Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (5-11 Ocak)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Canavar, The Curse, Kör Noktada, Nasıl Seks Yapacağız? ve Society of the Snow gibi yapımlar öne çıkıyor.

Haftalık öneri listemiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden Hirokazu Koreeda’nın yeni filmi Canavar, yaratıcılığını son dönemin ilgi çekici isimlerinden Nathan Fielder ve Benny Safdie’nin üstlendiği dizi The Curse, Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünden ödüllü Nasıl Seks Yapacağız?, İspanya’nın Oscar adayı Society of the Snow ve Ayşe Polat imzalı Kör Noktada gibi yapımlar öne çıkıyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Bakırköy Underground

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Berkay Şatır’ın yaptığı Bakırköy Underground (2022) MUBI Türkiye’de gösterimde. Film, bir dönemin müzik dünyasında kendine has izler bırakmış Bakırköy rock ve metal dünyasının geçmişine uzanıyor.

Canavar

MUBI Türkiye

Güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden Hirokazu Koreeda’nın yeni filmi Canavar (Kaibutsu, 2023) MUBI Türkiye’de yayında. Dünya prömiyerini Cannes’ın ana yarışmasında yapan film davranışları bir anda değişmeye başlayan 11 yaşındaki Minato’nun yaşamına odaklanıyor.

The Curse

BluTV

Yaratıcılığını son dönemin ilgi çekici isimlerinden Nathan Fielder ve Benny Safdie’nin üstlendiği dizi The Curse (2023- ) BluTV’de gösterimde. İkilinin Emma Stone’la birlikte başrollerinde de yer aldığı ve pek çoklarına göre 2023’ün en iyi dizileri arasında yer alan The Curse, ‘Fliplanthropy’ adlı bir televizyon şovunda yer alan bir çiftin yaşadıklarına odaklanıyor.

Euphoria – 2. Sezon 

BluTV

Yayınlandığı günden itibaren hızla popülerleşen ve çağımızın en önemli gençlik anlatılarından birine imza atan Euphoria’nın (2019- ) 2. sezonu BluTV kataloğuna eklendi. Zendaya başta olmak üzere kalabalık ve başarılı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken dizinin yaratıcılığını Sam Levinson üstleniyor. 

Foe

Prime Video 

Başrollerine Saoirse Ronan ve Paul Mescal’i taşıyan Foe (2023) Prime Video’da gösterime girdi. Yönetmenliğini Garth Davis’in yaptığı ve aynı adlı romandan uyarlanan bilimkurgu filmi çiftliklerinde huzur içinde yaşayan bir çiftin aldıkları büyük bir haberle hayatlarının değişmesini konu ediniyor.

Masumiyetin İntiharı

MUBI Türkiye

Sofia Coppola’nın ilk uzun metrajı Masumiyetin İntiharı (The Virgin Suicides, 1999) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Jeffrey Eugenides’in romanından uyarlanan film 1970’li yıllarda Detroit’te yaşayan beş kız kardeşin yaşamına odaklanıyor. 

Nasıl Seks Yapacağız?

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Molly Manning Walker’ın yaptığı Nasıl Seks Yapacağız? (How to Have Sex, 2023) MUBI Türkiye’de yayında. Üç genç kadının beraber geçirdiği tatile odaklanan film bilhassa rıza meselesi üzerine dikkat çekici bir anlatı oluşturuyor. Film dünya prömiyerini Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde yaptı ve burada büyük ödülü kazandı. 

Filmi Öykü Sofuoğlu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

Society of the Snow

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini J.A. Bayona’nın yaptığı Society of the Snow (2023) Netflix Türkiye’de yayında. 1972’te yaşanan gerçek bir olaydan yola çıkan film uçak kazası geçiren bir rugby takımının doğada hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor. Film, İspanya’nın Oscar adayı olarak seçildi ve 15 filmlik kısa listeye kalmayı başardı. 

Takip

MUBI Türkiye

Christopher Nolan’ın ilk uzun metrajı, 1998 yapımı Takip (Following) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Nolan’ın yazdığı, yönettiği, kurguladığı ve yapımcılığını üstlendiği film yabancıları izleme huyu olan genç bir yazarın bir hırsızla tanışmasını takip ediyor. 

The White Lotus – 2. Sezon

BluTV

HBO’nun son dönemdeki en başarılı yapımlarından The White Lotus’un (2021- ) 2. sezonu BluTV kataloğuna eklendi. İlk sezonu gibi bir tatil köyünde bir araya gelen bir grup zengin yabancının hayatına ve tesis çalışanlarıyla ilişkilerine odaklanan dizinin yeni sezonu Sicilya’yı mesken ediniyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Atan Kazanır 

Yönetmenliğini Taika Waititi’nin üstlendiği Atan Kazanır (Next Goal Wins, 2023) haftanın vizyon filmlerinden biri. Güney Pasifik Okyanusu kesiminde konuşlanmış bir ada ülkesi olan Amerikan Samoası’nın futbol takımının hikâyesini anlatan film takımın 2014 Dünya Kupası elemelerinde yaşadıklarına odaklanıyor.

Kör Noktada

Ayşe Polat imzalı Kör Noktada (Im Toten Winkel, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. 2023 Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar bölümünde dünya prömiyerini yapan film sonrasında pek çok festival dolaştı ve ödüller kazandı. Almanya’dan gelip Türkiye’nin kuzeydoğusunda çekim yapan bir film ekibini takip eden Kör Noktada seyircisini gerek hikâyesi gerek estetik tercihleriyle parçalı bir yapının parçası yapıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.