Şu An Okunan
10. Seattle Türk Film Festivali

10. Seattle Türk Film Festivali

Aşk Mark ve Ölüm

3-4 Aralık

Seattle Türk Film Festivali 3-4 Aralık arasında gerçekleştireceği programla onuncu yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Festival Türkiye sinemasının son dönem dikkat çeken örneklerinden bir seçkinin yanı sıra kısa metraj ve belgesel filmlerden oluşan zengin bir programa sahip. Cem Kaya’nın prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan belgeseli Aşk, Mark ve Ölüm‘le açılışını yapacak festivale yönetmen Kaya da konuk olacak. Festivalin uzun metraj seçkisi ise şu şekilde: Prömiyerini Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde yapan Cem Özay imzalı Af (2020), İstanbul Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu (Halil Babür) ödüllerini kazanan Emre Erdoğdu imzalı Beni Sevenler Listesi (2021), Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu (Emel Göksu ve Ayşe Demirel) dâhil üç ödülle ayrılan Erhan Tahhuşoğlu imzalı Koridor (2021), prömiyerini yaptığı Berlinale’den En İyi Başrol Performansı (Meltem Kaptan), En İyi Senaryo ve Sanat Sinemaları Birliği Ödülü’ne layık bulunan Andreas Dresen imzalı Rabiye Kurnaz George W. Bush’a Karşı (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush, 2021) ve Cannes Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerine Türkiye’den katılan tek film olan, Altın Portakal’da En İyi Yönetmen dâhil dokuz ödül kazanan Emin Alper imzalı Kurak Günler.

Festival kapsamında 2014’ten bu yana düzenlenen Kısa Film Yarışması’na bu sene 300’e yakın başvuru yapıldı. Aram Dildar imzalı Adres‘in birincilik kazandığı yarışmanın ikincisi Mustafa Efelti imzalı Şero, üçüncüsü Benhur Bolhova imzalı Koyun oldu. Yarışmanın İlk Film Yapımcılığı dalının birincisi ise Mehmet Göksu’nun Sıfır Noktası filmi oldu. Bunların yanı sıra İlyas Soner Yıldırım’ın Alkarısı, Efe Subaşı’nın Mesafeler, Hazal Bayar ve Çağıl Saydam’ın Her Şey Canımı Sıkıyor, Ilgın Saçan’ın Ormanda, Volkan Güney Eker’in Larva, İnan Erbil’in Belki Bir Gün Gideriz ve Yasemin Demirci’nin Gece Kuşağı adlı kısaları da seçkide yer alıyor. Ayrıca yönetmen Aram Dildar festivale bizzat katılarak seyirciyle bir araya gelecek.

Festivalin belgesel seçkisinde ise Batukan Ceyran’ın Çöpova, Etna Özbek’in Nosema, Dilan Engin’in Eve Dönüş, Mehmet Buyruk’un Mermerin Sultanları ve İbrahim Abay’ın Halay Başı filmlerini izlemek mümkün.

Programda yer alan filmler festival boyunca SIFF Uptown üzerinden izlenebilecek. Festivale dair detaylar Seattle Türk Film Festivali’nin internet sitesi üzerinden takip edilebiliyor.

stff.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.