Şu An Okunan
BluTV’de İzleyebileceğiniz 5 Kısa Film

BluTV’de İzleyebileceğiniz 5 Kısa Film

BluTV kısa film seçkisine yeni eklenen 5 filmi sizler için seçtik.

Tapınak Şövalyeleri
Yönetmenliğini Arda Ekşigil’in üstlendiği Tapınak Şövalyeleri (2018), “üç eski tanıdığın ufak tefek ve sıkış tıkış bir mahalle berberinde Kuran’ın değişik yorumları, gizli Hıristiyan tarikatları, kendi hayatları ve ölümden sonraki hayat üzerine münazaralarını” resmediyor. Tek mekânda geçen ve karakterlerin “dar” görüşlerinin adeta mekânsal sıkışmışlıkla ve dar kamera açılarıyla izleyiciye geçirilmeye çalışıldığı film, günümüz Türkiye’sinin bir panoramasını sunmaya çalışıyor. Türkiye’de 37. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen film, BluTV kısa film seçkisinde görülebilir.

Donut Paradise
Yönetmen koltuğunda Erdem Arslan’ın bulunduğu Donut Paradise (2019), Amerikan Rüyası ya da kapitalizm dendiğinde akla gelen ilk imgelerden biri olan “donut” imgesi üzerine kurulu bir deneysel kısa film. “Uğruna nefes aldığımız ve ter döktüğümüz dünya, vadedilmiş dünyamız” olarak tanımlanan Donut Cenneti’ne kısa bir bakış sunan film, klasik bir anlatı yapısına sahip olmayan, oldukça stilize ve atmosfere dayalı bir iş. Yönetmenin yine BluTV kısa film seçkisinde yer alan bir önceki filmi Pizza Pizza Amerika, benzer temalara farklı bir bakış atan bir iş olarak da izlenebilir.

Otis Tarda
Dünya prömiyerini 25. Saraybosna Film Festivali’nde, Türkiye prömiyerini ise 20. İzmir Kısa Film Festivali’nde gerçekleştiren Otis Tarda (2019), toplumsal cinsiyet rollerinin baskısının genç bir erkek üzerindeki etkilerini inceliyor. Annesi ve üvey babasıyla ava çıkan Uğur, nadir görülen Toy kuşunun sesini duyar. Ardından “erkekliğini” kanıtlamak için avın peşinden gider ve orada farklı bir sosyo-ekonomik sınıftan gelen, avcılığı bir gereklilik ve yaşam biçimi olarak tanıyan, “yemek için” avlanan Samet ile karşılaşır. Bilimsel adı “Otis Tarda” olan Toy kuşu, iki genç erkeğin iktidar savaşının ve güç gösterisinin bir sembolü haline gelir ve bu iktidar savaşı iki gencin bilinçaltındaki dürtülerin ortaya çıkmasına sebep olur. Yönetmen koltuğunda Emre Öksüz’ün bulunduğu filmin başrollerini ise Yiğit Ege Yazar ve Denizhan Akbaba paylaşıyor.

Misterio
Birçok uluslararası festivalden ödül kazanan ve yönetmenliğini Chema Garcia Ibarra’nın üstlendiği film Misterio (2013), İspanyol Katolik işçi sınıfı bir aileyi odağına alıyor. Neo-nazi oğlu ve kronik bir hastalığa sahip kocasıyla yaşayan ana karakterimiz uzay ve uzaylılara takıntı derecesinde kafayı takmış bir temizlik görevlisi. Meryem Ana’nın çeşitli suretlerde onlara göründüğünü ve onlarla konuştuklarını iddia eden bir grup insanı da paralel bir anlatımla ele alan Misterio, kara mizah öğeleri ile bezeli, absürd bir kısa film.

Vadi
Savaşların kılıçlarla yapıldığı bir dönemde, hayalî bir coğrafyada, sefere çıkan iki ordu karşı karşıya gelirler fakat aralarında bu iki orduyu birbirinden ayıran derin bir vadi vardır. Savaşın başlaması ve seferin devam etmesi gerektiğini düşünen komutanlar için bu vadi, savaşa engel değildir. Bu karar anlamsız bir trajediye yol açacaktır. Yönetmenliğini Can Erkan’ın, yazarlığını ise Salih Toprak’ın üstlendiği Vadi (2017), 18. İzmir Kısa Film Festivali’nde En İyi Animasyon Film Ödülü’nü kazandı.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.