Songs

Küçük Masha, sadık dostu Koca Ayı’yla birlikte yeni maceralara atılır.

İZLENMELİ Mİ? Rusya yapımı popüler Masha ile Koca Ayı serisinin dördüncü filmi de öncekiler gibi, çok küçük yaştaki çocuklara yönelik bir animasyon.

Yönetmen: Roly Gutiérrez

Rusya/2020/Rusça/56 dk./BG Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 17 Aralık


Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok / Spider-Man: No Way Home

Örümcek-Adam’ın kimliği artık açığa çıkmıştır. Peter Parker Doktor Strange’in yardımına başvurur. Ancak yapılan bir büyü, başka dünyalardan tehlikeli düşmanların ortaya çıkmasına yol açar. Peter’ın Örümcek-Adam olmanın gerçek anlamını keşfetmesi gerekecektir.

İZLENMELİ Mİ? Yeni üçlemenin son halkası Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok’ta olaylar, bir önceki film Örümcek-Adam: Evden Uzakta’nın (Spider-Man: Far From Home, 2019) hemen sonrasında geçiyor. Peter Parker’ı bir kez daha Tom Holland’ın canlandırdığı filmde Marvel Sinematik Evreni karakterlerinden Doktor Strange de hikâyeye dâhil oluyor.

Yönetmen: Jon Watts

Senaryo: Chris McKenna, Erik Sommers (Stan Lee’nin çizgi romanından)

Oyuncular: Tom Holland (Peter Parker), Zendaya (MJ), Benedict Cumberbatch (Doktor Strange), Marisa Tomei (May Parker), Willem Dafoe (Norman Osborn), Alfred Molina (Doktor Otto Octavius)

ABD-İzlanda/2021/İngilizce/150 dk./WB

Vizyon Tarihi: 17 Aralık


Yarım Kalan Hayat / Quad

Hayatı dolu dolu yaşayan iş adamı Adam Niskar ağır bir kaza geçirir ve tekerlekli sandalyeye mahkûm olur. Bu olay tüm yaşamını ve çevresine bakışını kökünden değiştirecektir.

İZLENMELİ Mİ? Daha ziyade American Crime Story ve Fargo gibi dizilerdeki katkısıyla tanınan Michael Uppendahl’ın ilk uzun metrajı Quad, benzerlerini sık sık izlediğimiz türden bir dram.

Yönetmen: Michael Uppendahl

Senaryo: Michael Burke, Brett Johnson

Oyuncular: Aaron Paul (Adam Niskar), Lena Olin (Yevgeniya), Tom Berenger (Jerry Niskar), Celia Weston (Arlene Niskar), Michael Weston (Ross Niskar)

ABD/2020/İngilizce/100 dk./Ela Film (CJ ENM)

Vizyon Tarihi: 17 Aralık

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.