Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25 Kasım – 1 Aralık)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (25 Kasım – 1 Aralık)

Krallık Çıkış

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Krallık Çıkış, The Swimmers, Stutz, Wednesday, Kemikler ve Her Şey, Kutsal Örümcek gibi yapımlar öne çıkıyor.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta dijital platformlarda ve vizyonda gösterime girmiş pek çok yapım bir araya geliyor. Lars von Trier’in kült dizisine yıllar sonra çektiği devam sezonu Krallık Çıkış ve son yılların en çarpıcı belgesellerinden Sessizliğin Bakışı, MUBI Türkiye’de yayında. Netflix’te ise The Swimmers, Stutz ve Wednesday gibi yapımlar öne çıkıyor. Vizyonda ise bu hafta Luca Guadagnino’nun Kemikler ve Her Şey’inin yanı sıra Ali Abbasi’nin Kutsal Örümcek’i dikkat çekiyor.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Good Night Oppy

Amazon Prime Video

2003 yılında Mars’a araştırma amaçlı gönderilen ve 15 yıl boyunca gezegende kalan Opportunity (Oppy) adlı aracın hikâyesini anlatan belgesel Good Night Oppy (2022) Amazon Prime Video’da gösterimde. Filmin yönetmenliğini Ryan White üstleniyor.

Küçük Kadınlar

Netflix Türkiye

Greta Gerwig’in Louisa May Alcott’ın klasik eserinden uyarladığı Küçük Kadınlar (Little Women, 2019) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Daha önce defalarca sinemaya uyarlanan romanın bu yeni versiyonunda Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Laura Dern, Timothée Chalamet, Meryl Streep, Bob Odenkirk,  ve Louis Garrel gibi yıldızlar rol alıyor.

Krallık Çıkış

MUBI Türkiye

Lars von Trier’in 90’lı yıllarda iki sezon çektiği ve zamanla kült statüsüne yükselen Krallık’ın (Riget, 1990-1994) yıllar sonra gelen devam sezonu MUBI Türkiye’de yayında. Kurulduğundan bu yana ilk kez bir diziye yer veren MUBI’nin kataloğunda Krallık’ın ilk iki sezonunu da izlemek mümkün.

Sessizliğin Bakışı

MUBI Türkiye

2012 yapımı Öldürme Eylemi’yle (The Act of Killing) büyük olay yaratan Joshua Oppenheimer’ın aynı meseleye geri döndüğü filmi Sessizliğin Bakışı (The Look of Silence, 2014) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Endonezya’da 1965-1966 yılları arasında yaşanan soykırımın izlerini çarpıcı bir dille açık eden film, son yıllarda çekilmiş en dikkat çekici belgeseller arasında.

The Swimmers

Netflix Türkiye

Suriyeli mülteci ve Olimpik yüzücü Yusra Mardini’nin hikâyesine odaklanan biyografi filmi The Swimmers (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini Sally El Hosaini’nin üstlendiği film savaştan kaçan iki yüzücü kız kardeşin 2016 Rio Olimpiyatları’na uzanan hikâyesini anlatıyor.

Stutz

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini oyunculuk kariyeriyle tanınan Jonah Hill’in üstlendiği belgesel Stutz (2022) Netflix Türkiye’de yayında. Hill’in terapisti Dr. Phil Stutz’un kariyerini ve yaşamını aktardığı film ikili arasında geçen diyaloglara dayanıyor. 

Teneffüs Zili

Disney+

90’ların sevilen animasyon dizilerinden Teneffüs Zili (Recess, 1997-2001) Disney+ kataloğundaki yerini aldı. İlkokul öğrencisi altı arkadaşın okul hayatında yaşadıklarını anlatan dizi otoriteye başkaldıran gençlik enerjisini arkasına alıyor.

Yumrukları Gevşetmek

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Kira Kovalenko’nun üstlendiği Yumrukları Gevşetmek (Razzhimaya kulaki, 2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Kuzey Osetya’daki eski bir maden kasabasında yaşayan genç bir kadının ailesiyle çetrefilli ilişkisini ve var olma mücadelesini konu edinen film geçtiğimiz yıl Cannes’da Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanmıştı. 

Filmi Kaan Denk’in kaleminden okumak için tıklayın.

Wednesday

Netflix Türkiye

ABD’li çizer Charles Addams’ın yarattığı The Addams ailesinin üyeleri arasında yer alan Wednesday Addams’ı dizi dünyasına uyarlayan Wednesday (2022- ) Netflix Türkiye’de yayında. Jenna Ortega’nın başrolünde yer aldığı dizide Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez ve Gwendoline Christie gibi oyuncular de rol alıyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Kemikler ve Her Şey

Yönetmenliğini Luca Guadagnino’nun üstlendiği Kemikler ve Her Şey (Bones and All, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Başrollerinde Taylor Russell ve Timothée Chalamet’nin yer aldığı film kanibalizm üzerinden bir aşk ve yolculuk hikâyesi anlatıyor.

Kutsal Örümcek

Ali Abbasi’nin Cannes Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen yeni filmi Kutsal Örümcek (Holy Spider, 2022) bu haftadan itibaren Başka Sinema salonlarında gösterimde. İran’da yaşanmış gerçek bir seri katil öyküsüne odaklanan film ülkenin güncel durumuna çarpıcı bir bakış atma niyetinde. 


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.