Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (9-15 Aralık)

Ayrılma Kararı, Decision to Leave

Haftanın öne çıkan vizyon filmi Emin Alper’in merakla beklenen Kurak Günler’i. Dijital platformlar tarafında ise Park Chan-wook imzalı Ayrılma Kararı dikkat çekiyor.

Haftalık seyir gündemini takip ettiğimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta iki önemli yönetmenin yeni filmleri dikkat çekiyor. Emin Alper’in Cannes’daki dünya prömiyerinden bu yana gündemde olan yeni filmi Kurak Günler vizyonda öne çıkarken ilk gösterimini yine Cannes’da yapan Park Chan-wook imzalı Ayrılma Kararı da dijital platfomlarda dikkat çeken yapım konumunda. Guillermo del Toro’nun yeni pinokyo uyarlaması ve David Lowery imzalı Yeşil Şövalye de dikkate değer alternatifler. 


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ayrılma Kararı

MUBI Türkiye

Güney Kore sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Park Chan-wook’un yeni filmi Ayrılma Kararı (Heojil kyolshim, 2022) MUBI Türkiye’de yayında. Bir cinayeti araştıran dedektifin bir sarmal misali yaşananların içine gömülmesini anlatan film polisiye kodlarına kendine has bir gözle bakıyor.

Bayrak

MUBI Türkiye

‘Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur’ adlı tek kişilik gösterisiyle de tanınan Pınar Göktaş’ın 2021 yapımı kısa filmi Bayrak, MUBI Türkiye’de gösterimde. Film, İstanbul’un muhafazakâr bir mahallesinde yaşayan bir kadının iç çamaşırını komşusunun balkonuna düşürmesi sonrası yaşananları anlatıyor. 

Filma 

Filma: Feminist Film Festivali, Ukrayna’daki elektrik kesintilerine rağmen bu yıl da düzenleniyor. Feminist kolektif Filma’nın ikincisini gerçekleştirdiği festivalde yer alan filmler 9 Aralık’a kadar çevrimiçi erişime açık.

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Netflix Türkiye

Usta yönetmen Guillermo del Toro’nun pinokyo uyarlaması Guillermo del Toro’s Pinocchio (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Klasik metne kendine has bir bakış getiren Guillermo del Toro’nun filminin seslendirme kadrosunda Ewan McGregor, John Turturro, Ron Perlman, Cate Blanchett, Christoph Waltz ve Tilda Swinton gibi isimler yer alıyor.

Konuş Onunla 

MUBI Türkiye

Pedro Almodóvar’ın en sevilen filmlerinden Konuş Onunla (Hable con ella, 2002) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Komadaki iki kadın üzerinden bir arkadaşlık geliştiren iki adamın hikâyesine odaklanan film Almodóvar’a En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar kazandırmıştı.

Onur Ünlü Filmleri

BluTV

Onur Ünlü’nün uzun soluklu kariyerinin farklı duraklarından filmler BluTV kataloğuna eklendi. Dijital platform üzerinden Güneşin Oğlu (2008), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi (2011), Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) ve Put Şeylere’nin (2017) de aralarında olduğu yedi Onur Ünlü filmi izlenebiliyor.

Şantaj

MUBI Türkiye

Alfred Hitchcock’un erken dönem eserlerinden Şantaj (Blackmail, 1929) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yapımına sessiz bir film olarak başlanan ancak sonrasında sesli olarak gösterime çıkan Şantaj, İngiltere’nin ilk sesli filmi olarak biliniyor. 

Yeşil Şövalye

BluTV

Yönetmenliğini Bir Hayalet Hikâyesi’yle (A Ghost Story, 2017) tanınan David Lowery’nin üstlendiği Yeşil Şövalye (The Green Knight, 2021), BluTV kataloğuna eklendi. 14. yüzyıl İngiliz romanı ‘Sir Gawain ve Yeşil Şövalye’nin modern bir uyarlaması olan filmin başrollerini Dev Patel, Alicia Vikander ve Joel Edgerton paylaşıyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayın.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kurak Günler

Emin Alper’in dünya prömiyerini Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde yapan yeni filmi Kurak Günler (2022) bu hafta vizyonda. Cannes sonrası katıldığı pek çok festivalde çok sayıda ödül kazanan film bu yılın öne çıkan yerli filmlerinden birisi. Başrolüne Selahattin Paşalı’yı taşıyan Kurak Günler, Yanıklar adlı bir Anadolu kasabasına yeni atanan genç savcı Emre’nin kasabadaki düzenle karşılaşmasını ve kendini bir sarmalın içinde bulmasını anlatıyor. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.