Şu An Okunan
BluTV’de İzleyebileceğiniz 5 Kısa Film

BluTV’de İzleyebileceğiniz 5 Kısa Film

BluTV kataloğuna yakın zamanda eklenen dikkat çekici kısa filmlerden beşini sizin için seçtik.

Boşluk

Sevgilisi Gürkan’dan ayrılmak isteyen Simge ayrılık konuşmasını nasıl gerçekleştireceğini bilememektedir. Kendi başına yaptığı provalar işe yaramaz. Tam o esnada kapı çalar. Kargocu Halim, sipariş ettiği boncukları getirmiştir. Halim’in oyun oynamayı sevdiğini fark eden Simge ondan sevgilisi rolünü oynamasını rica eder. Halim kendisini bu role fazlasıyla kaptıracaktır… Elif Eda Karagöz’ün yönettiği Boşluk (2020) ikili ilişkilerde söylenmeyenleri, “boşluğu” ve diyalog kurma çabalarını ironik bir üslupla ele alan bir film.


Advertisement

Fotoğraf

Yaşadıkları yerden ayrılmak zorunda kalan insanlar, bir perdenin önünde son kez fotoğraflarını çektirirler. Fotoğrafçı çektiği fotoğrafları insanlara verir ve herkes perdenin önünden ayrılır. Yönetmenliğini Ozan Takış’ın üstlendiği Fotoğraf (2019), ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan tüm mültecilerin hayatlarından bir kesit sunuyor. Tamamı tek mekânda geçen ve diyalog içermeyen film, bu sayede söylemini dil ve millet sınırlarının ötesine taşıyarak evrensel bir temele oturtmayı başarıyor.

İmparatorlukta Zor Bir Gün

İmparatorlukta Zor Bir Gün

Sezen Kayhan’ın kısa filmi İmparatorlukta Zor Bir Gün (2018), Osmanlı dönemiyle ilgili bir TV dizisinde sanat asistanı olarak çalışan Cansu’yu odağına alıyor. Setin sanat bölümünü tek başına idare etmek zorunda kaldığı bir gün Cansu, tüm çabasına rağmen dizinin yönetmenini bir türlü mutlu edemez. Yönetmenin bitmek bitmeyen istekleri ve sert tavrının üzerine bir de tatsız bir haber alan Cansu için setteki deneyimi can sıkıcı bir hâl almaya başlar. Setlerdeki çalışma koşullarına ve mobbing’e yönelik ironik bir eleştiri niteliğindeki filmin başrolünde Ayris Alptekin bulunuyor.

Kuyruk

Yönetmenliğini Yiğit Hepsev’in üstlendiği Kuyruk (2019), sıra dışı bir sorundan mustarip orta yaşlı Ekrem’i odağına alıyor. Bu sorunuyla baş etmenin tuhaf bir yolunu bulan Ekrem, bir gün her zamanki gibi çöp atmaya çıktığında komşusu Şevval’le karşılaşır. Şevval Ekrem’in durumunun farkındadır ama buna pek de anlam veremez. Sokak boyunca yürürken aralarındaki muhabbet onları yakınlaştırır ve Ekrem için içsel bir yolculuğa dönüşür. Varoluşçu temalara eğilen Kuyruk fantastik ve yer yer absürd bir film.

Kuyruk

Tokyo Project

Başrolünü Elizabeth Moss’un üstlendiği HBO yapımı Tokyo Project (2017), Tokyo’ya iş seyahatine gelen bir adamla onu takip eden gizemli kadının macerasını konu alıyor. Prömiyerini Tribeca Film Festivali’nde yapan filmin yönetmeni daha önce Girls dizisinin birçok bölümünü yönetmiş olan Richard Shepard, ayrıca yapımcılarından biri de Lena Dunham’ın kendisi. Tokyo’ya giden iki yalnız Amerikan karakterle akıllara Bir Konuşabilse’yi (Lost in Translation, 2003) getiren film, sinematografisi ve müzik kullanımıyla öne çıkıyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.