Şu An Okunan
13. MyFrenchFilmFestival

13. MyFrenchFilmFestival

13 Ocak – 13 Şubat

Dünyanın genç yönetmenlere adanmış ilk ve tek online frankofon film festivali MyFrenchFilmFestival’ın 13’üncü edisyonu 13 Ocak’ta başlıyor. Unifrance tarafından düzenlenen festival uluslararası festivalleri dolaşmış uzun ve kısa metraj filmlerden bir seçkiyi bir ay boyunca çevrimiçi ortamda deneyimleme imkânı sunuyor. Ayrıca festivalin yarışma bölümünde yer alan filmler için de bir değerlendirme yapılıyor. Buna göre izleyicinin oylarına bakılarak uzun ve kısa metraj kategorisinde ilk sıraya yerleşen filmlere İzleyici Ödülü verilecek. Festival 13 Şubat’a dek sürecek olup, festival programında yer alan filmlere MyFrenchFilmFestival.com adresinden ve GAİN platformu üzerinden erişim sağlanabiliyor.

Festivalin uzun metraj seçkisi altı farklı tema başlığı altında toplanan, tümü Fransızca olarak çekilmiş toplamda 12 filmden oluşuyor. Seçkide yer alan filmlerden bazıları şöyle: Genç bir yazarın bir kadına âşık olmasıyla değişen yaşamı ve hayatın gerçekleriyle yüzleşmesini anlatan Louda Ben Salah imzalı The World After Us (Le Monde après nous, 2021), birbirinden farklı karakterlerin eşzamanlı yaşadığı olaylar üzerinden bir hikâye anlatan Jean-Christophe Meurisse imzalı Bloody Oranges (Oranges sanguines, 2021), işini severek yapan ve fazla mesailere gönüllü olan, özel yaşamı ise partiler, dijital flörtler ve tembel günler üçgeninde geçen bir havayolu çalışanının işten çıkarılması sonucu yaşadıklarını konu alan Emmanuel Marre ve Julie Lecoustre imzalı Zero Fucks Given (Rien à foutre, 2021), 1980’li yıllarda yaşadıkları taşradan ücretsiz radyo yayını yapan bir grup arkadaşı takip eden Vincent Maël Cardona imzalı Magnetic Beats (Les Magnétiques, 2021), yaşına göre duyarlı, zeki, meraklı ve çevresinden tamamen farklı olan küçük Johnny’nin öğretmeniyle kurduğu güçlü bağı merkezine alan Samuel Theis imzalı Softie (Petite nature, 2021), Cezayir asıllı Fransız bir gencin şehvetli ve erotik Arap edebiyatı külliyatını keşfi sırasında üniversitede bir kıza âşık olmasını anlatan Leyla Bouzid imzalı A Tale of Love and Desire (Une histoire d’amour et de désir, 2021) ve rezervde ücretsiz alkol satışına izin verilmesi konulu bir referandum tartışmasına dâhil olan hukuk alanında yüksek lisans yapan bir öğrenciyi odağına alan Caroline Monnet imzalı Bootlegger (2021).

Magnetic Beats

Festivalle ilgili detaylı bilgiye MyFrenchFilmFestival’ın internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

myfrenchfilmfestival.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.