Şu An Okunan
Altyazı Yazarları Seçti: 2022’nin En İyi Dizileri

Altyazı Yazarları Seçti: 2022’nin En İyi Dizileri

Altyazı yazarlarının oylarıyla belirlenen yılın en iyi yapımları listelerimizde sıra dizilerde. Dizilerin gitgide yükselişe geçtiği 2022’yi Altyazı yazarlarının kişisel listelerinden oluşan ‘2022’nin En İyi Dizileri’ listesiyle uğurluyoruz.

2022’yi geride bırakmaya hazırlanırken her zaman olduğu gibi yılın bıraktığı izleri senenin önemli yapımlarında aramaya devam ediyoruz. Geleneksel Altyazı listelerinde sıra bu kez dizilerde. Altyazı yazarlarının kişisel listeleriyle belirlenen ‘2022’nin En İyi Dizileri’ listemizde beş dizi yer alıyor. Listelerimizi hem bu sene ilk defa yayınlanan hem de yeni sezonuyla ekranlara gelen dizilerden seçtiğimizi hatırlatalım.

Altyazı yazarlarının seçimleriyle oluşturduğumuz ‘2022’nin En İyi Dizileri’ listesi bu yıl Ali Ercivan, Aslı Ildır, Eray Yıldız, Fırat Yücel, Janet Barış, Kaan Karsan, Hasan Cömert’in oylarıyla şekillendi.

Yazarlarımızın kişisel listelerine sayfanın sonundan ulaşabilirsiniz.


2022’nin En İyi Dizileri

5. The Rehearsal

Nathan for You isimli komedi serisiyle tanınan Nathan Fielder imzalı The Rehearsal, senenin en ilginç yapımlarından. Fielder’ın sıradan insanları gündelik hayatta karşılarına çıkabilecek olaylar ve zorluklar konusunda “provalar” yaptırdığı HBO yapımı dizi, sıradışı set tasarımı ve diyaloglarıyla dikkat çeken ve kurmacayla gerçeklik arasında gidip gelen bir “belgesel komedi” (docu-comedy).

4. Station Eleven

Emily St. John Mandel’in 2014 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan ve yaratıcılığını Patrick Somerville’in üstlendiği Station Eleven, post-apokaliptik bir evrende geçen bir distopya. HBO yapımı olan dizi, medeniyetin çöküşüne neden olan bir grip salgını sonrası dünyada geçiyor. Yarattığı distopik dünyayla son yılların en başarılı tür dizilerinden biri olarak gösterilen Station Eleven, salgından hayatta kalan ve geçimini oyunculuktan sağlayan gezgin bir grubun hikâyesine odaklanıyor.

3. The Sandman

İngiliz yazar Neil Gaiman’ın 1989-1996 yılları arasında yayımlanmış efsanevi çizgi romanından uyarladığı The Sandman yılın dikkat çeken yapımlarından biriydi. Gaiman’ın Netflix için ürettiği projenin başrolünde Tom Sturridge yer alırken, dizi bilhassa orijinal metne sadık kalan tarafıyla hayranların beğenisini kazandı. Sonsuzlardan Düş Lordu Morpheus’un değişime direnmekten vazgeçme yolculuğunu anlatan The Sandman’de Gaiman korku, fantezi ve ‘yüksek’ edebiyatı birbirine katıyor.

2. Atlanta

Yaratıcılığını Donald Glover’ın üstlendiği Atlanta, ABD’nin Atlanta şehrinin müzik dünyasına odaklanan dizi Afro-sürrealizm akımı üzerinden ırkçılık ve ayrımcılık gibi meseleleri inceliyor. Glover’ın yanı sıra Brian Tyree Henry, Lakeith Stanfield ve Zazie Beetz gibi isimlerin rol aldığı dizi gerek aldığı pek çok ödülle gerek yarattığı kendine has hayran kitlesiyle son dönemin dikkat çeken dizileri arasına adını yazdırmış durumda.

1. Severance

Yılın öne çıkan yeni dizilerinin başında elbette Severance geliyor. Yayınlandığı günlerden itibaren ciddi bir gündem yaratan ve şimdiden kendine has bir hayran kitlesi edinen dizi, distopya unsurlarını kullanan çarpıcı bir bilimkurgu. İnsanların zihinlerini iş ve işdışı kimliklere sahip olacak şekilde ikiye ayırabildiği, geç kapitalizmin cenneti olarak görülebilecek bir dünyada geçen Severance hafıza, emek sömürüsü ve direniş gibi meseleleri bölünen zihinler üzerinden ele alıyor. Yönetmenliğini Ben Stiller ve Aoife McArdle’ın üstlendiği ve başrolüne Adam Scott’ı taşıyan Severance şüphesiz ki bu yılın televizyon gündeminde en çok iz bırakan yapımların başında geliyor.


2022’nin En İyi Dizileri – Sinema Yazarlarının Listeleri

Ali Ercivan

1. Better Call Saul

2. Atlanta

3. The Good Fight

4. Evil

5. Severance

Aslı Ildır

1. Severance

2. The Sandman

3. Euphoria

4. Ramy

5. Heartstopper

Eray Yıldız

1. Severance

2. The Rehearsal

3. The Sandman

4. Heartstopper

5. The Bear

Fırat Yücel

1. Atlanta

2. Euphoria

3. Severance

4. The Sandman

5. Wednesday

Janet Barış

1. The White Lotus

2. The Crown

3. The Bear

4. Euphoria

5. Only Murders in the Building

Kaan Karsan

1. The Rehearsal

2. Station Eleven

3. Atlanta

4. Ramy

5. Severance

Hasan Cömert

1. Station Eleven

2. Severance

3. We Own This City

4. Andor

5. Irma Vep


Altyazı yazarlarının belirlediği ‘2022’nin En İyi Filmleri’ listesi için tıklayın.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.