Şu An Okunan
12. Londra Kürt Film Festivali

12. Londra Kürt Film Festivali

16-27 Nisan

Kürt sinemasının dünya çapında en önemli buluşma noktalarından birisi olma özelliği taşıyan Londra Kürt Film Festivali (LKFF), geçtiğimiz yıl gibi bu sene de çevrimiçi olarak düzenleniyor. Ayrıca bu yıl festival dünyanın farklı noktalarından on Kürt film festivalinin ortaklığıyla gerçekleştiriliyor. Bu sebeple etkinlik bu sene ‘Global Kürt Film Festivali’ başlığını da taşıyor. Her festivalin bir üyesinin seçici kurulda yer aldığı ve global bir ölçek kazanan 12. Londra Kürt Film Festivali, Kürt sinemasının güncel ve klasik örneklerinden geniş bir seçkiyi bir araya getiriyor. Festivaldeki tüm gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilirken filmlere dünyanın her yerinden erişim sağlanabiliyor.

‘Benim Kürdistan’ım’ temasıyla düzenlenen festivalde Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Avrupa’dan Kürtlerle ilgili yüzden fazla film bir araya getiriliyor. Temelde iki bölümden oluşan programın ilk kısmında güncel Kürt sinemasından yeni filmler yer alıyor. Yıl boyunca pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen Kürt film festivallerinde yer alması beklenen birçok yeni film bu kapsamda seyirciyle buluşuyor. Festival sonunda bu bölüm dâhilinde sekiz dalda ödül de sahiplerini bulacak.

12. Londra Kürt Film Festivali’nin ikinci kısmında ise Kürt sinemasının klasik niteliğindeki yapımları bir araya getiriliyor. Ağırlıklı olarak 2000’li yıllardan itibaren Kürt sinemasında üretilen filmlerin bulunduğu bölümde ayrıca Yılmaz Güney’in Seyit Han (1968), Umut (1970), Sürü (1978) ve Yol (1982) filmleri de gösteriliyor. ‘Klasik Kürt Filmleri’ başlığı taşıyan bölümde ayrıca Türkiye’den Kazım Öz, Veysi Altay, Erol Mintaş ve Sedat Yılmaz’ın filmlerinin yanı sıra Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun Bakur (2015) belgeseli de izlenebiliyor.

Film gösterimlerinin yanı sıra birçok söyleşinin de gerçekleştirildiği 12. Londra Kürt Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye festivalin internet sitesi aracılığıyla ulaşmak mümkün.

globalkurdishfilmfestival.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.